edroga595S7 to 720-kilometrowa trasa wzdłuż pięciu województw. To także obszar pięciu specjalnych stref ekonomicznych, pięć międzynarodowych lotnisk oraz 1600 ha potencjalnych terenów inwestycyjnych.

Zarządy pięciu specjalnych stref ekonomicznych zorganizowały w Kielcach konferencję „S7. Siedem wyzwań. Milion szans", która zainicjowała wspólne działania służące tworzeniu miejsc pracy i wsparciu rozwoju gospodarczego obszarów znajdujących się przy drodze ekspresowej S7.

Konferencję zakończyło podpisanie porozumienia pięciu województw oraz pięciu specjalnych stref ekonomicznych w ramach współpracy na rzecz projektu.

Specjalne strefy ekonomiczne widzą w dokończeniu budowy S7 szansę na rozwój nowych inwestycji oraz polskiego eksportu. Wzdłuż tej trasy znajdują się: Krakowski Park Technologiczny, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice SA, Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Wisłosan oraz Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Przedstawiciele zarządów tych instytucji zgodnie podkreślali, że ważne jest uzbrojenie tych terenów i skuteczne wypromowanie ich.
 
- Konferencja ma dać samorządom położonym wzdłuż S7 impuls, by jak aktywniej wykorzystać środki w nowej perspektywie unijnej na przygotowanie infrastrukturalne terenów, które strefy będą oferować inwestorom – powiedział Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego.

- „Siódemka" to przede wszystkim wizja wspólnej aktywności, to nie tylko droga, która ma łączyć porty z Czechami, to także myślenie o tym, co jest obok tej drogi. To „spinanie" głównych szlaków komunikacyjnych z polską przedsiębiorczością, możliwością inwestowania, kształcenia ku zatrudnieniu i zwiększanie zatrudnienia – podkreślił wicepremier Janusz Piechociński.
 
Jak zauważył Cezary Tkaczyk, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice SA, w odróżnieniu od pozostałych województw, dla Świętokrzyskiego S7 to jedyna droga o tak dużej randze. – Tylko współpraca z samorządami w przygotowywaniu terenów pod inwestycje może doprowadzić do tego, żeby ten najważniejszy łącznik naszego województwa ze światem był w należytym stanie i dawał to czego oczekują inwestorzy – powiedział Cezary Tkaczyk.

Szanse na rozwój gospodarczy poprzez trasę S7 w międzyregionalnej skali dostrzega Jacek Krupa, członek Zarządu Województwa Małopolskiego. – „Siedem wyzwań. Milion szans" będzie możliwe wtedy, gdy S7 do Krakowa powstanie. W tej chwili po naszej stronie województwa prace jeszcze nie ruszyły. Mam więc nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy mogli zakończyć wszystkie sprawy i ruszymy z pracami.

Wszyscy uczestnicy spotkania byli zgodni, że budowa drogi S7 to szansa, którą trzeba właściwie wykorzystać dla rozwoju regionów i całego kraju.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego/ wrota-swietokrzyskie.pl

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.