contentmap_plugin

lopataTrwa budowa 2,5-kilometrowego odcinka północnej obwodnicy Jaworzna - od ul. Chełmońskiego do ul. Św. Wojciecha. Prace, które będą kosztowały nieco ponad 7,8 mln zł, potrwają do końca tego roku. Mieszkańcy zyskają zupełnie nowe połączenie, które zdecydowanie poprawi komunikację w tym rejonie.

Obwodnica ma być granicą urbanizacji, czyli pojawiania się zabudowy w Śródmieściu. Wzdłuż tej drogi została poprowadzona droga dla rowerów i pieszych o szerokości 3,5 metra. Ścieżka wzdłuż obwodnicy spinać będzie dotychczas wykonane odcinki w sieć. Rekreacyjne podróże rowerami z małymi dziećmi będą łatwiejsze i bezpieczniejsze. Do GEOsfery będzie można dojechać z centrum, wydzielonymi drogami rowerowymi bez żadnych przerw.

Dla poprawy komfortu pieszych i rowerzystów, obok skrzyżowania na Sodowej Górze, powstaje podziemny tunel. Projektanci wykorzystali fakt, że obwodnica jest poprowadzona na wysokim nasypie - to umożliwia umieszczenie pod nią tunelu. To pierwsze takie rozwiązanie dla rowerzystów w województwie śląskim.

Najważniejsza część Obwodnicy północnej, łącząca ul. Obrońców Poczty Gdańskiej z ulicą Św. Wojciecha na Sadowej Górze, powstanie do końca roku. W kolejnych latach gmina zbuduje ulicę Nowoszczakowską z rondem na Chropaczówce. Stamtąd potrzebny będzie tylko krótki odcinek, by połączyć nowe drogi w ring.

Wydział Inwestycji Miejskich zdobył w tym roku prawie 8 milionów złotych dofinansowania na budowę obwodnicy. Dzięki tym dodatkowym środkom można będzie wyremontować gruntownie ulicę Sobieskiego na całej jej długości. Powstaną tam dwa ronda - Płetwonurków w Pieczyskach i rondo na skrzyżowaniu z Bukowską. Prace zaplanowane są do połowy przyszłego roku. Wczesną wiosną ruszy też warta czterdzieści milionów złotych inwestycja PKP związana z budową tuneli i wiaduktów nad linią kolejową do Krakowa. Powstaną kolejne ronda, kilometry ulic i dróg dla rowerów.

Źródło: UM Jaworzno

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.