Urzędnik za błąd zapłaci rocznym uposażeniemNawet dwanaście pensji będzie musiał oddać urzędnik, który wydał decyzję z rażącym naruszeniem prawa. Z kolei kierownikowi urzędu, w którym pracuje winny zaniedbaniom funkcjonariusz, jeśli nie zawiadomi prokuratury o konieczności wszczęcia postępowania przeciw urzędnikowi, grozić będzie do trzech lat pozbawienia wolności.

Takie kary dla urzędników przewiduje poselski projekt o odpowiedzialności odszkodowawczej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Zapowiadano, że projekt zostanie uchwalony w czerwcu.

- Musieliśmy jednak czekać, aż spłyną opinie Naczelnego Sądu Administracyjnego, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Opinia KRS została wysłana do Sejmu dopiero 28 lipca 2010 r. - podkreśla Marek Wójcik, przewodniczący nadzwyczajnej podkomisji zajmującej się projektem.

Wszystkie opinie dotyczące projektu są negatywne. Sejmowa podkomisja przez półtora roku swoich prac nie zdołała więc opracować projektu, który nie wzbudzałby krytyki.

- Opinie nie są wiążące dla Sejmu, ale konsultacja z tymi organami jest niezbędna z powodów ewentualnej oceny zgodności przepisów ustawy z konstytucją - tłumaczy Marek Wójcik.

Które uregulowania projektu budzą największe zastrzeżenia? Jakie kontrowersje budzi sama procedura pociągania do odpowiedzialności? Dlaczego zdaniem Sądu Najwyższego przyjęcie takiej ustawy odstraszałoby potencjalnych urzędników od podejmowania pracy w administracji?

Więcej: Katarzyna Wójcik-Adamska/ Dziennik Gazeta Prawna 12.08.2010 (156) - str.B7

Komentarze  
Gość
0 #1 Gość 2010-08-12 13:38
w końcu bat na urzędasów :-)
Cytować | Zgłoś administratorowi
Gość
0 #2 Gość 2010-08-12 14:09
A kiedy pojawi się ustawa okreslająca odpowiedzialność parlamentarzystów za złe rozwiązania prawne ? Jedna zła decyzja nie pociąga za soba takich skutków prawnych i finansowych, jak jeden zły przepis. Urzędnicy stosują tylko prawo, które jest niespójne, nieprecyzyjne. Może zacząć tę naprawę Państwa w trochę innej kolejności i poprawiać najpierw na swoim podwórku.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Gość
0 #3 Gość 2010-08-12 15:30
Ta ustawa jest niezgodna z konstytucją i nigdy nie zostanie przegłosowana.
Działanie typowo pod publiczkę i nie mające nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Gość
0 #4 Gość 2010-08-12 16:20
a ja bym chciała żeby urzędasy byli odpowiedzialni za te swoje głupawe decyzje bo przepis przepisem, ale trzeba mieć jeszcze głowę żeby go stosować i być człowiekiem, a nie wykorzystywać swoje stanowisko do pokazania jaki ja jestem ważny.A piszę o tym, ponieważ mam do czynienia z takim urzędasem - a chodzi o dojazd do domu - choć jest ulica i na planie miasta też naniesiona to i tak jest wieczny problem, ponieważ droga ma 2,20 nawet w razie W to straż pożarna tam nie wjedzie i oczywiście wszyscy są bezradni mimo wygranych 3 spraw w Sadzie Administracyjnym w Warszawie odwołanie muszę zacząć proceduralnie od terenowej jednostki i siedzi tam taki niedowartościowany człowieczek, który chce mi pokazać swoją wielkość i mi mówi, że jak jemu się będzie chciało to on 20 lat się tak ze mną będzie bawił
Jaki on musi być maleńki w swoim poczuciu wartości
U nas urzędnik nie jest po to, by ci pomóc, tylko utrudnić życie
Zresztą my Polacy jestesmy znani na całym swiecie z naszego niedowartościowania .Nikt nas nie lubi bo sami sie nie lubimy .Żadna nacja tak sie nie szanuje jak Polacy
Cytować | Zgłoś administratorowi
Gość
0 #5 Gość 2010-09-09 13:24
Popieram nareszcie,nie po to płacę rok w rok podatki aby domorośli urzędnicy szastali moimi ciężko zapracowanymi pieniędzmi.
Pozdrawiam
Grzegorz cięgotura
Cytować | Zgłoś administratorowi
Gość
0 #6 Gość 2010-09-15 03:21
Już teraz widać opieszałość urzędniczą jeżeli chodzi o wydawanie decyzji. Urzędnik, który natrafi na skomplikowaną sprawę decyzji nie wydaje wcale lub pisze wezwania do uzupełnienia wniosku nawet jeżeli wszystko jest w porządku. Wprowadzenie takich kar utrudni załatwienie jakiejkolwiek sprawy. Urzędnik powinien wszelkimi możliwymi sposobami pomagać petentowi w pozytywnym załatwieniu sprawy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.