edroga565Rada m.st. Warszawy przyznała środki na budowę i remont dróg rowerowych w latach 2015-2017. Za 74 mln zł powstanie aż 15 wygodnych tras o łącznej długości 80 km.

Przyznane środki zostaną przeznaczone na realizację pierwszego etapu inwestycji rowerowych wskazanych w „Programie Rozwoju Tras Rowerowych do roku 2020”. Pozwolą na rozpoczęcie prac przygotowawczych: opracowanie koncepcji i niezbędnych dokumentacji projektowych. Po realizacji programu, Warszawa będzie miała spójną sieć tras rowerowych, które umożliwiają bezpieczną i wygodną jazdę jednośladem, zarówno na krótkich, jak i na dłuższych dystansach.

Budowa tras rowerowych wzdłuż głównych arterii to zadanie, które będzie realizowane przez miasto (wspólnie z czterdziestoma gminami metropolii warszawskiej) w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, instrumentu finansowanego przez Unię Europejską. W ramach pierwszego naboru wniosków Warszawa będzie się ubiegała o dofinansowanie następujących zadań:

- Budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Żwirki i Wigury - etap II, 5,8 mln;    
- Budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Jagiellońskiej (rondo Starzyńskiego – trasa S8), 3,2 mln;    
- Budowa drogi rowerowej wzdłuż Alej Jerozolimskich (ul. Grzymały-Sokołowskiego - pl. Zawiszy), 2,9 mln;
- Budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Grójeckiej (ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. - pl. Zawiszy),    3,9 mln;
- Budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Radzymińskiej (ul. Karkonoszy – gr. miasta), 4,1 mln;    
- Budowa drogi rowerowej wzdłuż al. Waszyngtona, 2,8 mln;    
- Budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Marsa (ul. Żołnierska – ul. Cyrulików), 1,9 mln;    
- Budowa drogi rowerowej wzdłuż ciągu ulic Mińska-Stanisławowska-Drewnickiego-Szaserów, 4,1 mln;    
- Budowa drogi rowerowej wzdłuż ulic Okopowej i Towarowej, 8,9 mln;    
- Budowa drogi rowerowej wzdłuż al. Prymasa Tysiąclecia, 7,8 mln;    
- Budowa dróg rowerowych na Polu Mokotowskim, 3,7 mln;    
- Budowa drogi rowerowej wzdłuż ulic Powsińskiej, Wiertniczej i Przyczółkowej, 7,4 mln;    
- Budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Pułkowej, 2,6 mln;    
- Budowa drogi rowerowej wzdłuż ulic Kasprzaka, Wolskiej i Połczyńskiej (al. Prymasa Tysiąclecia – gr. miasta), 10,2 mln;    
- Budowa drogi rowerowej wzdłuż al. Jana Pawła II – etap II, 4,8 mln.    

Miasto będzie chciało również pozyskać dodatkowe środki na budowę drogi rowerowej na ul. Puławskiej. Realizacja tej inwestycji, planowana na lata 2016-17, zostanie powiązana z wyznaczeniem buspasa pomiędzy al. Wilanowską a Piasecznem. Jeszcze w tym roku powinny powstać drogi rowerowe na ul. Rzymowskiego, Belwederskiej, Ostrobramskiej, al. Stanów Zjednoczonych, a także wzdłuż ul. Żwirki i Wigury (I etap), które zostały ujęte w „Programie Rozwoju Tras Rowerowych”. Na ich budowę przyznano wcześniej 13 mln zł.

W ubiegłym roku zrealizowano ponad 50 inwestycji i oddano do użytku ponad 60 km dróg i pasów rowerowych. Sieć rowerowa w stolicy liczy już ponad 428 km. Do dyspozycji rowerzystów jest 350 km dróg rowerowych, 55 km ciągów pieszo-rowerowych oraz 23 km pasów i kontrapasów rowerowych.

Źródło: UM Warszawa

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.