S7 zgodnie z harmonogramem- Prace na odcinkach drogi S7 są na różnych stopniach zaawansowania, jednak terminy harmonogramu są dotrzymane – poinformował Radosław Stępień, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odpowiadając wczoraj (22 października) w Sejmie na pytania posłów.

Droga S7 prowadzi od przejścia granicznego w Chyżnem do Gdańska. Jest jedną z ważniejszych tras transportowych w naszym kraju. Została ona ujęta w rządowym „Programie budowy dróg krajowych na lata 2008–2012”.


W zeszłym tygodniu na ciągu tej trasy otworzono węzeł północny, rozwiązanie komunikacyjne, na które mieszkańcy Kielc czekali ponad 30 lat. Jednak posłów niepokoi postęp prac na odcinkach pomiędzy Warszawą a Krakowem.

- Prace prowadzone na północ od Kielc są bardziej zaawansowane – przyznał Radosław Stępień. - Dla odcinka Warszawa – obwodnica Grójca opracowane są materiały do decyzji środowiskowej, którą mamy nadzieję uzyskać w roku 2010. Nie ma żadnych przeszkód, co oznacza, że wystąpimy o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, tzw. ZRID. Wszystkie te prace powinniśmy ukończyć w roku 2012, po czym niezwłocznie przystąpimy
do realizacji tej inwestycji – zaznaczył wiceminister.

Z kolei realizacja odcinka Grójec – Białobrzegi jest rozpisana na lata 2007–2010. Odcinek jest w budowie. Termin zakończenia robót przypada na 15 listopada przyszłego roku. - Nie ma sygnałów, by miał być on niedotrzymany – zastrzegł wiceminister.

Zgodnie z harmonogramem realizacja odcinka Radom (Jedlińsk) – Jędrzejów przypada na lata 2009–2012. Decyzję środowiskową uzyskano w 2008 r. W tej chwili są opracowywane materiały niezbędne do uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Powinno to nastąpić w przyszłym roku.

Odcinki Skarżysko-Kamienna – Występa i Występa – Kielce są już na etapie robót budowlanych, natomiast trasa Jędrzejów – granica woj. Świętokrzyskiego będzie realizowana w latach 2010–2012. - Decyzja środowiskowa dla tej inwestycji wydana została w marcu 2009 r. W tej chwili opracowywany jest projekt budowlany i wykonawczy, przygotowywane są materiały potrzebne do zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Decyzja powinna być wydana do końca pierwszego kwartału 2010 roku – mówił wiceminister.

W przypadku odcinka granica woj. świętokrzyskiego – Kraków inwestycja jest dopiero na etapie opracowywania materiałów do decyzji środowiskowej. Jej uzyskanie przewidywane jest jeszcze w tym roku. - Zezwolenie na realizację inwestycji drogowej zostanie w tym wypadku wydane w roku 2011. Niezwłocznie po uzyskaniu tej decyzji chcemy rozpocząć procedurę przetargową, a po jej zakończeniu przejść do fazy realizacyjnej – podkreślił Radosław Stępień.

Na odcinku granica woj. świętokrzyskiego – Kraków dosyć istotny problem związany jest z pracami archeologicznymi. - Każdy z wariantów tej trasy koliduje z co najmniej 50 stanowiskami archeologicznymi. Na tym odcinku skala tego zjawiska jest rzeczywiście
poważna. Przebieg tras, w zależności od linii rozgraniczających, zagraża kolejnym 100 stanowiskom archeologicznym. Daje nam to pojęcie o tym, jak duże pole badań archeologicznych może być zagrożone przez tę inwestycję. Trzeba pamiętać, że to nie tylko kwestia samych stanowisk, ale też ich struktury, mam na myśli strukturę przestrzenną
gleby, strukturę nawarstwień kulturowych. Jest tam ona stosunkowo bogata, co oznacza, że tempo tych prac nie może być szybkie – wyjaśniał wiceminister.

Radosław Stępień poinformował również o zaawansowaniu prac nad budową obwodnicy Warszawy. Ten odcinek drogi ekspresowej S2 ma istotne znaczenie dla stolicy, jako wjazd od strony południowej.

- Odcinek Marynarska – Puławska jest w budowie, zakończenie planujemy w przybliżeniu na kwiecień 2012 r., aby odcinek ten funkcjonował przed tym zmasowanym napływem osób wjeżdżających do Warszawy. Z kolei, jeśli chodzi o odcinek Konotopa – lotnisko, to decyzja środowiskowa została wydana w 2009 r. Obecnie trwa pierwszy etap przetargu. Zakończenie budowy planujemy na 2012 r. Najnowsze informacje nie wskazują, by terminy tych prac miały być zagrożone. Sądzimy, że jeśli chodzi o obwodnicę południową Warszawy, zdążymy zgodnie z deklarowanym terminem – podkreślił Radosław Stępień.

AS

 

edroga.tv: Budowa S7

edroga.tv: S7 zgodnie z planem

 

Komentarze  
Gość
0 #1 Gość 2009-10-24 13:45
Aż miło sie patrzy jak coś powstaje w tym kraju :D
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.