contentmap_plugin

DSC01625 3110x2333Prawie 12 mln zł kosztowała przebudowa całej ulicy Grunwaldzkiej w Plewiskach. Właśnie zakończył się drugi i jednocześnie ostatni etap inwestycji. Na modernizację tej drogi powiat poznański otrzymał łącznie niemal 4 mln zł dofinansowania z rządowego Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. W czwartek, 30 listopada, droga została oficjalnie otwarta. Wiadomo również, która „powiatówka” – dzięki kolejnemu dofinansowaniu – ma szansę zostać przebudowana w przyszłym roku.

 

- Obecnie ulica Grunwaldzka na odcinku powiatowym, która dwukrotnie otrzymała dofinansowanie z budżetu państwa, jest odwodniona, ma nową nawierzchnię. Rowerzyści oraz piesi mogą czuć się bezpiecznie na nowych i szerszych chodnikach, gdzie dopuszczony jest ruch rowerowy - powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański. – Mamy kolejną drogę, która z pewnością poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Ta inwestycja jest też dowodem dobrej współpracy między powiatem a gminą Komorniki.

Przebudowę ulicy Grunwaldzkiej współfinansowała gmina Komorniki.

- Gminie przybywa mieszkańców, którzy chcą bezpiecznie i wygodnie poruszać się po naszym terenie, dlatego zawsze będziemy otwarci na współpracę z powiatem poznańskim - mówił Jan Broda, wójt gminy Komorniki.

Jak zmieniła się ulica Grunwaldzka w Plewiskach? Wymieniona została konstrukcja jezdni, cała ulica zyskała nową nawierzchnię. Powstały chodniki, zjazdy do posesji, a także zatoki autobusowe i postojowe dla samochodów. Przebudowane zostały również skrzyżowania z ulicami Kolejową oraz Szkolną. Na tym pierwszym zmodernizowana została sygnalizacja świetlna, z kolei przy skrzyżowaniu z ulicą Szkolną na przejściu dla pieszych powstał azyl, co zdecydowanie uspokoiło ruch w tym miejscu.

DSC01572 3110x2333DSC01574 3110x2333

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Część wykonanych prac nie jest widoczna gołym okiem. Chodzi między innymi o przebudowę całej sieci podziemnej, takiej jak: telekomunikacyjna, energetyczna, wodociągowa i sanitarna.

- Oddanie do użytku ulicy Grunwaldzkiej z pewnością przysłuży się nie tylko mieszkańcom Plewisk, ale całej aglomeracji i zwiększy bezpieczeństwo wszystkich korzystających z tej drogi - mówiła w czasie oficjalnego otwarcia drogi Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolski, która podkreślała, że wartość inwestycji prowadzonych w ramach programu przebudowy dróg w tym roku wynosi blisko 130 mln złotych.

W zeszłym roku zmodernizowany został odcinek ulicy Grunwaldzkiej od Wołczyńskiej do przedszkola w Plewiskach. W tym roku drogowcy zajęli się kolejnym, prawie kilometrowym odcinkiem – od przedszkola do ulicy Szkolnej.

W przyszłym roku: Gądki – Szczodrzykowo
Wojewoda wielkopolski właśnie opublikował ostateczną listę rankingową wniosków, które otrzymają dofinansowanie w ramach programu w przyszłym roku. Znalazł się na niej pierwszy etap modernizacji drogi powiatowej Gądki – Szczodrzykowo.

- Pierwszy etap przebudowy drogi Gądki – Szczodrzykowo obejmuje 2,3-kilometrowy odcinek od węzła Gądki na drodze S11 do Dachowy. To bardzo ważny fragment, wokół zlokalizowanych jest wiele dużych firm, które mocno generują ruch. Dlatego w ramach prac wykonana zostanie między innymi nowa konstrukcja jezdni, dzięki czemu zwiększy się jej trwałość – wyjaśnia Jan Grabkowski, starosta poznański.

Przebudowa obejmie m.in. powstanie rowów, które zapewnią jej odpowiednie odwodnienie. Co ważne, piesi i rowerzyści zyskają nową przestrzeń wyłącznie dla siebie, oddzieloną od jezdni opaską separacyjną. Zaprojektowane zostały również bezpieczne przejścia dla pieszych z azylami, a także nowe oznakowanie poziome i pionowe.

Koszt przebudowy szacowany jest na około 8 mln zł. Kwota dofinansowania to 3 mln zł, pozostałą część wezmą na siebie powiat poznański oraz gmina Kórnik, na terenie której znajduje się droga.

18 km dróg za 70 mln zł
Powiat poznański z tzw. schetynówek (Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych na lata 2008-2011 oraz na lata 2012-2015, a także Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019) korzysta od 2008 roku, czyli od samego początku ich funkcjonowania. Do tej pory powiat poznański otrzymał łącznie 30 mln zł dofinansowania, co pozwoliło na przebudowę lub remont 17 odcinków dróg powiatowych (18 km). W sumie, dzięki dotacjom, wspólnie z gminami powiat poznański zainwestował w drogi łącznie 70 mln zł.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.