contentmap_plugin

poznanska kozieglowy 1Jest pozwolenie na modernizację ulicy Poznańskiej w Koziegłowach. Nowa nawierzchnia, ścieżki rowerowe i chodniki, kompleksowe odwodnienie drogi, a także wyspa spowalniająca samochody przy wjeździe do miejscowości od strony Kicina. Tak jeszcze w tym roku zmieni się ta droga. – To niezwykle ważna inwestycja, na którą mieszkańcy czekają od lat – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

 

Ze względu na zakres prac oraz długość ulicy Poznańskiej w Koziegłowach, inwestycja została podzielona na etapy. W tym roku zrealizowany będzie prawie kilometrowy odcinek od ulicy Taczaka do Piaskowej.

– Koziegłowy stały się największym ośrodkiem mieszkaniowym pod Poznaniem. Rozwijają się Kicin, Kliny czy Wierzonka. A ulica Poznańska jest najszybszym i najprostszym połączeniem z drogą wojewódzką i Poznaniem – wyjaśnia Jan Grabkowski.

Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu otrzymał właśnie pozwolenie na budowę (tzw. ZRID). Na przełomie kwietnia i maja powinien zostać ogłoszony przetarg. Jeśli uda się go rozstrzygnąć za pierwszym razem, latem będą mogły rozpocząć się prace.

Po przebudowie droga stanie się dużo bezpieczniejsza. Przede wszystkim dzięki obustronnym chodnikom, ścieżkom rowerowym i wyspie spowalniającej ruch.

- Wyspa powstanie na wysokości ulicy Taczaka. Dzięki temu, że będzie miała trzy metry szerokości, stanie się realnym spowalniaczem samochodów wjeżdżających do Koziegłów – opowiada Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. W ramach prac kompleksowo przebudowana zostanie również kanalizacja deszczowa, co pozwoli skutecznie odwodnić ulicę Poznańską.

poznanska kozieglowy 2poznanska kozieglowy 3poznanska kozieglowy 4poznanska kozieglowy 5

 

 

 

 

 

- Dzięki przebudowie zatok autobusowych poprawi się też komfort pasażerów autobusów – dodaje Jan Grabkowski, starosta poznański.

Co więcej, między ulicami Krótką i Leśną, powstanie dodatkowa jezdnia odsunięta od pasa drogowego dla rowerzystów i kierowców, co ułatwi dojazd do znajdujących się tam posesji.

W kolejnych etapach przebudowane zostaną również skrzyżowanie ulic Poznańskiej i Piaskowej, a także odcinek od Piaskowej do ulicy Gdyńskiej. Na skrzyżowaniu powiatowej Poznańskiej i wojewódzkiej Gdyńskiej powstanie rondo, które zbuduje miasto Poznań przy okazji modernizacji ulicy Gdyńskiej.

– Obie te inwestycje, przebudowa ulicy Poznańskiej oraz przebudowa ulicy Gdyńskiej, pozwolą stworzyć tak zwaną więź aglomeracyjną. Warto podkreślić, że dotacja unijna na Gdyńską została przeniesiona z dofinansowania na poznański odcinek drogi szamotulskiej. Od początku przekonywałem władze miasta, że warto kontynuować przebudowę Gdyńskiej, aby nie zakończyć ją na granicy Poznania – dodaje Jan Grabkowski. – Dzięki temu mamy zielone światło, by rozpocząć kompleksowe prace na ulicy Poznańskiej.

Do przebudowy ulicy Poznańskiej pieniądze z budżetu dołoży też gmina Czerwonak.

100 mln zł na drogi powiatowe
Z roku na rok plan finansowy Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu rośnie. W 2018 osiągnął rekordowy poziom 100 mln zł. I etap przebudowy Poznańskiej w Koziegłowach to jedna z kilku ważnych inwestycji. W tym roku kontynuowana jest też przebudowa 7-kilometrowego odcinka z Zalasewa do Kleszczewa, przebudowana zostanie droga na odcinku Gądki – Dachowa, poprawi się komfort jazdy kierowców korzystających z tzw. betonówki na odcinku pomiędzy Tarnowem Podgórnym a Lusowem. W planach jest także rozbiórka mostu na kanale Głuchowskim w Komornikach i postawienie nowego obiektu, budowa ronda w Dąbrówce czy remont ulic Poznańskiej i Wyzwolenia w gminie Dopiewo oraz drogi Modrze – Piotrowo w gminie Stęszew.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.