1 250Droga województwa 102 to kluczowa droga w pasie nadmorskim, łącząca wiele kurortów Pomorza Zachodniego, w tym tak duże jak Międzyzdroje i Kołobrzeg. Już teraz bez problemów pojedziemy na odcinku Łukęcin – Lędzin, gdzie zakończyły się prace.

 

Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 102 na odcinku Łukęcin – Lędzin zrealizowana została w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Wartość zadania wynosiła ponad 46,2 mln zł, a unijne wsparcie to 38,4 mln zł.

Specyfiką DW 102 jest jej sezonowość. Jej znaczenie rośnie latem, kiedy wzdłuż wybrzeża przemieszczają się tysiące turystów. Przebudowany odcinek ma około 15 km długości. Na trasie znajduje się tak popularne kurorty jak Pobierowo, Pustkowo, Trzęsacz i Rewal. Na wszystkich wjazdach do tych miejscowości zaprojektowano elementy spowalniające ruch.

Początek przebudowy znajduje się w Łukęcinie na skrzyżowaniu z ulicą Morską. Wcześniej na skrzyżowaniu znajdowały się światła tylko w ciągu drogi wojewódzkiej i były to światła powiązane z czujnikiem reagującym na nadmierną prędkość pojazdów. Po przebudowie cały ruch na skrzyżowaniu reguluje pełna sygnalizacją świetlną.

Za Łukęcinem zaczyna się dawny odcinek lotniskowy o długości 2,2 km, który ma dwa duże place manewrowe. Zachowano tu 10-metrową szerokość drogi z dwoma 3,5 metrowymi pasami ruchu i 1,5 metrowymi utwardzonymi poboczami. Dodatkowo wzdłuż placów powstały wyspy rozdzielające i porządkujące ruch.

Na pierwszym skrzyżowaniu DW nr 102 z dojazdem do Pobierowa powstało rondo. Od tego miejsca do stacji benzynowej zaprojektowano trwały rozdział pasów z wyniesioną wyspą. Chodziło o zapewnienie bezpieczeństwa pojazdom wjeżdżającym i wyjeżdżającym z Pobierowa. Wcześniej na kilku niebezpiecznych wyjazdach z tej miejscowości dochodzi do wypadków.

Kolejną miejscowością na trasie jest Trzęsacz – droga została tu przesunięta i zwężona z 7 do 6 m, tak by po obu stronach jezdni zmieścił się chodnik. Przed przebudową po stronie, gdzie znajduje się mocno wysunięty budynek obowiązywał zakaz ruchu pieszych.

Przed Lędzinem, na Kanale Dreżewo zbierającym wodę z pół uprawnych i odprowadzającym ją do jeziora Liwia Łuża został przebudowany most wraz z dwoma przepustami. Rozebrany most powstał w 1930 r. jako jednoprzęsłowy ustrój monolityczny 87-letni obiekt i dwa przepusty były w złym stanie technicznym. Koniec przebudowy to rondo w Lędzinie - skrzyżowanie dróg wojewódzkich nr 102 i 110. Roboty budowlane kosztowała blisko 40 mln zł.

dji 0002 1dji 0010dji 0025

 

 

 

 

 

 

p1022169p1022209p1022214

 

 

 

 

 

Źródło: UMWZ

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.