Spis treści

Nowe prawo ochrony środowiska

Ogromną szansę na zmianę w podejściu do ochrony środowiska w procesach realizacji inwestycji infrastrukturalnych przedstawicielka rządu widzi w uchwalonej przez sejm 3 października br. ustawie o udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Ta nowa regulacja wejdzie w życie 15 listopada br.

- W pewnym sensie jest ona rewolucją w polskich przepisach ochrony środowiska, przede wszystkim dlatego, że powołuje nowy organ administracji publicznej, który będzie zajmował się od A do Z procedurą oceny oddziaływania przedsięwzięć na środowisko, w tym takich jak drogi czy linie kolejowe. Moim zdaniem pozwoli to wyeliminować zbędne uzgodnienia, które powodowały powstawanie wielu wątpliwości i komplikacji natury prawnej – podkreślała wiceminister.


Do tej pory wszelkie uzgodnienia wykonywano w trakcie wydawania decyzji środowiskowej, na przykład decyzja wydawana przez wojewodę musiała uzyskać uzgodnienie ministra środowiska w postaci postanowienia zaskarżalnego do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

- Teraz na wielu inwestycjach mamy do czynienia z takimi sytuacjami, że na etapie wydawania postanowień zostały one zaskarżone, a więc procedury zostały wstrzymane, hamując realizacje projektów – przypomniała wiceminister.
 

Podobne blokady procesu pojawiały się na etapie uzgodnień z Państwową Inspekcją Sanitarną.

- Wszystko będzie już w jednym organie administracyjnym. Oczywiście, jestem świadoma, że żadne prawo nie jest doskonałe i dopiero jego stosowanie wskaże co zrobiliśmy źle. Mam jednak nadzieję, że w ślad za rozwiązaniami tej ustawy – które wyszły z dobrych założeń  – tworzenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i jej szesnastu regionalnych oddziałów przebiegnie tak, by powstanie tej instytucji nie zablokowało postępowań, które są właśnie w trakcie. Każda bowiem zmiana niesie z sobą pewne perturbacje, wymaga dostosowania się do nowej sytuacji – zastrzegała wiceminister.


Najważniejsze przepisy tej ustawy dotyczą uregulowania tego, w którym momencie procesu przygotowania inwestycji powinno się zawrzeć ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

- Tu pojawiały się nieścisłości w odniesieniu do dwuetapowości postępowania w zakresie ochrony środowiska. Muszę zaznaczyć, że nie będą wydawane dwie decyzje w każdym przypadku. Druga decyzja środowiskowa będzie wydawana tylko wówczas, kiedy na etapie wydawania pierwszej nie było wystarczających informacji o tym, jak dana inwestycja będzie oddziaływała na środowisko. Urzędników, którzy będą zajmowali się wydawaniem tych decyzji, zachęcam by kierowali się zdrowym rozsądkiem, bo bywa, że czasem kierując się zasadą ostrożności, każdą inwestycję poddawać będą ocenie oddziaływania na środowisko w bardzo szerokim zakresie. Natomiast zgodnie z nowymi przepisami moment wykonania oceny będzie ewidentny i nie powinny powstawać żadne wątpliwości, a jeśli nawet się pojawią to Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska będzie na tyle kompetentnym organem, by je rozstrzygnąć – zaznaczała wiceminister Patrycja Wolińska-Bartkiewicz.

Agnieszka Serbeńska

 

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.