edroga041Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju prowadzi konsultacje społeczne dotyczące Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2030. Do 30 stycznia można zgłaszać swoje uwagi.

Samorządy apelują do rządu o wpisanie ich inwestycji na listę z gwarancją realizacji (Dokończenie drogi S3 to priorytet dla Świnoujścia). Wzywają także mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjach i wyrażenia opinii, że budowa danej drogi jest dla regionu niezbędna.

Województwo łódzkie ma zagwarantowaną budowę obwodnic Bełchatowa i Wielunia, które są wśród priorytetów inwestycyjnych. Ale na liście rezerwowej znalazły się: odcinek autostrady A1 od Tuszyna do Częstochowy oraz droga ekspresowa S14, planowana jako zachodnia obwodnica Łodzi. Ich budowa uzależniona jest od oszczędności podczas przetargów na drogi z listy podstawowej.  Plany ministerstwa nie uwzględniają też budowy obwodnicy Radomska oraz dróg ekspresowych S12 na odcinku Piotrków Trybunalski - Radom i S74 Piotrków Trybunalski - Kielce.

- Ważne, abyśmy się wypowiedzieli i wsparli budowę dróg w naszym województwie. Warto wzmocnić te projekty głosami mieszkańców - powiedział marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. - Pokażmy wspólnie, że wszystkim mieszkańcom województwa zależy na tych drogach.
 
Te same apele kierują dolnośląscy samorządowcy, którzy proszą o wsparcie w staraniach o budowę drogi ekspresowej S8 z Wrocławia przez Kłodzko do granicy w Boboszowie.
 
Duży fragment drogi S8 z Wrocławia w kierunku Warszawy jest już gotowy. Teraz mieszkańcy regionu i samorządowcy walczą o budowę drogi ekspresowej w stronę południowej granicy.

- Kibicuję powstaniu tej ważnej dla całego regionu drogi i zachęcam do wspierania inwestycji poprzez udział w konsultacjach - mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Droga krajowa nr 8 jest w tej chwili nazywana przez kierowców drogą śmierci. Rocznie dochodzi tam do co najmniej kilkudziesięciu poważnych wypadków drogowych. Wiele z nich kończy się tragicznie. W ciągu dziesięciu lat zginęło na tej trasie ponad 300 osób.
 
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, UM Wrocław

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.