Spis treści

Wady i zalety systemu „Zaprojektuj i Zbuduj” cz. IIIProgram Funkcjonalno-Użytkowy (PFU) opracowany na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 2 września 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego, wydanego na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych zawiera opis przedmiotu zamówienia, opis wymagań zamawiającego oraz część informacyjną.

Program Funkcjonalno-Użytkowy powinien zawierać jak największą ilość precyzyjnych informacji przekazanych przez zamawiającego wykonawcy. Zamawiający powinien przed przystąpieniem do realizacji zadania w systemie „Zaprojektuj i Zbuduj” zlecić opracowanie Koncepcji Programowej oraz uzyskać decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach dla danego zadania. Jak już to wcześniej wspomniano po pierwsze pozwoli to na odpowiednie przygotowanie się wykonawcy do oszacowania ceny i jej określenia minimalizując niezidentyfikowane ryzyka, które wykonawca musi przecież wycenić i ująć w cenie. Pozwoli to na zmniejszenie ryzyka po stronie wykonawcy, co będzie miało wpływ na rozsądniejszą cenę. W programie Funkcjonalno-Użytkowym powinny znaleźć się informacje dotyczące warunków gruntowo-wodnych, różnego rodzaju inwentaryzacje, uzgodnienia ze stronami publicznymi, gestorami sieci, a także prognoza ruchu stanowiąca podstawę projektowania, linie rozgraniczające, zasadnicze parametry drogi, przebieg i lokalizacja dróg dojazdowych, konstrukcje obiektów inżynierskich itp.

Poza przedstawieniem w PFU zakresu i podstawowych parametrów inwestycji, zamawiający musi w nim zawrzeć wszelkie wymagania, które wykraczają poza wymogi przepisów lub jeśli chciałby, aby pewne parametry były wyższe niż wynikają one z minimalnych parametrów określonych w obowiązujących przepisach. Brak takich określeń w PFU w sposób naturalny spowoduje, że zostaną zastosowane najniższe możliwe parametry i najtańsze materiały.

Koncepcja Programowa realizowana przez systemem „Zaprojektuj i Zbuduj” ukierunkowana powinna być właśnie na ten system. Produkt, który zamawiający otrzyma na zakończenie prac będzie wynikiem zapisów w Programie Funkcjonalno-Użytkowym oraz zależeć będzie od interpretacji zapisów w Programie Funkcjonalno-Użytkowym. W związku z tym zapisy w nim zawarte powinny być jednoznaczne i bardzo czytelne, ale jednocześnie nie powinny ograniczać swobody projektowania. Zapisy zawarte w Programie Funkcjonalno-Użytkowym powinny precyzować jak najwięcej warunków funkcjonalno użytkowych (np. późniejsze koszty utrzymania).

 

Elementy PFU (PDF)

 

Jak można zauważyć istnieją różnice. Pierwszy dokument był opracowywany przed wydaniem zarządzenia GDDKiA na podstawie wzorów stosowanych w Anglii i Europie.

Materiały informacyjne są bardzo istotnym dopełnieniem PFU. Wykonawca dostaje wszelkie materiały w posiadaniu zamawiającego dotyczące danej inwestycji jednocześnie dające wykonawcom dostęp do wszelkich do tej pory zebranych danych oraz wiedzę jak „wyobraża” sobie inwestycję zamawiający. Jednocześnie przekazanie wykonawcy tych danych w materiałach informacyjnych powoduje, że dostaje on wszystko do wiadomości, jednak nie są to materiały tzw. kontraktowe, które później ewentualnie mógłby wykonawca wykorzystać do roszczenia przeciw zamawiającemu.

Podstawową wadą tego systemu jest konieczność poniesienia przez zamawiającego nakładów i czasu na opracowanie dokumentacji niezbędnej do dobrego przygotowania inwestycji, co przez niektórych uważane jest za stratę czasu, ponieważ zamiast opracowywać PFU można by od razy zamówić projekt budowlany, a następnie ogłosić przetarg na wykonawstwo, co daje zamawiającemu większą możliwość kontroli i zmian na każdym etapie. Praktyka pokazuje jednak, że system „Zaprojektuj i Zbuduj” ma też swoje korzyści, ponieważ po pierwsze zamawiający może liczyć na inne rozwiązania projektowe przygotowane przez projektanta wykonawcy. Prawdopodobnie będą one jak to już wcześniej wspomniano ujednolicone i zoptymalizowane pod kątem kosztów budowy. Dodatkowym atutem jest wciągnięcie wykonawcy już od początku projektowania w ten proces, co w momencie pojawienia się pozwolenia na budowę pozwoli na szybką i bez zwłoki budowę inwestycji. Wszystko to razem powinno przełożyć się na szybką i o ile to możliwe bez roszczeń, ale za rozsądną cenę ryczałtową realizację inwestycji, co jest przecież celem zamawiającego.

Program Funkcjonalno-Użytkowy powinien być spójny z zapisami i wskazaniami zawartymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Jeżeli wprowadza się zadania wykraczające poza decyzje środowiskową konieczne jest opisać je szczegółowo oraz jasno wskazać wykonawcy, że to po jego stronie (wykonawca ponosi koszty z tym związane) jest uzyskanie na te elementy wszystkich niezbędnych decyzji, uzgodnień i pozwoleń. Wskazane jest, aby niezależny konsultant opracowujący materiały przetargowe dla zamawiającego pełnił w przyszłości rolę Inżyniera na danym zadaniu (np. program pilotażowy GDDKiA droga S8 Jeżewo - Białystok). W znacznym stopniu ułatwi to interpretację i przebieg dokumentów kontraktowych. Inżynier będzie nadzorował i odbierał dokumentację projektową wykonaną przez wykonawcę, jako zgodną z przygotowanym przez siebie PFU.

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.