Mikropale pozwalają na posadowienie nowobudowanych obiektów oraz wzmacnianie posadowienia obiektów istniejących, np. sąsiadujących z głębokimi wykopami. Pomimo małej średnicy mikropale mogą przenosić znaczne obciążenia dochodzące do kilku meganiutonów. Zwykle są to jednak rozwiązania znacznie droższe od pali tradycyjnych.
Kształtowniki stalowe mogą również stanowić zbrojenie sztywne różnego typu pali formowanych w gruncie (np. pali lub palisad wykonywanych w technologii CFA) i kolumn modyfikujących podłoże gruntowe (np. kolumn wykonywanych w technologii DSM lub jet- grouting, gdy konieczne jest zapewnienie znacznej nośności poziomej lub nośności na wyciąganie).
Zakres wykorzystania kształtowników stalowych do fundamentowania różnego typu obiektów trwałych na świecie jest z reguły znacznie większy niż w Polsce. Wiele zależy od lokalnej tradycji. I tak na przykład:
- grodzice stalowe wciskane są wykorzystywane na masową skalę (zdecydowanie większą niż w całej Europie) w Japonii - w kraju nawiedzanym regularnie przez trzęsienia ziemi brak jest społecznej akceptacji dla metod udarowych i wibracyjnych instalacji grodzic;
- stalowe ściany szczelne stanowią zabezpieczenie większości wykopów w Holandii, Niemczech i Danii, czyli w krajach, które jednocześnie przodują w opracowaniu metod projektowania tego typu konstrukcji;
- kształtowniki stalowe są szeroko stosowane do fundamentowania obiektów mostowych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Z powyższego, siłą rzeczy bardzo skrótowego zestawienia jasno wynika, że w Polsce wciąż istnieje potencjał i możliwość szerokiego i różnorodnego wykorzystania kształtowników stalowych jako fundamentów obiektów trwałych szczególnie w obszarach, w których występują ograniczenia dostępności terenu, a więc przede wszystkim w warunkach miejskich.
Uwarunkowania realizacji inwestycji w miastach
Realizacja robót w ścisłej zabudowie miejskiej napotyka na liczne, nietypowe uwarunkowania wynikające z
- braku miejsca na organizację placu budowy;
- braku zgody właścicieli sąsiednich działek na ingerencję (także tymczasową) w ich
teren (plac budowy ograniczony jest powierzchnią zabudowy nie ma miejsca na wykopy szerokoprzestrzenne ); - konieczności wykonania ratowniczych prac archeologicznych, które obejmują najczęściej podłoże całego terenu objętego planem zagospodarowania - wymagają zatem zabezpieczenia pionowych skarp wykopu wzdłuż granicy działki*;
- konieczność stosowania licznych rozwiązań tymczasowych mających na celu:
- utrzymanie ciągłości ruchu komunikacyjnego i technologicznego;
- konieczność stosowania rozwiązań „w pełni” rozbieralnych (kwestie ekologiczne, problem tymczasowego wykorzystywania cudzego terenu lub podłoża pod cudzą działką). - regulowany czas realizacji robót (np. określone godziny transportów lub robót budowlanych);
- konieczność utrzymania dobrego stanu dróg dojazdowych (sprzątanie nawierzchni);
- wrażliwe sąsiedztwo, powodujące konieczność ograniczenia wpływu prowadzonych prac na otoczenie lub/i monitoring wpływów. Problemy związane z wrażliwym sąsiedztwem można podzielić na: techniczne, z którymi z reguły można sobie poradzić i społeczne, z którymi poradzić sobie jest znacznie trudniej. Ostatnie zagadnienie zostanie rozwinięte nieco szerzej w dalszej części artykułu.
dr inż. Jarosław Rybak
Politechnika Wrocławska
dr inż. Dariusz Sobala
Politechnika Rzeszowska
*Zasadniczo głębokość poszukiwań archeologicznych jest mniejsza od docelowo prowadzonych prac ziemnych. Pozwala to na wykonanie prac archeologicznych w obudowie zaprojektowanej dla docelowego wykopu, ale na pozwoleniu na wykonanie ratunkowych robót archeologicznych. W takiej sytuacji wykluczone jest w zasadzie wykonywanie obudowy, która docelowo stanowiłaby element konstrukcyjny budynku (ścian szczelinowych lub pali żelbetowych). Stosuje się zatem ścianki szczelne.
Wykorzystanie pali i grodzic stalowych w budownictwie komunikacyjnym w warunkach miejskich było prezentowane na XVII Zjeździe Drogowców Miejskich w Tarnowie, 16-18 września 2009 r.
- «« poprz.
- nast.