contentmap_plugin

edroga1011Minął już termin, w którym Komisja Europejska mogła zgłosić zastrzeżenia do zasadności unijnego dofinansowania dla tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. Oznacza to, że pieniądze z UE dla tej inwestycji są w 100 procentach pewne – podało Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji w oficjalnym komunikacie.

 

– Na tę wiadomość czekaliśmy od 26 marca. To historyczna chwila, szczęśliwy dzień nie tylko dla nas świnoujścian. To świetna wiadomość także dla wszystkich, którzy do nas przyjeżdżają lub odwrotnie – nie przyjeżdżają, bo odstrasza ich czekanie w kolejkach na przeprawę promową. Za 4 lata, gdy tunel będzie gotowy, kolejki przejdą wreszcie do historii – mówi prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

- Zgoda Komisji Europejskiej na unijne dofinansowanie jest potrzebna zawsze wtedy, gdy koszty inwestycji przekraczają 50 milionów euro, a w przypadku inwestycji transportowych – 75 milionów – wyjaśnia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Od czasu przesłania informacji o inwestycji do Komisji Europejskiej, ta ma 3 miesiące na wydanie negatywnej decyzji albo dodatkowe pytania.

- Ten termin upłynął wczoraj, bo informację przesłaliśmy komisji 26 marca. Mamy więc milczącą zgodę na dofinansowanie, a miasto ma pewność, że może dalej działać. Pieniądze unijne są w 100 procentach pewne – mówi minister Jerzy Kwieciński.

Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz dodaje, że 5 lipca planowane jest podpisanie umowy na zaprojektowanie i budowę tunelu z konsorcjum włoskich firm Astaldi S.p.A. i Ghella S.p.A.

Jeżeli umowa z wykonawcą zostanie podpisana w planowanym terminie, to będzie ona miała 48 miesięcy na realizację tunelu. Wartość inwestycji to prawie 913 milionów złotych, a dofinansowania unijnego – prawie 776 milionów złotych. Różnicę Miasto pokryje z własnego budżetu. Unijne środki pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Źródło: UM Świnoujście

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.