edroga1009Kończą się prace przy doświetlaniu przejść dla pieszych w Bydgoszczy. Dodatkowe słupy z zestawami lamp zamontowane zostały m.in. na Fordońskiej, Nakielskiej, Kamiennej i Szubińskiej. W przyszłym roku w projekcie budżetu miasta zarezerwowane są pieniądze na kontynuowanie programu poprawy bezpieczeństwa na przejściach.

 

Nowoczesne oświetlenie na przejściach dla pieszych pozwala kierowcom znacznie wcześniej dostrzec pieszych i odpowiednio zareagować. Zakończone już zadania pokazały, że to bardzo skuteczny sposób na podniesienie bezpieczeństwa. Inwestycje związane z doświetleniem przejść zaplanowano w następujących lokalizacjach:
ul. Wały Jagiellońskie na wysokości posesji nr 12
ul. Nakielska / ul. Chłopickiego
ul. Jagiellońska / ul. Piotrowskiego
ul. Fordońska / Zakłady Zbożowe
ul. Fordońska / ul. Magazynowa
ul. Szubińska / ul. ul. Łabiszyńska
ul. Szubińska na wysokości posesji 101 (Klub Logistyk)
ul. Kamienna / ul. Bałtycka
ul. Fordońska / ul. Gajowa
ul. Kamienna / ul. Gajowa
ul. Nakielska / ul. Słoneczna
al. Mickiewicza / 20 Stycznia 1920 r.
ul. Markwarta na wysokości posesji nr 7
ul. Królowej Jadwigi / ul. Łokietka
ul. Toruńska / ul. Żupy (pod Trasą Uniwersytecką)
ul. Pelplińska / ul. GOPR-u
ul. Szpitalna / ul. Zdrowotna
ul. Kamienna / ul. Inwalidów
ul. Twardzickiego / ul. Przybory
ul. Andersa / ul. Brzechwy (przy wiadukcie)

Udało się uruchomić m.in. nowoczesne oświetlenie przy ulicy Fordońskiej w Starym Fordonie, Kamiennej na Bartodziejach oraz Szubińskiej na Błoniu. W najbliższych dniach podłączone do sieci zostaną ostatnie lokalizacje m.in. na ul. Królowej Jadwigi i Toruńskiej.

Poprawa doświetlenia wymaga zazwyczaj montażu dodatkowych słupów z odpowiednio dobranymi oprawami (z podwójną asymetrią świecenia) oraz podprowadzenia przewodów zasilających. Zakończenie wszystkich prac i odbiory planowane są do połowy grudnia. Na to zadanie wydane zostanie łącznie milion złotych. Nowe urządzenia będą objęte 5-letnią gwarancją.

Trzy zadania uruchomiono już wiosną w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski. Dzięki temu programowi piesi są już lepiej widoczni na skrzyżowaniach:
ul. Pelplińskiej z Derdowskiego
ul. Pelplińskiej z Galla Anonima
ul. Pelplińskiej z Jarużyńską.

W przyszłorocznym projekcie budżetu miasta na ten cel zarezerwowano wstępnie kwotę 1 mln zł. Poprawa bezpieczeństwa pieszych na przejściach poprzez dodatkowe ich doświetlenie została zainicjowana w ubiegłym roku przez Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dla Miasta Bydgoszczy i Powiatu Bydgoskiego. Po dokładnej analizie ZDMiKP opracował listę 75 przejść dla pieszych kwalifikujących się do modernizacji. 13 zostało zrealizowanych w ubiegłym roku. Przedsięwzięcie zostało skonsultowane m.in. ze Społecznym Rzecznikiem Pieszych w Bydgoszczy.

Źródło: UM Bydgoszcz

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.