lopataMiejscy drogowcy pracują na ulicy Makowskiej - kilkanaście takich lokalnych ulic zyska w tym roku utwardzoną nawierzchnię. To drugi rok realizacji programu poprawy jakości dróg nieutwardzonych. W zeszłorocznej edycji programu utwardzone zostały 24 ulice za ok. 6 mln zł. W tym roku wytypowanych jest 19 ulic o łącznej długości ok. 7 km, co będzie kosztowało ponad 6 mln zł.

 

- Bez dużych, kosztownych inwestycji poprawiamy jakość lokalnych ulic tam, gdzie mamy jeszcze drogi gruntowe – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. – Ulice zgłaszają dzielnice, bo to lokalne samorządy najlepiej wiedzą, które z nich trzeba poprawić w pierwszej kolejności.

Drogi muszą posiadać kategorię drogi publicznej gminnej, a utwardzenie ich polega na pokryciu pasa drogi gruntowej utwardzoną nawierzchnią betonową lub asfaltową, bez budowania oświetlenia, odwodnienia, kanalizacji, chodników itp. W ten sposób można szybko poprawić dojazd do posesji i osiedli, które wcześniej były przy drogach gruntowych słabej jakości. Zgłoszone drogi są weryfikowane, m.in. pod względem własności terenu, szerokości, długości, usytuowania obiektów użyteczności publicznej, warunków gruntowych a także, czy w ciągu najbliższych kilku lat nie są na nich planowane inwestycje np. budowa wodociągu czy oświetlenia, które wymagałyby ingerencji w ułożoną nawierzchnię.

Wykonawcą jest miejski Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. Część dróg jest utwardzana asfaltem na podbudowie z kruszywa a część, np. Makowska na Pradze-Południe, gdzie już zaczęły się prace, technologią betonu wałowanego RCC (ang. RCC, roller-compacted concrete). Jest to specjalna odmiana betonu cementowego o odpowiednim składzie i proporcjach dobranych w taki sposób, by uzyskać optymalne zagęszczenie betonu i szybki wzrost jego wytrzymałości. Do układania tego rodzaju betonu używa się rozściełaczy podobnych do tych, które układają nawierzchnie asfaltowe. Czas realizacji trzystumetrowego odcinka drogi w omawianej technologii może wynieść około 10 dni. To o wiele szybciej niż klasyczną metodą wylewania betonu - po dwóch dniach od ułożenia nawierzchnię zbudowaną metodą RCC dopuszcza się do ruchu. W przypadku betonu lanego jest to możliwe dopiero po miesiącu. W metodzie RCC beton ma inne proporcje składników niż beton tradycyjny - zawiera więcej piasku, a mniej wody i powietrza, dlatego wiąże szybciej.

Lista ulic do utwardzenia: Ciekawa, Dudziarska, Foliałowa, Fortel, Henryka Brodatego, Inowłodzka, Jarzębinowa, Lubuska, Makowska, Pader ewskiego, Pastuszków, Raciborska, Radoszycka, Rejowiecka, Rembertowska, Ruczaj, Struga, Szamotulska i Szeroka.

Źródło: UM Warszawa

Komentarze  
Kondzio
0 #1 Kondzio 2018-05-16 15:24
Znając życie to następnym razem UM pochyli się nad losem dróg lokalnych najwcześniej w 2057 roku, więc wypadałoby, żeby teraz wykonali je solidnie i trwale. Żadnych płyt czu kostki, tylko regularne betonówki, jak na Makowskiej czy Pszenicznej powinna załatwić sprawę.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.