edroga562Ponad 24 miliony złotych na utrzymanie, a do odśnieżenia drogi o łącznej długości ponad tysiąca kilometrów. Przez najbliższe sześć miesięcy gotowych do pracy łącznie blisko 150 pojazdów różnego przeznaczenia – w tym pługopiaskarki, solarki, ładowarki, ciężkie pojazdy lemieszowe i pługi wirnikowe mogące pracować w ekstremalnie ciężkich warunkach.

W Gdańsku od ponad trzech tygodni obowiązuje pogotowie zimowe.

- W tym roku utrzymujemy założenia planu wydatków zimowych na poziomie mniej więcej ubiegłorocznym. To ponad 24 miliony złotych. Jakie będą rzeczywiste wydatki – okaże się po zakończeniu rozpoczynającego się właśnie sezonu. Trzy lata temu Gdańsk wydał na odśnieżanie blisko 11 milionów złotych, dwa lata temu około 14 milionów, w ubiegłym roku wydatki te były na poziomie około 9,5 miliona złotych – wyjaśnia zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Michał Szymański.

Do kontrolowania stanu odśnieżania Gdańsk, oprócz systemu elektronicznego sprawdzania pracy pojazdów oczyszczających miasto, korzysta też z podglądu z 12 kamer w stacjach pogodowych rozmieszczonych w strategicznych miejscach.- Kontrolujemy nie tylko trasy i pracę pojazdów, ale również faktyczny wygląd ulic w mieście – dodaje Szymański.

W Gdańsku odśnieżana jest też blisko połowa (47%) miejskich ścieżek rowerowych. Od wielu lat miasto inwestuje nie tylko w budowę infrastruktury, ale również w jej utrzymanie (także zimą!).

Kilka ostatnich zim oszczędziło Gdańskowi ekstremalnych sytuacji, warto jednak pamiętać, że w naszej strefie klimatycznej ostra zima to raczej reguła niż wyjątek. Aby więc zima gdańszczan nie zaskoczyła, Zarząd Dróg i Zieleni przypomina o możliwości korzystania z funkcjonującego w mieście systemu wczesnego ostrzegania (SISMS). Nagła śnieżyca, gołoledź, cofka związana z silnym sztormem - informacje o tych i podobnych zagrożeniach docierają do mieszkańców w ciągu zaledwie kilku sekund. Aby otrzymywać ostrzeżenia wystarczy zarejestrować się w systemie wysyłając  odpowiednią treść SMS z kodem przypisanym do danej dzielnicy lub pobrać bezpłatną aplikację o nazwie „komunikator SISMS” z Google Play lub App Store.

Źródło: ZDiZ w Gdańsku

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.