Naukowe Centrum Badań i Rozwoju oraz GDDKiA podpisały porozumienie o prowadzeniu wspólnego przedsięwzięcia, nazwanego RID, czyli Rozwój Innowacji Drogowych. Jego celem jest wsparcie badań naukowych oraz prac rozwojowych w drogownictwie.
Projekty badawcze będą realizowane i wdrażane w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz efektywności systemu zarządzania ruchem. Mają służyć także opracowaniu optymalnych norm i standardów planowania, projektowania, technologii oraz budowy i eksploatacji dróg w Polsce.
RID ma wspierać te badania, które mogą być wykorzystane do rozwoju sieci drogowej oraz utrzymaniu i rozbudowy istniejących dróg krajowych. Dotyczy on głównie projektowania konstrukcji nawierzchni, metod prognozowania ich trwałości, poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, unowocześniania narzędzi służących ocenie sprawności niezawodności sieci drogowej, a także powstania nowych rozwiązań zapewniających efektywne sposoby ochrony otoczenia dróg oraz kształtowania zagospodarowania w ich pobliżu.
W procesie planowania, przygotowania, budowy, utrzymania dróg i infrastruktury drogowej, mają być dostępne bardziej nowoczesne i bardziej efektywne i ekonomiczne modele.
Przedsięwzięcie obejmuje następujące obszary tematyczne dotyczące dróg publicznych:
- technologia budowy oraz remontu dróg i obiektów inżynierskich,
- przygotowanie i realizacja inwestycji drogowych w oparciu o najefektywniejsze metody badawcze,
- wyposażenie dróg i otoczenia,
- metodyka projektowania i zarządzania siecią drogową.
Rozwiązania wypracowane w ramach projektów badawczych zostaną wdrożone jako wytyczne – instrukcje do stosowania przy prowadzeniu inwestycji na drogach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
W konkursach mogą brać udział jednostki lub konsorcja naukowe posiadające siedzibę na terenie RP. Ogłoszenie pierwszego konkursu planowane jest na 15 stycznia 2015 roku, a uruchomienie naboru wniosków nastąpi w lutym i potrwa dwa miesiące. Ogłoszenie wyników pierwszego konkursu zaplanowano na połowę 2015 roku, po przeprowadzeniu formalnej i merytorycznej oceny wniosków.
Realizacja projektów ma trwać maksymalnie 2 lata, a w uzasadnionych przypadkach możliwe jest wydłużenie do 3 lat.
Zakładany budżet przeznaczony na dofinansowanie projektów w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia RID wynosi 50 mln zł.