excavators 800996 960 720Budowa drogi ekspresowej S61 na odcinku węzeł „Śniadowo”– węzeł „Łomża Południe” ma potrwać do 9 grudnia 2020 r. Odcinek o długości 17 km w większości będzie przebiegał przez teren powiatu łomżyńskiego.

 

– Cieszę się, że mogę podpisać tę decyzję, bo to kolejny etap realizacji tej bardzo ważnej dla naszego regionu, dla naszego kraju, a nawet dla całego europejskiego systemu komunikacji trasy Via Baltica – podkreślał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Odcinek rozpoczyna się w województwie mazowieckim (droga liczy tam 2 km), wiodąc dalej przez powiat łomżyński (gm. Śniadowo i Łomża).

– Na tę decyzję mieszkańcy powiatu łomżyńskiego czekali od wielu lat, mając świadomość, że jest to kwestia poprawy ich bezpieczeństwa – podkreślił starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski. – Odcinek trasy Via Baltica budowany na terenie powiatu łomżyńskiego, przecinający go linią pionową od południa na północ to inwestycja łącząca tych, którzy będą chcieli się rozwijać, funkcjonować i inwestować na terenie powiatu oraz żyć w bardzo dobrych warunkach.

Droga będzie realizowana w technologii nawierzchni z betonu cementowego. To 17-kilometrowy odcinek, a wraz z drogami towarzyszącymi ma przekroczyć 24 km.

– W ramach tego przedsięwzięcia wykonawca, hiszpańska firma Polaqua, zrealizuje łącznie 10 wiaduktów drogowych oraz trzy obiekty mostowe. Przekrój drogi jest typowy dla dróg ekspresowych, czyli dwie jezdnie z dwoma pasami 3,5-metrowymi plus rezerwa na pas od środka – szczegóły techniczne wyjaśniał Wojciech Borzuchowski, dyrektor Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad w Białymstoku.

Decyzja jest objęta rygorem natychmiastowej wykonalności. Teraz przed pracownikami urzędu wojewódzkiego kwestie administracyjne związane z ustaleniem odszkodowań za nieruchomości przeznaczone pod budowę drogi.

– Szacujemy, że sprawa będzie dotyczyć około 640 decyzji odszkodowawczych do wydania – dodał wojewoda i zaznaczył, że z informacji jakie posiada wynika, że nie powinno być z tym problemu, bo w zasadniczym swoim wymiarze ślad drogi obejmuje tereny niezabudowane.

Jak zapowiedział wojewoda, niebawem będą podpisywane decyzje dotyczące kolejnych odcinków. Pierwsza jeszcze w tym miesiącu, kolejna we wrześniu.

Źródło: PUW

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.