contentmap_plugin

GJ180718 0061000xMimo że przygotowania do tej inwestycji trwały od kilku miesięcy, to oficjalnie pierwszą łopatę na placu budowy Trasy Łagiewnickiej wbito 19 lipca. Droga wraz z nową linią tramwajową mają znacznie usprawnić ruch w południowej części Krakowa. Prace potrwają do 2020 roku.

 

- Trasa Łagiewnicka to bardzo ważna inwestycja nie tylko dla Krakowian, ale też mieszkańców całej Małopolski i turystów. Przecież będzie przebiegać w bezpośrednim sąsiedztwie Łagiewnik. Dzięki niej znacznie usprawni się między innymi dojazd do tamtejszych sanktuariów, tak licznie odwiedzanych przez gości z kraju i zagranicy
– podkreśla marszałek Jacek Krupa. - Trasa Łagiewnicka to tak naprawdę pierwszy krok do tego, aby w końcu domknąć III obwodnicę Krakowa. Miałyby ją uzupełnić trasy: Zwierzyniecka i Pychowicka. Tylko z nimi miasto zyska alternatywę dla korkującej się Alei Trzech Wieszczów.

Trasa Łagiewnicka to w sumie 3,5 km nowej drogi, 2,3 km linii tramwajowej oraz 5 tuneli o łącznej długości 2,1 km. W ramach inwestycji powstaną też nowe węzły drogowe, mosty, kładki, ścieżki rowerowe i chodniki.

Droga ma przebiegać od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ul. Witosa, Halszki i Beskidzkiej. Ma mieć po dwa główne pasy ruchu w każdym kierunku. W tunelach zaplanowano jednak dodatkowe, trzecie pasy dla autobusów komunikacji zbiorowej. Uzupełni ją nowa trasa tramwajowa, poprowadzona od pętli w Kurdwanowie, wzdłuż Wilgi, pod terenami między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II, do ul. Zakopiańskiej. Na trasie przejazdu tramwaju zaplanowano pięć przystanków. Część trasy tramwajowej zostanie poprowadzona w tunelu o długości ok. 700 m, który wyznaczono pod terenami sanktuariów. Przy moście nad Wilgą, który łączy oba miejsca kultu, ma powstać podziemny przystanek. Obok tunelu tramwajowego będzie przebiegał najdłuższy z tuneli drogowych, o długości ok. 680 m.

Koszt całej inwestycji to ponad 802 mln zł. Połowę tej kwoty pokryją środki unijne, w tym kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Źródło: UMWM

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.