budowa 11O prawie 8 mln zł zwiększy się, w stosunku do ubiegłego roku, budżet ZZDW przeznaczony na tzw. zadania jednoroczne, czyli przebudowy najbardziej zniszczonych odcinków dróg wojewódzkich oraz na zadania z zakresu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Zadania jednoroczne i BRD, obok inwestycji realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, są drugim obszarem inwestycyjnym ZZDW. Co roku Rejony Drogowe przygotowują listy najpilniejszych inwestycji, które sukcesywnie wdrażane są do realizacji. W tym roku, włącznie z zadaniami mostowymi, będzie to 39 tematów, na które ZZDW przeznaczy blisko 39,2 mln zł.

Najkosztowniejszym zadaniem będzie przebudowa przejścia DW nr 206 przez Kościernicę, na którą zarezerwowano w budżecie 4 mln zł. Przebudowy dróg wojewódzkich przez miejscowości należą do najbardziej kapitałochłonnych, gdyż wraz z drogą, powstaje nowa kanalizacja deszczowa, chodniki, zatoki autobusowe, zjazdy na posesje i oznakowanie. W tym roku wśród takich inwestycji miejskich jest przebudowa ul. Grunwaldzkiej w Płotach i ul. Zagórskiej w Trzebiatowie w ciągu DW nr 109. 1,6 mln zł ZZDW przeznaczył na przebudowę ulic Orzeszkowej, Niepodległości i Nadrzecznej w ciągu DW 105 w Gryficach.

Ponadto przebudowywane będą przejścia dróg wojewódzkich przez miejscowości: Dzikowo w ciągu DW nr 179, Okunica w ciągu DW nr 106, Moczkowo w ciągu DW nr 151, Drawno w ciągu DW nr 175, Żabów w ciągu DW nr 119 i Kąty w ciągu DW nr 111. W Warnicach w ciągu DW nr 106 powstanie w tym roku nowa kanalizacja deszczowa.

Wśród odcinków szlakowych najdroższa będzie przebudowa drogi wojewódzkiej Niedalino-Rosnowo w ciągu DW nr 168. Zarezerwowano na ten cel 3 mln zł. Tegoroczny budżet przeznaczony na zadania jednoroczne jest, drugi rok z rzędu, powiększony o 10 mln zł na program „Przebudowy odcinków szlakowych dróg wojewódzkich”. Podobnie jak w minionym roku, dzięki tym środkom będzie można zmodernizować dodatkowe odcinki dróg. Obok wspomnianego odcinka Niedalino-Rosnowo, będą to odcinki: Modrzewie – droga krajowa nr 3 w ciągu DW nr 111, oraz dwa odcinki drogi wojewódzkiej nr 171 Bobolice-Grzmiąca i Sikory – granica działania RDW Drawsko Pomorskie.

W planie ogólnym 2,4 mln zł przeznaczono na przebudowę DW nr 172 na odcinku Połczyn Zdrój-Barwice. Będzie to kontynuacja przebudowy drogi nr 172, prowadzonej przez Rejon Dróg w Białogardzie w ciągu trzech ostatnich lat.

Zbliżone koszty będzie miała przebudowa odcinka Gardno-Żelisławiec w ciągu drogi wojewódzkiej nr 120. Inne odcinki szlakowe przewidziane do przebudowy to Tuczno-Człopa w ciągu DW nr 177, Maszewo-Łęczyca w ciągu DW nr 106 i Dobra-Dobropole w ciągu DW nr 144.

Wśród zadań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego znalazła się przebudowa chodnika przy ul. VI Dywizji, w ciągu DW nr 102 w Kołobrzegu. Nowe chodniki powstaną między innymi w Moczyłkach w ciągu DW nr 163 i w Sadkowie w ciągu DW nr 167 oraz na odcinku Borzyszewo - Gryfice w ciągu DW nr 105.

W ramach zadań BRD, w miejscowości Ząbrowo w ciągu DW 162, na przejściu dla pieszych powstanie sygnalizacja świetlna, spowalniająca ruch na tym odcinku. Spowolnienie ruchu zaplanowano również na ulicy Odrzańskiej w Moryniu w ciągu DW nr 125.

Źródło: ZZDW

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.