2 wizualizacja 2 121 grudnia, po wielu miesiącach utrudnień, pierwsi kierowcy mogli bez przeszkód przejechać całym, nowo wybudowanym odcinkiem drogi. Przedsięwzięcie, które zważywszy na duży ruch samochodowy na tej trasie było niezwykłym wyzwaniem, pochłonęło blisko 50,5 mln zł. W uroczystym otwarciu węzła drogowego uczestniczył wicemarszałek Łukasz Smółka.

 

Prace nad budową węzła ruszyły w 2016 roku, a w grudniu zgodnie z harmonogramem zakończono budowę tej istotnej dla całego województwa inwestycji. Od dziś kierowcy poruszający się po tej części regionu już w pełni mogą się cieszyć komfortową i sprawną jazdą.

- Bardzo się cieszę, że ta jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w tej części województwa znalazła szczęśliwy finał. Teraz, po wielu miesiącach utrudnień odetchną nie tylko mieszkańcy, ale także turyści, licznie przybywający na Podhale. Węzeł Poronin bez wątpienia pozwoli rozładować korki blokujące dojazd nie tylko do Zakopanego, ale też w kierunku Białki Tatrzańskiej czy Morskiego Oka – mówił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Zadania realizowane na terenie budowy były przez ostatnie miesiące oddawane etapami, tak by zminimalizować utrudnienia występujące na budowanych i remontowanych odcinkach. By usprawnić ruch już na początku czerwca ub.r. oddano do użytku wybudowany nad drogą wojewódzką nr 961 wiadukt kolejowy, którym przejeżdża pociąg relacji Chabówka – Zakopane.

W ramach inwestycji wybudowano most na potoku Poroniec oraz wiadukt drogowy przebiegający nad drogą wojewódzką nr 961. Powstał także tunel, przez który poprowadzono drogę wojewódzką nr 961. Nad nim natomiast przebiega linia kolejowa (nr 99) oraz droga krajowa (DK 47).

Sporo pracy budowlańcy włożyli także w montaż konstrukcji 100-metrowego – największego obiektu tej inwestycji – mostu drogowego na rzece Biały Dunajec, przebiegającego w ciągu drogi powiatowej nr 1651. Prace nad samym tym odcinkiem trwały niemal rok.

Od dziś kierowcy mogą zapomnieć o utrudnieniach. Przejadą bowiem m.in. przez nowe rondo, które powstało dokładnie w miejscu skrzyżowania Zakopianki z drogą powiatową nr 1651. Co więcej, będą mogli korzystać z rozbudowanych dróg dojazdowych do ronda, czyli z drogi krajowej nr 47, wojewódzkiej nr 961 oraz powiatowej nr 1651 w kierunku od Zębu do Poronina.

Podczas inwestycji pamiętano także o bezpieczeństwie pieszych. Powstały tu szerokie chodniki, a z myślą o miłośnikach dwóch kółek także nowa ścieżka rowerowa. Warto dodać, że trasa dla jednośladów biegnie m.in. przez kładkę nad potokiem Poroniec i kładkę dla pieszych, którą wybudowano nad drogą wojewódzką. To jednak nie wszystko. Podróżujący na dwóch kółkach będą mogli odpocząć nad rzeką Biały Dunajec, gdzie z myślą o nich powstanie, jeszcze przed wakacjami, Miejsce Obsługi Rowerzystów.

Inwestorem całego zadania było województwo małopolskie. Roboty budowlane sfinansowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a projekty inwestycji samorządy – gmina Poronin, powiat tatrzański i województwo małopolskie. Wykonawcą węzła było konsorcjum firm Banimex i Eurovia.

Źródło: UMWM

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.