Spis treści

Rybnickie ronda – bezpieczeństwo i znak miastaRondo, poza jego technicznym i inżynieryjnym aspektem, jest także takim elementem drogi, które służy identyfikacji danego miejsca w mieście. Stanowi swoistą dominantę w przestrzeni miejskiej podnoszącą jej walory estetyczne, a jego aranżacja ułatwia kierującym orientację w terenie. Mało tego, forma zagospodarowania ronda ma niebagatelny wpływ na kierowców, skłaniając ich do przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dowodzą tego ronda w Rybniku. W tej chwili jest ich w tym śląskim mieście aż 26. A każde jest inne, jak też inne są przesłania, które niosą w swoich nazwach czy w specyficznym ukształtowaniu. W swojej malowniczości są one też niepowtarzalną, promocyjną wizytówką miasta.

Rondo zarówno urozmaica przestrzeń, jak też zamyka perspektywę ciągu komunikacyjnego. Jednak zawsze zasadniczym jego celem jest zwrócenie uwagi kierujących na konieczność zmniejszenia prędkości jazdy na dojeździe do tego rodzaju skrzyżowania oraz podczas jego pokonywania. Efekt ten można w dużej mierze uzyskać środkami pozatechnicznymi, czyli oddziaływując wizualnie poprzez odpowiednie zakomponowanie wyspy na rondzie, między innymi różnymi formami i kolorystyką roślinności. Przy tym, co istotne, aranżacja ronda dając przyjemne odczucia wzrokowe nie może równocześnie powodować rozproszenia uwagi kierującego. Zatem wywarzenie walorów kompozycyjnych z zadaniami komunikacyjnymi ronda w układzie drogowym staje się swego rodzaju sztuką z pogranicza drogownictwa, urbanistyki oraz plastyki i architektury zieleni.

Społeczno-kulturowy aspekt rond

Ronda równocześnie są swoistymi elementami komunikacji z użytkownikami dróg, mieszkańcami miasta i przyjezdnymi. Niepowtarzalność ich kształtów i barw utożsamiana jest przez kierujących z Rybnikiem i kojarzona z tym miastem nawet przez kierowców kursów tranzytowych, których te oryginalne ronda naprowadzają na właściwe trasy i kierunki jazdy (np. ronda o nazwach miast, w kierunkach których wiedzie wyjazd). Również w ruchu lokalnym są one punktami odniesienia dla przejazdów pomiędzy miejscem zamieszkania a pracą, czy planowanymi innymi podróżami po mieście.

Ronda upiększając miasto sprzyjają budowaniu więzi społecznych, lokalnej tożsamości i przywiązania do miejsca zamieszkania. Ponadto, rybnickie ronda nadanymi im nazwami upamiętniają historyczne wydarzenia, tym więc wpisują się w życie kulturalne miasta i równocześnie pełnią rolę edukacyjną w przekazywaniu wiedzy o miejscach i zdarzeniach istotnych w dziejach Rybnika i kraju. Są też wśród miejskich rond również takie, które akcentują współpracę Rybnika z miastami partnerskimi z innych państw, co z kolei ma istotny międzynarodowy aspekt integracyjny.

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.