Skuteczność naturalnych rozwiązańWoda deszczowa jest podstawowym źródłem słodkiej wody dla Ziemi. Jest więc dla życia najważniejszym surowcem. Tymczasem coś, co jest źródłem życia, drogowcy muszą traktować w sposób do tego nie przystający – jako potencjalnie zagrażający ściek.

Dlaczego naturalny deszcz staje się nagle problemem? Jak ten problem rozwiązać w zgodzie ze środowiskiem? I przede wszystkim - czy można ingerując inżyniersko zachować istniejącą w przyrodzie równowagę? Zdaniem Józefa Jeleńskiego projektanci wręcz muszą podejmować ten wysiłek. Podczyszczanie wód deszczowych odprowadzanych z dróg można „wpisać” w system przyrody.

- Na pewno nie stoją temu na przeszkodzie przepisy techniczne – podkreśla Józef Jeleński. Właśnie w zgodzie z tymi regulacjami i na ich podstawie można tak projektować rozwiązania odwodnieniowe, by racjonalnie wyważyć potrzeby środowiska naturalnego i ciągów komunikacyjnych. Renaturalizacja jest już dość powszechnie funkcjonującym pojęciem na zachodzie. Tam wkomponowuje się drogi w otoczenie tak, by minimalizować ingerencję konstrukcji budowlanych w gospodarkę i funkcjonowanie cieków wodnych. Dobrych przykładów nie brakuje też w naszym kraju.

„Przykłady racjonalnego odwodnienia inwestycji liniowych w aspekcie ochrony środowiska” – to poniżej zamieszczona prezentacja z warsztatów szkoleniowych „Prawne i ekologiczne aspekty realizacji inwestycji liniowych – Zakopane 4-6 lutego”. Prezentacji towarzyszy nagranie części wystąpienia. Poruszany w wypowiedzi Józefa Jeleńskiego problem można zatytułować „Czy rów jest potrzebny?” (slajd 1-10). Materiał ten jest dopełnieniem artykułu tego specjalisty, który opublikowany był w dwóch częściach na przełomie stycznia i lutego. Publikacje te wskazują, że naturalne rozwiązania są skuteczne, a mało tego – naturalnie piękne.

 

Przykłady racjonalnego odwodnienia inwestycji liniowych. (PDF - wielkość 12 MB)

 

{mp3}skutecznosc_naturalnych_rozwiazan{/mp3}

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.