Olsztyński oddział GDDKiA nie przestrzegał zasad uczciwej konkurencji i ustalał warunki udziału w przetargach na zimowe dyżury utrzymania dróg tak, aby ograniczyć krąg wykonawców, stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. Naruszano przez to zasadę zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

 

Zdarzały się również przypadki, że w przetargach uczestniczyli pracownicy, którzy byli powiązani rodzinnie z wybranymi wykonawcami. W przygotowaniu siedmiu przetargów, a następnie w nadzorowaniu ich realizacji i rozliczaniu zawartych w ich wyniku umów, uczestniczyli pracownicy Oddziału, którzy byli powiązani rodzinnie z wykonawcami zleconych usług. W czterech przetargach nie wyłączono pracowników Oddziału z postępowania, mimo że wcześniej pracowali oni na rzecz oferentów.

Kontrolerzy NIK mają zastrzeżenia do olsztyńskiego oddziału GDDKiA dotyczące organizowania zimowych dyżurów.

- Ustaliliśmy, że w olsztyńskim oddziale łamano prawo pracy - poinformował dyrektor Andrzej Zyśk z Delegatury NIK w Olsztynie. - Po przepracowaniu ośmiu godzin, pracownicy takie same obowiązki wykonywali na rzecz innych podmiotów. Dlatego nie zapewniono zatrudnionym ustawowych norm odpoczynku. Ujawniliśmy 151 takich przypadków. Rekordzista pracował aż 23 godziny na dobę.

Kontrolerzy wykryli także nieprawidłowości w realizowaniu płatności na rzecz wykonawców. Jednej z firm za zimowe dyżury utrzymania dróg wypłacono ponad 81 tys. zł więcej niż przewidywała to umowa. Oddział zapłacił również pięć faktur - o łącznej wartości 111 tys. zł - jeszcze przed zakończeniem zleconych zadań.

Źródło: NIK

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.