Konieczność przeglądu urządzeń ochrony środowiska wynika zarówno z przepisów prawa, jak i wiedzy technicznej i zaleceń producentów tych urządzeń. Zakres, częstotliwość i sposób przeglądu jest znacznie zróżnicowany.
Zgodnie z art.62 ust.1 pkt 1 lit.a, b ustawy Prawo budowlane: obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska. Natomiast zgodnie z art.287 ust.1 pkt 3 i 4 ustawy Prawo ochrony środowiska „podmiot korzystający ze środowiska powinien prowadzić, aktualizowaną co pół roku, ewidencję zawierającą odpowiednio: (…) informacje o ilości, stanie i składzie ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi, informacje o wielkości, rodzaju i sposobie zagospodarowania terenu, z którego odprowadzane są ścieki”.
Zgodnie z art.21 ust. 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego spełnienie warunków, o których mowa w art..19 ust.1, ocenia się na podstawie przeprowadzanych przez zakład, co najmniej 2 razy do roku, przeglądów eksploatacyjnych urządzeń oczyszczających; eksploatacja powinna by zgodna z zaleceniami zawartymi w instrukcji obsługi i konserwacji urządzeń oczyszczających, a czynności z nią związane odnotowane w zeszycie eksploatacji. Każdy producent urządzeń (separatorów) wprowadza własne zalecenia eksploatacyjne, co do zakresu i częstotliwości wykonywania czynności na urządzeniu.
Przykładowy czasookres i zakres czynności eksploatacyjnych na separatorach:
- Tygodniowo: kontrola stanu filtra, sprawdzenie stanu pływaka,
- Miesięcznie: kontrola ilości szlamu w odstojniku, kontrola ilości oleju, kontrola działania system alarmowego (jeśli jest na wyposażeniu),
- Kwartalnie lub w miarę potrzeb/półrocznie: usunięcie produktów separacji, generalne czyszczenie, kontrola stanu technicznego komponentów urządzenia.
Przegląd i utrzymanie urządzeń ochrony środowiska
Przegląd urządzeń ochrony środowiska
Podczas wykonywania przeglądów urządzeń ochrony środowiska (separatory itp.) konieczne jest wykonanie również oceny całego systemu, a szczególnie urządzeń (osadnik, piaskownik, zbiornik) i kanalizacji na wlocie oraz kanału odprowadzającego podczyszczone ścieki wraz z wylotem i ewentualnie urządzeniami na nim zamontowanymi (kraty, klapy przeciw cofce itp.).
Inspektor wykonujący przegląd powinien być wyposażony w następujące urządzenia: haki i klucze do różnych systemów włazów, miernik gazów trujących i wybuchowych, pływak mierniczy lub pasta do pomiaru substancji ropopochodnych, sonda pomiarowa lub teleskop z talerzem do pomiaru szlamów i osadów, aparat fotograficzny, taśma miernicza, sorbenty i poduszka sorpcyjna, drabinka inspekcyjna.
Jeśli nie posiada się projektu lub rysunków sytuacyjnych urządzeń to pierwszą czynnością podczas wykonywania przeglądu to wykonanie szkicu (schematu) urządzeń i systemu od ostatniej studzienki systemu kanalizacyjnego przed wlotem do urządzenia podczyszczającego (najczęściej komora rozdzielcza lub burzowa, przelewu awaryjnego) do wylotu do odbiornika lub pierwszej studzienki za wylotem z urządzenia lub wlotem przelewu awaryjnego.
Podstawowe i zasadnicze czynności które należy wykonać podczas podstawowego przeglądu to wizualna kontrola: stanu filtra, lameli lub innego elementu odpowiedzialnego za oddzielenie cząstek oleju od wody, stanu pływaka, ilości szlamu i osadu w poszczególnych systemach urządzeń, ilości zdeponowanych zanieczyszczeń lekkich (ropopochodne), działania urządzenia alarmowego, stanu wylotu (klapa burzowa przeciw cofce), stanu regulatora przepływu, stanu terenu przyległego do urządzeń. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości należy zalecić wykonanie przeglądu rozszerzonego, który w większości urządzeń powinien być wykonywany podczas czyszczenia. Podczas przeglądu rozszerzonego należy wykonać pomiar ilości zdeponowanych zanieczyszczeń lekkich (ropopochodne), pomiar ilości szlamu i osadu w poszczególnych systemach urządzeń, oraz sprawdzić i ustawić regulator przepływu. W przypadku niewystępowania zanieczyszczeń należy: sprawdzić i ustawić wytarowanie pływaka, sprawdzić i ewentualnie oczyścić zaszlamienie filtra. Po wykonaniu przeglądu należy dokonać wpisu do książki eksploatacyjnej urządzenia.
| | |
| | |
Fot. 31 – 36. Wykonywanie przeglądu i przykłady zauważonych nieprawidłowości |
- poprz.
- nast. »»