edroga001W piątek (22 listopada) odbyło się uroczyste zakończenie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 558 łączącej między innymi Lipno z Dobrzyniem nad Wisłą. Gruntowna modernizacja 7-kilometrowego odcinka pochłonęła ponad 12 mln zł.

 

- To kolejna ważna inwestycja zrealizowana na terenie powiatu lipnowskiego. Wcześniej zmodernizowaliśmy tę trasę w miejscowości Wielgie. Rozpoczęliśmy też przebudowę trasy z Lipna do granicy województwa. W tej części regionu chcemy wyremontować również następne drogi – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Droga wojewódzka nr 558 zapewnia komunikację pomiędzy Lipnem i południowo-wschodnia częścią powiatu lipnowskiego, w której znajduje się m.in. Dobrzyń nad Wisłą. W 2014 roku przebudowany został odcinek tej trasy przebiegający przez miejscowość Wielgie.

W ciągu ostatniego roku przebudowano trasę na odcinku liczącym 7,7 kilometra od Wielgiego do Kłokocka. Jezdnię poszerzono do 6-6,5 metrów. Bez problemu mogą mijać się na niej wszystkie pojazdy. Wzmocniono też nośność trasy, dzięki czemu droga jest lepiej dostosowana do przejazdu ciężarówek i bardziej odporna na powstawanie kolein. Dodatkowo, z myślą o pieszych, zbudowano utwardzone pobocze.

Na fragmencie pomiędzy miejscowością Wielgie i Domem Pomocy Społecznej w Nowej Wsi dobudowano chodnik. Przejście dla pieszych przy tej placówce oświetlono ledowymi lampami hybrydowymi zasilanymi energią słoneczną lub wiatrową. Chodniki przy przystankach i przejścia dla pieszych wyposażono w elementy ryflowane, czyli ze specjalnymi żłobieniami i wypustkami ułatwiającymi orientację osobom niewidomym.

W ramach zadania przebudowano też 8 zatok autobusowych oraz zjazdy na posesje. Na trasie zamontowano też bramownicę, na której zainstalowano kamery. Poza tym zamontowano stację meteo wraz z tablicą zmiennej treści informująca o aktualnych warunkach pogodowych. Te urządzenia znacząco ułatwiają koordynowanie prac utrzymaniowych, szczególnie w okresie zimowym. Most w miejscowości Szczepanki przebudowano na łatwiejszy do utrzymania przepust. Trasa zyskała też nowe oznakowanie poziome i pionowe.

Prace realizowało Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Lipna. Inwestycja pochłonęła ponad 12 mln zł i będzie teraz objęta 7-letnią gwarancją.

Źródło: ZDW w Bydgoszczy

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.