contentmap_plugin

edroga001Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na budowę obwodnicy Barlinka w ciągu drogi wojewódzkiej nr 151. Projekt ma przede wszystkim poprawić układ komunikacyjny miasta i odciążyć istniejące ulice. Zadanie będzie realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WZ na lata 2014-20.

W Barlinku przecinają się dwie drogi wojewódzkie: nr 151 Świdwin- Gorzów Wielkopolski i 156 Barlinek – Lipiany. Drogą nr 151 przejeżdża przez Barlinek średnio ponad 10 tys. samochodów w ciągu doby.

Wybrano rozwiązanie, w którym projektowana droga, na blisko 2,5-kilometrowym odcinku będzie przebiegać po nasypie nieczynnej linii kolejowej. Wykorzystanie nasypu obniża koszty przygotowania inwestycji, takie jak wykup gruntów czy budowa nowej konstrukcji drogi.

Na realizację tej inwestycji, w budżecie województwa, przewidziano nieco ponad 30 mln zł. Tak duża kwota wynika z zakresu prac, które obejmują rozbiórkę starych budynków kolejowych oraz rozbiórkę i budowę szeregu obiektów inżynierskich, w tym kładki dla pieszych na przedłużeniu ul. Kasprowicza i nowych wiaduktów nad ulicami Tunelową i Ogrodową oraz przebudowę przepustu. W projekcie jest też budowa dwóch skrzyżowań typu rondo (z ul. Św Bonifacego i ulicami Dworcową i Fabryczną), a także budowa elementów spowalniających ruch, oświetlenia ulicznego, przebudowa sieci energetycznej, gazowej, wodociągowej, ciepłowniczej i teletechnicznej.

Projekt będzie realizowany dzięki podpisaniu w listopadzie minionego roku porozumienia między marszałkiem województwa i burmistrzem Barlinka. Na mocy tego porozumienia gmina będzie partycypować w 1/4 wartości inwestycji, czyli zapłaci ok. 6,7 mln zł oraz pokryje koszty odszkodowań za grunty zajęte na realizację tego zadania. Roboty budowlane mają zostać zakończone do 30 września 2018 roku. Oferty w przetargu można składać do 31 maja.

Źródło: Zachodniopomorski ZDW

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.