lopataW związku ze szczególnymi odkryciami archeologicznymi podczas rewitalizacji deptaka, prezydent Lublina podjął decyzję o kontynuowaniu badań archeologicznych na obszarze placu Łokietka, w rejonie ul. Koziej. Planowane dalsze prace archeologiczne dają nadzieję na uzupełnienie białych kart na mapie historii Lublina. Badania będą prowadzone niezależnie od robót budowlanych, których termin zakończenia pozostaje bez zmian.

 

O kontynuację badań archeologicznych wnioskował m.in. Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dotychczasowe wykopaliska pozwoliły na zweryfikowanie obszaru barbakanu i jego inwentaryzację, zbadanie zasięgu fosy (była odnowiona i powiększana) oraz odkrycie wczesnośredniowiecznych pochówków. Moneta - denar krzyżowy z pastorałem - znajdująca się w dłoni jednego z pochowanych mieszkańców dawnego Lublina, przez badaczy i historyków nazywana jest sensacyjnym odkryciem archeologicznym. Datowana jest na ostatnie ćwierćwiecze XI wieku i tym samym jest najstarszym zachowanym znakiem tradycji chrześcijańskiej w Lublinie i regionie. Moneta potwierdza, że ośrodek miejski w Lublinie ma dłuższą tradycję niż do tej pory sądzono. Badacze przypuszczają, że moneta mogła pozostać w obiegu do połowy XII wieku.

Badania archeologiczne prowadzone są w obszarze placu Łokietka, bliżej Bramy Krakowskiej. Są tu prężnie wykonywane trzy wykopy badawcze, które prawdopodobnie zostaną ukończone z dwutygodniowym przyspieszeniem. Zaoszczędzony czas będzie można przeznaczyć na przebadanie dodatkowego obszaru na pl. Łokietka.

Prace archeologiczne będą prowadzone niezależnie od realizacji robót budowlanych na deptaku, nie wpłyną na udostępnienie kolejnych obszarów deptaka dla mieszkańców. Wykonawca w tym tygodniu na odcinku od placu Litewskiego do ul. Wróblewskiego rozpocznie ustawianie elementów małej architektury, oświetlenia i nasadzenia drzew. Następnie ten obszar zostanie przekazany organom kontroli, odpowiedzialnym za odbiór inwestycji i przekazany do użytkowanie.

W tym tygodniu również rozpocznie się układanie brakujących elementów nawierzchni od ul. Bajkowskiego w kierunku Bramy Krakowskiej.

Źródło: UM Lublin

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.