Myśliborska Lipiany 2Do końca 2017 roku w Zachodniopomorskiem zostaną przebudowane przeszło 22 km dróg wojewódzkich. Dzięki wartym ponad 18 mln zł inwestycjom, uda się poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym i jego warunki. Jednym z ostatnich efektów jest otwarcie nowego obejścia Lipian, które znacząco ułatwi komunikację lokalną, a dzięki któremu nie tylko miejscowi kierowcy żegnają się z dziurami i koleinami. 

Kręto, wąsko, niebezpiecznie. Tak jeszcze niedawno jeździło się przez Lipiany pośród niskiej zabudowy i w pobliżu dawnych baszt. Nie minął rok od uchwały zachodniopomorskich radnych, którzy zgodzili się na zamianę tamtejszego odcinka drogi wojewódzkiej z drogą powiatową. Efekt, to wzmocniona podbudowa ul. Myśliborskiej i nowa jezdnia z masy bitumicznej na drodze służącej jako obwodnica Lipian. Inwestycję w ostatnich dniach otworzył Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.

- Poradziliśmy sobie z problemami, które zastaliśmy wraz z przejęciem dawnej krajowej trójki. W błyskawicznym czasie doszliśmy do porozumienia z powiatem w sprawie zamiany dróg i wyznaczenia nowej trasy dla tranzytu przez Lipiany. Dokonując znaczącej przebudowy blisko 2 kilometrowego odcinka pokazaliśmy, że dzięki dobrej współpracy nawet trudne zadania można wykonać sprawnie. Znacząco poprawi się komfort oraz bezpieczeństwo mieszkańców i kierowców przejeżdżających przez nasz region – mówił Wicemarszałek.

Nowa arteria stanowi de facto obwodnicę starej części miasta, po której od lat przejeżdżały najcięższe pojazdy. Ciężki ruch doprowadził do kilku zapadlisk i uszkodzenia bruku w miejskiej części drogi. Wartość robót wykonanych na ulicy Myśliborskiej w Lipianach wyniosła 800 000 zł. W ostatnim czasie do użytkowania zostało oddane również 1,9 km na odcinku DW 162 Sławoborze – Świdwin. Aktualnie prowadzone są prace na 17 odcinkach dróg wojewódzkich, które powinny zostać zrealizowane do końca bieżącego roku. Co roku każdy z 7 Rejonów Drogowych podległych ZZDW, przygotowuje od dwóch do pięciu takich zadań. W tym roku Rejony dostały na ten cel łącznie ponad 18 mln zł.

- Chcemy by piesi przy drogach czuli się bezpieczniej, chcemy by kierowcom jeździło się lepiej. Poprawa infrastruktury drogowej Pomorza Zachodniego to dla władz Województwa jeden z priorytetów, o czym świadczy kształt naszego budżetu. Właśnie z niego finansowane są tzw. zadania jednoroczne, czyli głównie te najpilniejsze remonty dróg wojewódzkich. Realizujemy również wiele mniejszych, ale niezwykle ważnych inwestycji z punktu widzenia mieszkańców regionu w ramach poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. – wyjaśnia Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Właśnie w ramach poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) Województwo planuje zrealizować 24 zadania polegające m.in. na przebudowie i budowie chodników, skrzyżowań oraz elementów uspokojenia ruchu. Na ten cel zaplanowano środki w wysokości około 2,3 mln zł. (w tym 353 000 zł to dofinansowanie j.s.t). Wśród zakończonych w tym roku inwestycji jest m.in budowa chodnika w m. Bolkowo w ciągu DW 163 (II etap), przebudowa chodnika w m. Strzmiele w ciągu DW 147 oraz ustawienie barier drogowych wraz z zabezpieczeniem skarpy, przed m. Łabędzie w ciągu DW 162.

Myśliborska Lipiany 4

ch1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło i fot.: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.