Zarząd Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa przesłał uwagi do rządowego projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, które dotyczą zarówno ogólnej oceny dokumentu, jak i poszczególnych inwestycji.
Izba obawia się m.in. kumulacji prawie 70 proc. wydatków w latach 2016-2018, która może doprowadzić do znacznych perturbacji na rynku drogowym i materiałów budowlanych, a w konsekwencji do upadków firm. W latach 2016-2017 będzie zapotrzebowanie na maszyny do robót ziemnych, w 2017 na kruszywa, a w 2018 na roboty bitumiczne lub betonowe, co może wykonawcom przysporzyć finansowych i kadrowych problemów. OIGD rekomenduje więc równomierniejszy rozkład środków finansowych i wykorzystanie czasu na lepsze przygotowanie dokumentacji projektowych.
Zdaniem Izby należy też zwiększyć zaangażowanie budżetu państwa w finansowanie kolejnych programów budowy dróg, gdyż obecna perspektywa finansowa jest ostatnią tak dużą pomocą z UE dla Polski. Roczne wydatki na drogi krajowe w wysokości około 6 mld zł okażą się wkrótce niewystarczające.
OIGD uznała, że w Programie Budowy Dróg Krajowych powinny znaleźć się również dane dotyczące planowanych wpływów i wydatków Krajowego Funduszu Drogowego w latach 2014-2023. Zwróciła również uwagę, że obecny program przewiduje inwestycje na drogach sieci TEN-T, których w Polsce jest około 7400 km. Drogowcy chcą wiedzieć natomiast, kiedy, według jakiego harmonogramu i z jakich środków będą finansowane zadania na pozostałych 12000 km dróg krajowych.
Ponadto OIGD zawnioskowała o wpis na listę podstawową lub rezerwową dodatkowego odcinka drogi ekspresowej S19 Lubartów - Korycin na terenie województwa lubelskiego i podlaskiego oraz dokonanie korekty przebiegu S19: poprowadzenie jej od węzła Korycin do węzła Augustów i dalej do drogi S61, zachowując w ten sposób ciąg komunikacyjny, tzw. Via Carpatia.
Drugi zgłoszony wniosek dotyczy uwzględnienia ponad 3 mld zł na budowę drogi ekspresowej S7 od granicy województwa świętokrzyskiego do Krakowa (w projekcie trasa jest na liście zadań priorytetowych, ale bez zapewnionego finansowania).
Źródło: OIGD