DJI0004 114 grudnia pierwsze samochody pojechały nowo otwartymi odcinkami drogi ekspresowej S5 między Poznaniem a Radomickiem, których łączna długość to 50 kilometrów. Trzy odcinki są częścią projektu „Budowa drogi ekspresowej S5 Poznań – Wrocław, odc. Poznań – Kaczkowo”, który uzyskał dofinansowanie unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko w wysokości ponad 1,24 mld zł. Całkowity koszt inwestycji to ponad 2,36 mld zł.

 

- Droga ekspresowa S5 stanowi jeden z najważniejszych ciągów drogowych w sieci TEN-T, łączący dwie stolice – Wielkopolski i Dolnego Śląska. Projekt ma trzy wymiary. Międzynarodowy, bo wpłynie na wzrost wymiany towarów między Polską a Czechami czy Słowacją. Ogólnopolski, bo przyczyni się do usprawnienia ruchu drogowego w kierunku północ-południe w skali kraju. I trzeci, nie mniej ważny wymiar lokalny, ponieważ zmniejszy ruch tranzytowy w miastach. Dzięki temu będzie bezpieczniej - podkreślił wiceminister Waldemar Buda podczas uroczystości otwarcia drogi.

14 grudnia zostały udostępnione 3 odcinki S5: Poznań - Wronczyn (15,9 km), Wronczyn - Kościan Południe (18,9 km) oraz Kościan Południe - Radomicko (15,7 km).

Od zeszłego roku kierowcy mogli już korzystać z części trasy między Radomickiem a Kaczkowem. Teraz dostępna jest już cała, prawie 80-kilometrowa, droga klasy S.

DJI0013DSC3419

Na nowej części trasy powstało 9 węzłów drogowych oraz kilkadziesiąt obiektów inżynierskich. Obsługę terenów przyległych do ekspresówki zapewnia sieć dróg publicznych.

Podróż między stolicami województw wielkopolskiego i dolnośląskiego stała się bardziej komfortowa i pozwala oszczędzić kierowcom około pół godziny.

 

DSC3427DSC3442

Pozytywne zmiany odczują też mieszkańcy terenów położonych w pobliżu nowej S5. Ruch samochodów ciężarowych przeniesie się na szybką trasę, a również znaczna część kierowców samochodów osobowych wybierze teraz drogę, która umożliwi płynną jazdę.

 

 

Źródło: MFiPR

Komentarze  
jan
0 #1 jan 2019-12-19 07:18
Czy w tym tekście jest napisane, że cały odcinek S-5 od Wrocławia do Poznania jest skończony i przejezdny (nie pytam o rowy i MOP-y, ale o jezdnie).
Cytować | Zgłoś administratorowi
Redakcja - edroga.pl
0 #2 Redakcja - edroga.pl 2019-12-19 09:27
Tak, od 14 grudnia kierowcy mogą pokonać drogę z Poznania do Wrocławia drogą S5 w ok. 1,5 godziny. Więcej na: https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/36159/S5-jedna-z-kluczowych-tras
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.