DSC01210Ze wszystkich funkcjonalności pierwszego w Katowicach Centrum Przesiadkowego „Ligota” mieszkańcy będą mogli korzystać od 13 marca. W tym dniu zostaną uruchomione parkomaty, które będą skanować bilety osób chcących bezpłatnie skorzystać z parkingu w CP „Ligota”.

 

Opisywana inwestycja umożliwia przesiadki z samochodu na pociąg, czy z roweru na autobus. Na jego terenie znajdują się: parking naziemny dla 110 samochodów, strefa dla podróżnych - zadaszone perony autobusowe i miejsca do oczekiwania, parking dla rowerów, punkt kiss&ride z przeznaczeniem do krótkotrwałego parkowania do 3 minut, postój dla taksówek, biletomat, system do obsługi pasażerskiej. Dodatkowo w kwietniu zostanie tam także uruchomiona stacja rowerów miejskich.

Aby skorzystać z bezpłatnego parkingu należy wjechać na teren CP „Ligota”. Po zaparkowaniu samochodu należy zeskanować w parkomacie ważny bilet Kolei Śląskich uprawniający do rozpoczęcia lub zakończenia podróży na stacji kolejowej Katowice Ligota, np. tzw. „bilet katowicki” lub niezwłocznie go nabyć, np. poprzez aplikację mobilną do zakupu biletów lub na terenie dworca PKP Ligota. – Parkomat wyda nam tzw. bilet zerowy, który należy umieścić w pojeździe w widocznym miejscu. Parkowanie w centrum przesiadkowym na opisanych zasadach jest bezpłatne do 20 godzin – wyjaśnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice. - Jeśli ktoś wjedzie na parking bez biletu lub zostawi samochód na czas dłuższy niż 20 godzin musi liczyć się z karą w wysokości 369 zł. Samochód, który będzie stał na terenie parkingu 7 dni, będzie odholowany. Pracownicy katowickiego MZUiM, który zarządza parkingiem, przez najbliższe dwa tygodnie będą pomagać mieszkańcom w zakresie wyjaśniania zasad korzystania z miejsc postojowych oraz obsługi parkomatów – dodaje rzecznik. Pracownicy MZUiM będą dostępni w dni robocze w godzinach od 8.30 do 16.30.

Więcej połączeń i „bilet katowicki”
DSC01219Jedną z korzyści z powstających centrów przesiadkowych są nowe połączenia komunikacji publicznej. CP „Ligota” obsługiwane jest aktualnie przez cztery linie autobusowe, które zatrzymują się na przystanku o nazwie „Ligota Dworzec PKP”, tj. 13, 51, które jeździły tu do tej pory, a także dwie nowe - 912 i 913, które kursują od listopada 2018 roku. Autobus 912 kursuje od centrum przesiadkowego do przystanku „Ligota Akademiki”, natomiast 913 – dojeżdża do przystanku „Panewniki Owsiana”.

Wraz z uruchomieniem centrum przesiadkowego do sprzedaży trafił „bilet katowicki” - czyli imienny bilet miesięczny, który uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów wszystkimi autobusami i tramwajami obsługiwanymi przez ZTM na terenie Katowic oraz w pociągach Kolei Śląskich ujętych w rozkładzie jazdy kursujących na terenie miasta Katowice (od/do stacji Katowice, Katowice Szopienice Płd., Katowice Zawodzie, Katowice Załęże, Katowice Piotrowice, Katowice Brynów, Katowice Podlesie, Katowice Ligota). Bilet kosztuje 119 zł i jest ważny na okres jednego miesiąca, np. od 20 marca do 19 kwietnia stycznia lub od 1 do 30 kwietnia. Można go nabyć w kasach biletowych Kolei Śląskich i w ajencyjnych „punktach na mieście” - najwcześniej na 7 dni przed dniem ważności biletu. Bilet można też kupić w pociągu u personelu pokładowego oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej SkyCash (na warunkach określonych w Regulaminie usługi Bilet elektroniczny w Kolejach Śląskich - Regulamin SkyCash-KŚ), wyłącznie w dniu wyjazdu.

W CP „Ligota” zatrzymują się cztery linie Kolei Śląskich, tj. S4 (Sosnowiec Główny - Katowice - Tychy Lodowisko), S5 (Katowice - Bielsko Biała - Zwardoń), S6 (Katowice - Wisła Głębce), S71 (Katowice - Rybnik - Wodzisław Śląski - Bohumin). W Katowicach trwa budowa trzech centrów przesiadkowych – w Brynowie, Zawodziu, a także przy ul. Sądowej.

Źródło: UM Katowice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.