contentmap_plugin

edroga647Do końca listopada tego roku ma zostać przygotowana dokumentacja projektowa nowego wiaduktu łączącego ulice Żeromskiego i Lubelską. Przeprawa nad torami kolejowymi pomiędzy Śródmieściem a Dzierzkowem będzie szersza niż obecnie. Koncepcja przewiduje także dostosowanie jej do potrzeb pasażerów ewentualnego przystanku kolejowego.

Wiadukt między Żeromskiego i Lubelską został otwarty w październiku 1982 roku. Liczący sobie już ponad 35 lat obiekt jest obecnie mocno wyeksploatowany. Nigdy nie przechodził żadnej generalnej naprawy, a jedynie był poddawany bieżącej konserwacji i odświeżaniu.

Istniejący obiekt zostanie rozebrany, a na jego miejscu powstanie nowy wiadukt o szerokości około 20 metrów. Poszerzenie to pozwoli na zmieszczenie na nim czterech pasów ruchu (dwóch w każdym kierunku) oraz ciągów pieszo-rowerowych po obydwu stronach jezdni. Powstaną schody dla pieszych do ulic Siennej, Metalowej i Średniej. Jeżeli kolej zdecyduje się też na budowę przystanku kolejowego w okolicach ulicy Szklanej (rezerwa terenu jest pozostawiona przy dawnej hucie szkła Żar), istnieje możliwość dobudowania dodatkowych zejść na peron oraz wyznaczenia przystanków autobusowych na wiadukcie (takie rozwiązania zostały zastosowane na przykład w Warszawie na ulicach Marynarskiej, Marsa i innych).

Według koncepcji spore zmiany komunikacyjne mają nastąpić po stronie Dzierzkowa. Ulice Średnia i Metalowa mają stać się drogami dwukierunkowymi. Wyjazd z nich do ulicy Lubelskiej ma odbywać się przez nowy węzeł, dzięki czemu możliwe będą tam wszystkie relacje. Ruch ma natomiast zostać uspokojony na końcówce ulicy Kaszubskiej. Koncepcja nie obejmuje natomiast skrzyżowania ulic Żeromskiego i Zbrowskiego, które ma być w oddzielnym opracowaniu projektowym. Cały obiekt ma mieć około 150 metrów długości, ale część nadziemna będzie krótsza niż teraz (dłuższe mają być nasypy). Ostateczny wygląd wiaduktu i węzła drogowego będzie znany dopiero po opracowaniu dokumentacji projektowej. Wykonawca zadania może bowiem dokonać niezbędnych korekt. Zwycięzca postępowania będzie miał czas na wykonanie dokumentacji do 30 listopada.

Źródło: MZDiK w Radomiu

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.