contentmap_plugin

way 1694101 960 720Rozbudowa ul. Szosa Chełmińska na odcinku od Trasy Średnicowej do ulicy Polnej potrwa do końca września tego roku. Na zmianę terminu wpłynęło kilka czynników. W tej chwili drogowcy korzystając ze sprzyjającej aury realizują roboty na kilku frontach, by w miarę postępu prac, oddawać kolejne odcinki do ruchu.

 

Przebudowa Szosy Chełmińskiej jest realizowana na odcinku od Trasy Średnicowej Północnej do ul. Polnej. W sumie drogowcy pracują na odcinku liczącym ponad kilometr.

Inwestycja potrwa do końca września. Na wydłużenie prac wpłynęło kilka czynników. – Po pierwsze, roboty rozbiórkowe starego budynku należącego do jednego z przedsiębiorców przy Szosie Chełmińskiej z kilku względów mogliśmy rozpocząć dopiero w lutym tego roku, a nie jak pierwotnie zakładaliśmy jesienią 2017 roku. To wstrzymało w tym rejonie prace. Po drugie dużym problem okazały się instalacje podziemne, których przebieg był odmienny niż wskazywały to mapy. Trzeba pamiętać, że niektóre z nich zostały wykonane w latach 20. XX wieku i stąd mogą wynikać te rozbieżności - mówi Rafał Wiewiórski, dyrektor MZD. Na wydłużenie prac wpłynęło także to, że już teraz zostanie wybudowany fragment torowiska tramwajowego dla linii na JAR. - Chodzi o odcinek pomiędzy ul. Żwirki i Wigury a Długą - dodaje Wiewiórski.

Zawansowanie prac na Szosie Chełmińskiej przekroczyło 70%. W ramach zadania po stronie zachodniej została wybudowana nowa jezdnia. Zostały ułożone na niej wszystkie warstwy nawierzchni, poza ostatnią tzw. ścieralną. Po stronie wschodniej przebudowywana jest stara, istniejąca jezdnia. Nowy wygląd zyskała ona na odcinku od ul. Polnej do ul. Żwirki i Wigury. Przy nowej jezdni powstają chodniki. Na odcinku od Polnej do Żwirki i Wigury po stronie wschodniej, przebudowano całą infrastrukturę podziemną, natomiast po stronie zachodniej infrastruktura jest prawie gotowa na odcinku od Polnej do Trasy Średnicowej Północnej. Obecnie prace drogowe i sieciowe są prowadzone na jezdni wschodniej na odcinku od Żwirki i Wigury do Trasy Średnicowej Północnej oraz na skrzyżowaniu z ul. Żwirki i Wigury.

Wzdłuż zmodernizowanej drogi wykonawca nasadzi około 40 drzew i ponad 32 tys. krzewów. Zieleń nie tylko nada miastu walorów estetycznych, ale również ochroni przed zanieczyszczeniami, stłumi hałas, osłoni przed wiatrem oraz zwiększy komfort jazdy i urozmaici kierowcom drogę. W trosce o mieszkańców zostanie zastosowana specjalna nawierzchnia ścieralną SMA 8 LA o obniżonej emisji hałasu o 4dB. Dodatkowo, w rejonie Przedszkola Miejskiego nr 6 wykonamy ekran dźwiękochłonny.

W rejonie przedmiotowej inwestycji w Toruniu pojawi się 97 nowych lamp oświetleniowych i odpowiednie oznakowanie. Miasto zyska także niemal 1,5 km nowych ścieżek rowerowych.

Źródło: MZD w Toruniu

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.