P4130029Temperatura sporu wokół wyboru wariantu przebiegu Wschodniej Obwodnicy Warszawy wciąż rośnie. Po opublikowaniu informacji o odwołaniu od decyzji środowiskowej, które złożył Urząd m.st. Warszawy, swój pogląd na sprawę wyłożyło Stowarzyszenie Mieszkańcy Wesołej. W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy list od jednej z mieszkanek tej dzielnicy. Poniżej publikujemy oryginalny wpis:

 

„Trasa obwodnicy jest od 30 lat znana i jest to wariant pokrywający się z tzw. wariantem "czerwonym". Każdy może to sprawdzić na oficjalnych stronach Urzędu Miasta Warszawy, w zakładce „Studium uwarunkowań”: http://mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/mapa?service=plany_zagospodarowania.

Brak zgody na zgłoszony przez GDDKiA wariant „zielony” podpisały przecież: Rada Dzielnicy Wesoła, Rada Miasta Sulejówek, Rada Miasta Stołecznego Warszawy, Prezydent Warszawy, wiele organizacji miejscowych i tysiące mieszkańców. Wiem też, że odwołania złożyły dyrekcje szkół i przedszkoli położonych w Wesołej Centrum, blisko zaplanowanego wariantu.

Wariant "zielony" planowany jest w zbyt bliskiej odległości od 3 szkół i 3 przedszkoli w Wesołej Centrum, tuż przy Urzędzie Miasta, tuż przy budynku Straży Pożarnej, w którym znajduje się Biblioteka Publiczna, prowadząca wiele aktywności społecznych.

Wariant „zielony” przebiega wzdłuż zabudowy mieszkalnej na odcinku ok. 1,5 km, narażając mieszkańców na negatywne oddziaływania od obwodnicy. Natomiast wyburzeń i wysiedleń w wariancie „czerwonym” nie będzie tak wiele, choć zwolennicy wariantu „zielonego” wskazują na 70 osób. Wśród wyburzanych budynków są pustostany.

Wariant czerwony - ale w tunelu - daje możliwość ograniczenia do minimum oddziaływań, a wysiedlonym szansę na zmianę miejsca zamieszkania w ogóle z dala od tej bardzo uciążliwej inwestycji.

Tylko wysiedleni tak naprawdę mogliby coś zyskać na budowie obwodnicy. Reszta pozostanie w Wesołej na całe życie i będzie się borykać z uciążliwością od drogi. Więcej mieszkańców zagrożonych wpływem hałasu, zanieczyszczeń powietrza jest na pewno w wariancie „zielonym”.

Dodatkową sprawą jest nasz, Wesołej-Centrum, park. Odbywają się tam cotygodniowe zbiórki harcerskie ZHR, ZHP; szkoły korzystają z jego bliskości organizując tam zarówno zajęcia wychowania fizycznego, jak i biegi przełajowe czy pikniki szkolne; znajdują się tam punkty „zielony punkt kontrolny” (wykonane z budżetu partycypacyjnego); organizowane są biegi na orientację oraz rajdy rowerowe; kościół organizuje podchody i pikniki; wzdłuż ul. Niemcewicza znajduje się też nowa rolkostrada (zrealizowana również z pieniędzy budżetu partycypacyjnego); przez cały ten las wiodą ścieżki łączące Wesołą-Centrum południową z Wesołą-Centrum północną. Uczniowie mieszkający na południe od tego wariantu uczęszczają do szkół i przedszkoli po północnej jego stronie; mieszkańcy mieszkający po południowej stronie tego wariantu korzystają ze sklepów, przychodni lekarskiej, kościoła, stacji kolejowej po północnej stronie drogi...

Znam kilka osób, które na podstawie oficjalnego planu zagospodarowania (wszyscy byli w Urzędzie informowani o planowanej trasie wzdłuż Matejki i Prusa) zakupili w Wesołej działki, właśnie z dala od wariantu „czerwonego”. Wybrali miejsca bliżej ul. Niemcewicza, a obecnie okazuje się że tuż przy wariancie „zielonym”!

Wariant ten nie dość, że zakłóci życie tysiącom ludzi Wesołej-Centrum górując nad miastem na nasypie (nie mówiąc już o zanieczyszczeniu), to jeszcze nie daje jej mieszkańcom możliwości wjazdu (brak węzła).
Wariant "zielony" zagraża kościołowi Opatrzności Bożej (otaczając go łukiem) i sąsiadującemu Domowi Rekolekcyjnemu, w których znajdują się polichromie Jerzego Nowosielskiego wpisane do rejestru zabytków. Wariant "zielony" przebiega w pobliżu ujęć wody Sulejówka.

Mamy więc naciski z jednej strony od garstki ludzi mieszkających koło wariantu „czerwonego” (reprezentowanych przez stowarzyszenie Mieszkańcy Wesołej), a z drugiej strony od tysięcy tych, którzy mieszkają daleko i zależy im tylko na szybkim zamknięciu obwodnicy. Mimo to mieszkańcy Wesołej-Centrum nie pozwolą na rozdzielenie swojego osiedla wysokim nasypem.”

Z poważaniem,
Mieszkanka Wesołej

Komentarze  
Katarzyna
0 #1 Katarzyna 2019-03-14 09:15
Cytat:
Wariant czerwony - ale w tunelu - daje (....) wysiedlonym szansę na zmianę miejsca zamieszkania w ogóle z dala od tej bardzo uciążliwej inwestycji.

Tylko wysiedleni tak naprawdę mogliby coś zyskać na budowie obwodnicy.
Może zamienisz się ze mną na domy ?
Ja zamieszkam w twoim a ty weźmiesz odszkodowanie za mój dom i się przeprowadzisz.....w Bieszczady jak ci starczy na szałas za te słuszne pieniądze z odszkodowania. ( W gwoli ścisłości, nie , nie mieszkam w lepiance)
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.