Estetyka ulicy Miodowej jest teraz spójna z Krakowskim PrzedmieściemUlica Miodowa i plac Krasińskich zmieniły się nie do poznania. Warszawiacy i turyści mogą już korzystać z równych kamiennych chodników, pasów rowerowych i jezdni. Powstały nowe przejścia dla pieszych i nowy skwer nad trasą W-Z.

 

– Dziś możemy pochwalić się Miodową, która w ciągu kilku miesięcy nabrała prawdziwego klimatu i stała się prawdziwie przyjazna dla warszawiaków. Co szczególnie ważne, estetyka ulicy spójnie koresponduje z Krakowskim Przedmieściem, którego remont skończyliśmy 10 lat temu – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

To była generalna przebudowa ulicy, obejmująca odcinek od ul. Senatorskiej do Świętojerskiej. Zniknął stąd stary, dziurawy asfalt i krzywe trotuary. Przestrzeń ulicy Miodowej przypomina teraz Krakowskie Przedmieście. Na chodnikach i przystankach autobusowych ułożone zostały płyty granitowe o wymiarach 50 x 50 cm. Powstały tu także udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami – czyli pasy prowadzące z płyt ryflowanych oraz pola decyzji z płyt ostrzegawczych, a przy przystankach kamienne płyty ostrzegawcze oraz pole oczekiwania. Dodatkowo przystanki zostały wyposażone w specjalne krawężniki peronowe ułatwiające podjazd autobusu.

Nowa nawierzchnia i pastorały
Zupełnie nowa jest również nawierzchnia jezdni. Zarówno na ul. Miodowej, jak i na placu Krasińskich nawierzchnię tworzą bloczki granitowe o wymiarach 15 na 30 cm i grubości 18 cm, podobne do tych z Krakowskiego Przedmieścia. Całkowicie inna jest jednak technologia ich montażu: kamień został ułożony na betonowej podbudowie, a kostki umocowane specjalnym spoiwem na bazie żywicy epoksydowej. Dzięki temu nawierzchnia jest mocniejsza i mniej podatna na uszkodzenia, a dodatkowo łatwa w rozbiórce. Taką samą nawierzchnię mają pasy rowerowe. Na jezdni pojawiły się kamienne, wyspowe progi zwalniające, uspokajające ruch. Dla parkujących aut powstały zatoki postojowe przy krawędzi jezdni, a piesi zyskali dwa nowe przejścia dla pieszych – na pl. Krasińskich i przy ul. L. Schillera.

Zmiany przeszedł równiez plac Krasińskich– Obok estetyki nie mniej ważna była również zmiana charakteru tej ulicy. Cały czas czynimy starania, żeby uspokoić ruch. Podobnie na ul. Miodowej, jak i na pl. Krasińskich zastosowaliśmy po raz pierwszy kamienne progi wyspowe– mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Przebudowane zostały również skrzyżowania wraz z sygnalizacją świetlną. Sygnalizacja u zbiegu Miodowej z Kapitulną została zlikwidowana, a na skrzyżowaniu plac Krasińskich – Świętojerska, Miodowa – Długa i Miodowa – Senatorska przebudowana. Światła działają w pełnej koordynacji.

Nowe, choć stylizowane na zabytkowe, są również latarnie. Wzdłuż ulicy stanęło 35 replik pastorału warszawskiego z 1904 r. o wysokości 11,5 m, wraz z oprawami ozdobnymi LED (ciepłe białe światło), a przejścia dla pieszych dodatkowo zostały doświetlone kontrastowym, białym światłem.

W ramach przebudowy nową jakość zyskał również skwer nad tunelem trasy W-Z. W rejonie przystanku autobusowego i stacji rowerów Veturilo pojawiła się nowa zieleń.

Historyczne niespodzianki
Prace przy przebudowie miały się zakończyć w wakacje 2018 r. Niespodziewanie jednak podczas przebudowy robotnicy natrafili na serię unikatowych znalezisk archeologicznych. Okazało się, że pod ulicą i placem, dotychczas na przestrzeni lat wielokrotnie przebudowywanych, są prawdziwe skarby. Najważniejszym odkryciem jest drewniana piwnica, pochodząca prawdopodobnie z XVII wieku. W niej znaleziono drewnianą ławkę, fragmenty naczyń glinianych, kości zwierzęce oraz różne metalowe przedmioty. W piwnicy natrafiono też pozostałości studni, którą prawdopodobnie zasypano pod koniec XIX w.

Na samej Miodowej odkryto trzy ciekawe konstrukcje. Jedną z nich był ceglany, sklepiony kolebkowo kanał z drewnianą podłogą, drugą – stare torowisko tramwajowe, zaś trzecią – drewniane umocnienie.

Wszystkie znaleziska zostały dokładnie przebadane przez archeologów i zabezpieczone. Przez następne kilka tygodni na pl. Krasińskich będzie można zobaczyć wystawę, prezentującą znaleziska i objaśniającą, jak wiele tajemnic kryje ul. Miodowa.

Źródło: UM Warszawa

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.