image217 czerwca minął rok funkcjonowania kładki przez rzekę Stara Motława na Wyspę Ołowiankę. Przez miniony rok przęsło było zwodzone blisko 3 tysiące razy.

 

W ścisłym sezonie, czyli w miesiącach lipiec i sierpień przepływało pod nią około 100 jednostek w ciągu doby. Co daje średnio około 10 jednostek podczas jednego zwodzenia.

Rekordy padły 29 i 30 lipca ubiegłego roku. W tych dniach przepłynęło pod nią 301 i 328 jednostek. Rekordowe przepłynięcia dotyczą dni, w których organizowane były imprezy masowe (regaty, parada żaglowców).

Pierwsze przepłynięcia zaczynają się w godzinach 6.00 – 8.00 rano, a kończą się około godziny 22.00. Liczba przepływających jednostek w weekendy nie różni się znacznie od ilości jednostek w dni powszednie.

W czasie użytkowania kładka została wyposażona w dodatkowe oznakowanie nawigacyjne, a kierownice zostały pokryte drewnem. Na wniosek Urzędu Morskiego dołożone zostały znaki zmiennej treści informujące o możliwości przepłynięcia pod kładką. Na znakach zmiennej treści wyświetlane są czerwone lub zielone strzałki, które wstrzymują lub dopuszczają ruch wodny pod kładką.

image1image4image5image6image7image11image12image13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obiekt utrzymywany jest 24 godzinny na dobę 7 dni w tygodniu przez zewnętrzną firmę wyłonioną w przetargu. Firma jest zobowiązana do podjęcia czynności serwisowych w ciągu godziny od zgłoszenia.

Przy zwodzeniu pracują 2 osoby. Jedna obsługuje konsolę sterowniczą, a druga nadzoruje czy opuszczenie kładki jest bezpieczne (czy kładka jest pusta).

Harmonogram zwodzenia nie uległ od ubiegłego roku zmianie. Oznacza to, że pierwsze pół godziny przęsło kładki jest podniesione, zaś drugą połowę godziny kładka służy pieszym. Od północy do 7 rano kładka zwodzona jest na żądanie jednostek pływających. Tak jest w okresie od 1 kwietnia do 31 października. Od 1 listopada do 31 marca kładka jest zwodzona po zgłoszeniu przez jednostkę pływającą z zachowaniem godzinnego cyklu.

Należy przypomnieć, że kładka przez rzekę Stara Motława na Wyspę Ołowiankę zdobyła nagrody:
- zwycięstwo w ogólnopolskim Konkursie Mostowym w kategorii „kładka dla pieszych” – za projekt i wykonanie – 2017 rok;
- Pomorski Sztorm Gazety Wyborczej Trójmiasto w kategorii Inwestycja Roku za 2017 rok.

image3image8image9image10

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: GZDiZ

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.