Spis treści

Wideodetekcja i monitoring wizyjnyUrządzenia detekcji stają się nierozłącznym elementem infrastruktury drogowej. Miejscami, gdzie bezpośrednio służą badaniom ruchu są nowoczesne sygnalizacje świetlne. Bez względu czy sterowniki drogowej sygnalizacji świetlnej pracują w trybie izolowanym, czy są elementem skomplikowanego systemu zarządzania ruchem, zadaniem detekcji jest dostarczanie danych o sytuacji na drodze.

Od prawidłowego i niezawodnego działania czujników zależy dynamika sterowania. Prostym przykładem, a jednocześnie bardzo pomocnym przy kierowaniu ruchem w miejscach prowadzenia robót, może być zastosowanie systemów detekcji przy urządzeniach służących do wahadłowego sterowania ruchem drogowym.

 

Na podstawie informacji z czujników ruchu nie tylko sterowniki sygnalizacji świetlnej mogą dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuacje na drodze.

Zastosowanie detektorowych stacji pomiarowych dostarcza zarządcy drogi stałą informację do analizy ruchu i podejmowania działań związanych z polityką transportową w mieście, a sieć takich stacji może dostarczać informację podróżującym o czasie przejazdu, wypadkach i zatłoczeniu.

Należy też wziąć pod uwagę, że bieżące dane o ruchu są cennymi informacjami dla firm dostarczających oprogramowanie do nawigacji GPS. Uzupełniają one dane o informacje o aktualnym stanie przejezdności dróg.

Najpopularniejszy system detekcji pojazdów oparty na pętli indukcyjnej charakteryzuje stosunkowo niski koszt wykonania. Jednak doświadczenia zarządców dróg i firm konserwujących sygnalizacje świetlne wskazują na bardzo wysokie koszty utrzymania takiej detekcji. Na przykład gdy w pierwszych tygodniach zimy ulegnie uszkodzeniu tylko jedna pętla na skrzyżowaniu sterowanym akomodacyjnie, to ulega zaburzeniu praca całego skrzyżowania na okres od kilku tygodni do kilku miesięcy. Generuje to korki oraz potęguje stres i niezadowolenie uczestników ruchu drogowego. Ponowne wykonanie pętli indukcyjnej możliwe jest jedynie przy sprzyjających warunkach pogodowych i wiąże się z kolejnym blokowaniem pasów ruchu i niepotrzebnymi utrudnieniami.

Biorąc pod uwagę zły stan nawierzchni drogi konieczne jest stosowanie systemów detekcji bezinwazyjnych. Istnieje już szeroka gama takich czujników: radarowe, podczerwieni, detekcji wideo i inne.

Detekcja przy użyciu profesjonalnych kamer wideo, które wyglądem przypominają kamery używane do monitoringu policyjnego, umożliwia wprowadzenie kolejnego ważnego elementu wpływającego na bezpieczeństwo i płynność ruchu. Na wielu skrzyżowaniach, gdzie zainstalowano kamery, widok „wielkiego brata” mającego wgląd na drogę, dyscyplinuje kierowców. Żaden z uczestników ruchu nie jest pewien kto i do jakich celów wykorzystuje te urządzenia.


Komentarze  
Gość
0 #1 Gość 2011-08-03 22:39
Czy firma ISS ma coś wspólnego z wideodetekcją w jakiejkolwiek formie?
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.