Stalowe przęsła zwodzone, które są głównymi elementami mostu w Sobieszewie zostały odzyskane od Vistalu. Od poniedziałku, 19 marca, na nabrzeżu pochylniowym w Gdyni wznowiono prace, za które teraz odpowiada Metrostav a.s., lider konsorcjum budującego most.
- Dzisiaj możemy powiedzieć, że trwające wiele miesięcy negocjacje z Vistalem zostały zakończone sukcesem. Naszym partnerem był ustanowiony przez sąd zarządca. Cieszymy się, że możemy wznowić prace przy przęsłach zwodzonych mostu. Bardzo zależy nam, aby most w Sobieszewie powstał jak najszybciej i dlatego ruszamy z intensywnymi pracami – mówi Aleksandra Dulkiewicz zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej.
W ciągu ostatniego tygodnia dwa przęsła, ważące łącznie 600 ton, zostały przetransportowane drogą wodną na teren nabrzeża pochylniowego w Gdyni. Wznowiono prace, za które odpowiadać będzie teraz lider konsorcjum Metrostav a.s. Docelowo przy przęsłach pracować będzie około 60 osób.
Do tej pory wykonano 85% konstrukcji przęseł zwodzonych, gdyż prace zostały wstrzymane we wrześniu ze względu na trudną sytuację firmy Vistal Gdynia S.A.
Na terenie nabrzeża są już rusztowania i trwają prace. Najpierw przęsła zostaną poddane dokładnemu zinwentaryzowaniu oraz określeniu stanu. Kolejnym, dość długotrwałym etapem, będą prace związane z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji. Następnie zostaną dospawane elementy bezpieczeństwa i części pylonów. Na końcu zaś przęsła zostaną przetransportowane drogą wodną do Sobieszewa.
- Równocześnie w Sobieszewie trwają prace przy budowie dwóch komór przęseł, na których opierały się będą zwodzone części mostu. Zakończenie tego etapu zbiegnie się w czasie z przetransportowaniem przęseł zwodzonych. Również prace przy układzie drogowym zmierzają ku końcowi – informuje Piotr Czech, kierownik projektu z ramienia DRMG.
Każde z przęseł waży ok 300 ton, ma 37 m długości i 16 m szerokości.
Źródło: UM Gdańsk