Przy użyciu odpowiednich narzędzi w środowisku GRASS GIS zwizualizowano wstępną dostępność czasową Brzegu Dolnego. Jednak ze względu na fakt, iż niniejsza analiza ma charakter modelowy i jej bezpośrednie zastosowanie nie stanowi postawy do określenia rzeczywistej dostępności czasowej (jest to możliwe jedynie w oparciu o pomiar w terenie), model wymagał weryfikacji względem uśrednionego czasu przejazdu w punktach kontrolnych. Tym samym określenie wstępnej dostępności czasowej pozwoliło skorygować różnicę, pomiędzy modelowym a rzeczywistym czasem przejazdu.
Dostępność czasowa miasta Brzeg Dolny w 2011 r.
Po określeniu wstępnej dostępności czasowej stwierdzono, iż rozkład wartości dla średniego i modelowego czasu dojazdu jest zbliżony. Tym samym przyjęte elementy bazowe modelu są prawidłowe, co jest następstwem poprawnie przygotowanej sieci drogowej (wartości prędkości zostały odpowiednio dobrane). Jednakże czas uzyskany w oparciu o założenia dotyczące wstępnej dostępności czasowej okazał się mniejszy od rzeczywistego, średniego czasu dojazdu. Oznacza to, iż model skraca podróż względem czasu rzeczywistego – nawet do 10 min w wybranym punkcie pomiarowym. W związku z powyższym wykazane różnice w czasie dojazdu do poszczególnych punktów kontrolnych, zdeterminowały przeprowadzenie kalibracji modelu (wykres 1.).
Przy użyciu narzędzi GRASS GIS, przygotowano mapę powierzchni kalibracji, stanowiącą podstawę do skorygowania wyników wstępnej dostępności czasowej. Dodatkowo w celu sprawdzenia wyników kalibracji, wprowadzono parametr zgodności, wyrażony stosunkiem wartości czasu modelowego do średniego czasu przejazdu. Dla całej sieci wyniósł on 87% i stanowił podstawę do weryfikacji docelowej dostępności czasowej w 2011 r.
W wyniku połączenia danych uzyskanych ze wstępnej dostępności czasowej oraz powierzchni kalibracji opracowano mapę docelowej dostępność czasowej w 2011 r. W oparciu o otrzymany w poszczególnych punktach pomiarowych czas, model poddano ponownej weryfikacji, raz jeszcze określając parametr zgodności (różnica pomiędzy średnią wartością czasu przejazdu a wartością czasu przejazdu uzyskaną po kalibracji). Stopień zgodności modelu z rzeczywistością wyniósł tym razem 98%, tj. o 12% więcej niż przy założeniach pierwotnych. Wcześniejsze różnice w czasie dojazdu zostały niemal w zupełności zniwelowane, za wyjątkiem jednego punktu kontrolnego. Utrzymująca się tu różnica jest wynikiem odmiennej interpretacji sieci przez uwzględnione źródła informacji, gdyż rozkład wartości czasu przejazdu w pozostałych punktach pomiarowych potwierdza prawidłowość przyjętych założeń modelu (wykres 2.).
Dla wizualizacji docelowej dostępności czasowej w 2011 r. wprowadzono cztery dodatkowe punkty kontrolne, zlokalizowane na wjeździe do miasta Wrocławia - zarówno od północnej, jak i południowej strony rzeki Odry. Dostępność czasowa miasta Brzeg Dolny w ww. punktach kształtuje się w następujących przedziałach czasowych:
- 38 - 40 min - po północnej stronie rz. Odry;
- 61 - 62 min - po południowej stronie rz. Odry.
Można zatem stwierdzić, iż obszar położony na północ od rzeki Odry charakteryzuje się zdecydowanie lepszą dostępnością niż pozostała część analizowanego terenu (rys. 5).
Dla urozmaicenia analizy drogowej dostępności czasowej wprowadzono wariant uwzględniający dodatkowy 5 min postój, związany z zamkniętym przejazdem kolejowym w miejscowości Pęgów (rys. 6). To przykład jednego z możliwych utrudnień na sieci, które dość często występuję na trasie dojazdu do Wrocławia. W wyniku zestawienia pomiarów uzyskanych dla czterech dodatkowych punktów kontrolnych z czasem przejazdu w warunkach naturalnych, stwierdza się, iż zamknięcie przejazdu kolejowego w miejscowości Pęgów, wydłuża czas dojazdu do Wrocławia po północnej stronie Odry od 4 min 45 s do 5 min 15 s.
- poprz.
- nast. »»