S120Dankowice20 20Suchy20Potok 01GDDKiA otworzyła oferty w przetargu na budowę trzeciego, ponad 12-kilometrowego odcinka, drogi ekspresowej S1.

 

Oferty na III odcinek Dankowice - węzeł Suchy Potok (z węzłem) dotyczą:
- drogi ekspresowej o długości ok. 12 km,
- dwóch węzłów drogowych: Stara Wieś, Suchy Potok,
- pary Miejsc Obsługi Podróżnych: Dankowice Zachód (klasa II) oraz Dankowice Wschód (klasa III),
- obwodu utrzymania drogi.

Wpłynęło dziewięć ofert. Najniższą cenę (ok. 586,7 mln zł) złożyło konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia, a najwyższą Mostostal Warszawa (743,9 mln zł). GDDKiA zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia niespełna 734 mln zł brutto. Oznacza to osiem z dziewięciu złożonych ofert mieści się w kosztorysie.

Oprócz ceny zastosowano dwa dodatkowe kryteria oceny ofert: skrócenie czasu realizacji oraz przedłużenie okresu gwarancji. Wszystkie odcinki S1 między Mysłowicami a Bielskiem-Białą realizowane będą w formule „Projektuj i buduj”. Teraz komisja przetargowa przeanalizuje złożone oferty.

Droga ekspresowa S1 połączy Pyrzowice (A1) z granicą ze Słowacją w Zwardoniu oraz ze słowacką autostradą D3.

Realizacja budowy drogi ekspresowej S1 od węzła Kosztowy II w Mysłowicach do węzła Suchy Potok w Bielsku-Białej połączy istniejące odcinki S1 z Bielska-Białej w kierunku Zwardonia (oraz trasę S52 z Bielska-Białej do Cieszyna) z drogą S1 od Mysłowic w stronę Dąbrowy Górniczej i dalej - lotniska Katowice w Pyrzowicach oraz przylotniskowego węzła autostrady A1. Stanie się ona nie tylko ekspresowym połączeniem od granicy państwa w Zwardoniu do lotniska w Pyrzowicach i autostrady A1, ale także ważnym połączeniem międzynarodowym. S1 znajduje się bowiem w VI korytarzu Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej i przebiegającej w osi priorytetowej TEN-T nr 25 czyli „osi drogowej Gdańsk-Brno/Bratysława-Wiedeń”. Przedłużeniem drogi ekspresowej S1 na południe od granic Polski jest słowacka autostrada D3 relacji Żylina - Skalite.

Aby dokończyć całą arterię, potrzebne jest zakończenie budowy drugiej jezdni wysuniętego najdalej na północ odcinka S1 Lotnisko - Podwarpie o długości ok. 9,5 km, przebudowa do standardu drogi ekspresowej istniejącej drogi krajowej nr 1 od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej (16 grudnia 2019 r. ogłosiliśmy przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej S1 Podwarpie - Dąbrowa Górnicza o długości 6,950 km po istniejącym śladzie drogi krajowej nr 1), oraz budowa nowej obwodnicy Węgierskiej Górki o długości 8,5 km (umowę podpisaliśmy 10 października 2019 r.).

Źródło: GDDKiA

Komentarze  
MariuszG
0 #1 MariuszG 2020-03-17 09:46
W okolicy już wyczerpuje się lista dróg, które trzeba wykonać w standardzie drogi ekspresowej, więc w przyszłości nie sądzę, aby dalsze inwestycje były konieczne. Rozwój pójdzie w kierunku transportu modalnego z wykorzystaniem sieci kolejowej - rynek wymusza rozwiązania tańsze i szybsze, tzw. optymalizacja. Niech budują :)
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.