edroga151W tym roku program remontowo-inwestycyjny stolicy jest bogaty. Modernizacja tras tramwajowych poprawi funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Rozpoczną się nowe inwestycje drogowe, które znacznie usprawnią poruszanie się po mieście, pojawią się nowe nawierzchnie jezdni i chodników, oświetlenie i sygnalizacje świetlne.

Baza danych Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym na 2015 r. zawiera  prawie 900 remontów i inwestycji. Po wstępnej weryfikacji wybrano 376 przedsięwzięć potencjalnie wymagających koordynacji. Na naradach koordynacyjnych liczbę tę uściślono do 187 zadań i zgrupowano w 24 rejony, w których realizowane przedsięwzięcia wymagają koordynacji. Wśród nich jest np. rejon związany z budową tunelu drogowego pod linią kolejową w Wawrze, przebudowa ul. Wołoskiej, prace na ul. Głębockiej, a także budowa metra 3+3. Biuro zwróciło się do wszystkich inwestorów i gestorów o wykonanie inwestycji, które muszą być zakończone przed wprowadzeniem organizacji ruchu na czas budowy metra.

Tramwaje Warszawskie w tym roku rozpoczną modernizację trasy z Placu Wileńskiego do pętli Żerań Wschodni, aby tramwaje jeździły szybciej i bardziej komfortowo. Dokończona zostanie także przebudowa al. Solidarności przy ul. Jagiellońskiej – będą nowe tory, przedłużone torowisko tramwajowo-autobusowe, wspólne przystanki tramwajowo-autobusowe. Tramwajarze wykorzystają na swoje prace także wyłączenie ruchu tramwajowego z powodu budowy drugiej jezdni ul. Wołoskiej. W sumie przygotowali do realizacji kilkanaście inwestycji i remontów:
- modernizacja torowiska na ul. Rakowieckiej (pomiędzy pętlą Kielecka a św. A. Boboli) – 28 lutego – 28 czerwca,
- przebudowa torowiska tramwajowego na al. Solidarności odcinek ul. Jagiellońska - ul. Targowa – 29 czerwca-30 sierpnia,
- modernizacja torów na Pętli Czynszowa (na ul. Środkowej, Wileńskiej, Czynszowej) – 1 maja-14 czerwca,
- modernizacja torowiska na ul. Jagiellońskiej odcinek Rondo S. Starzyńskiego – ul. Ratuszowa, przebudowa przejazdu drogowego na ul. Golędzinowskiej – 4–28 czerwca,
- modernizacja torowiska tramwajowego na ul. Powstańców Śląskich przy Wrocławskiej – 13-28 czerwca,
- modernizacja torowiska wraz z przebudową peronów na ul. Wołoskiej (pomiędzy ul. Konstruktorską a Marynarską) – 29 czerwca-30 sierpnia,
- przebudowa węzła rozjazdowego na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i pl. S. Starynkiewicza – 4-19 lipca,
- modernizacja torowiska tramwajowego na odcinku Dworzec Wileński - Żerań Wschodni – 1 sierpnia-4 października,
- modernizacja węzła rozjazdowego na skrzyżowaniu ul. Grójeckiej i S. Banacha – 1-30 sierpnia,
- modernizacja torowiska tramwajowego na ul. Dywizjonu 303 (pomiędzy wiaduktem PKP a ul. Marynin) oraz na odcinku Radiowa-Wrocławska – 3–25 października,
- modernizacja torowiska tramwajowego na ul. Obozowej odcinek Płocka - al. Prymasa Tysiąclecia – 3-25 października,
- modernizację torowiska tramwajowego na skrzyżowaniu ul. Połczyńskiej i Powstańców Śląskich oraz na ul. Połczyńskiej odcinek ul. Powstańców Śląskich - Pętla Wola przejazdy, przejścia dla pieszych, perony przystankowe – 31 sierpnia-2 października,
- modernizację trasy tramwajowej na al. Jana Pawła II, odcinek ul. Elektoralna - Rondo ONZ – 28 września-15 listopada.

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych w tym roku będzie prowadził następujące inwestycje:
- budowa ulicy „Nowolazurowej” od ul. ks. J. Chrościckiego do Połczyńskiej,
- budowa drugiej jezdni ul. Wołoskiej,
- budowa połączenia ulic Zwoleńskiej i Żegańskiej pod torami kolejowymi,
- przebudowa łącznic Trasy Łazienkowskiej,
- budowa al. Dzieci Polskich,
- przebudowa skrzyżowania ulic Chełmżyńskiej i Strażackiej,
- budowa Trasy Świętokrzyskiej na odcinku od ul. Tysiąclecia do ul. Zabranieckiej,
- przebudowa ul. Marsa i Żołnierskiej,
- budowa przejścia podziemnego pod torami kolejowymi przy stacji PKP Rembertów,
- przebudowa ul. Łodygowej.

Zarząd Dróg Miejskich jak co roku przygotował wykaz ulic do wymiany nawierzchni. W tym roku przeznaczy na to około 31 mln zł. Ostateczna lista ulic, które będą remontowane gotowa będzie wiosną, po przeglądzie stanu ulic. Wśród propozycji są m.in.: al. Jana Pawła II  na odcinku od ronda ONZ do Al. Jerozolimskich, ul. J. Niemcewicza na odcinku Al. Jerozolimskich do ul. Grójeckiej,  ul. Towarowa i Okopowa.
Natomiast 5 mln zł miasto przeznaczy na wymianę nawierzchni chodników. W tym roku zostaną przeprowadzone prace m.in. na ul. Jagiellońskiej, Marszałkowskiej (po stronie Pałacu Kultury), K. Dickensa, Domaniewska (po stronie kościoła do ul. Modzelewskiego), w al. Wilanowskiej (naprzeciwko galerii, od pętli autobusowej do al. Lotników).
W tym roku na oświetlenie pójdzie blisko 20 mln zł. Nowe lampy oświetlą chodniki i jezdnie wzdłuż ulicy Korkowej, Klembowskiej, J. Rosoła. Remonty istniejącego oświetlenia poprawią widoczność w nocy m.in. na ul. Miodowej, J. Mehoffera, Karowej, Marymonckiej, Królewskiej, ks. J. Popiełuszki, Żelaznej, A. Mickiewicza, Obrzeźnej, Szwoleżerów, Trakt Brzeski i w al. Zielenieckiej. ZDM montuje także „doświetlacze”, czyli lampy oświetlające dodatkowo same przejścia dla pieszych. Piesi poczują się bezpieczniej także na skrzyżowaniach z nową sygnalizacją świetlną.

Wzbogaci się także sieć dróg rowerowych. Dziś do dyspozycji rowerzystów jest już 345,6 km dróg rowerowych, 51,7 km ciągów pieszo-rowerowych oraz 16 km pasów i kontrapasów rowerowych. Dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ciągu pięciu najbliższych lat Warszawa wybuduje ponad 200 km nowych tras rowerowych wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych. Kilkadziesiąt kilometrów z nich pojawi się jeszcze w tym roku. Pasy rowerowe powstaną m.in. na ul. Dickensa (1,2 km), Raszyńskiej (0,5 km), Zakroczymskiej (0,6 km), Wóycickiego (6 km) i Wrocławskiej (1,3 km). Zaplanowano budowę dróg rowerowych wzdłuż al. Jana Pawła II, ul. Marszałkowskiej (0,4 km), Rzymowskiego (2,4 km), al. Stanów Zjednoczonych (Wał Miedzeszyński-Poligonowa - 0,7 km oraz Wał Miedzeszyński – Grenadierów - 2,4 km), Żwirki i Wigury (8,3 km). Miasto przeznaczy również ponad 4 mln zł na realizację projektów rowerowych zgłoszonych przez mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego (powstanie blisko 28 km).

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sukcesywnie rozbudowuje sieć wodociągową i kanalizacyjną w tych rejonach miasta, gdzie nie jest ona wystarczająco rozwinięta. Przykładowo w bazie danych BKiRwPD na ten rok jest 95 przedsięwzięć (prawie 500 do 2020 r.) na Białołęce oraz 226 w Wawrze (ponad 900 do 2020 r.).

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończy w październiku przebudowę Trasy Armii Krajowej do parametrów drogi ekspresowej S8. Powstanie w ten sposób ciąg ekspresówek od granicy miasta na wschodzie do węzła Konotopa i autostrady A2. Również w tym roku, w grudniu, zakończy się budowa nowego odcinka S8 w kierunku południowym, czyli zamiejskiego odcinka trasy Salomea-Wolica wraz z połączeniem z DK7 w rejonie Magdalenki.

Źródło: UM Warszawa

Komentarze  
MordorPAL
0 #1 MordorPAL 2015-11-08 13:04
Do autora: Nie ma takiej ulicy w Warszawie jak "Obrzeźna"
Ta ulica nazywa się "Obrzeżna" i wywodzi się od słowa "brzeg" a nie od słowa "obrzezanie".
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.