Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: burzenie domu a pas drogowy

burzenie domu a pas drogowy 13 lata 3 tygodni temu #32

  • administrator
  • administrator Avatar
manio
Gość
burzenie domu a pas drogowy - 2009/04/08 21:41
Witam
Mam mały a w zasadzie duży problem. Na planie przyszłej obwodnicy zewnętrzna linia pasa drogowego przechodzi prawie przez środek mojego domu. Mam w związku z tym pytanie czy mój dom będzie wyburzony? Droga ma być dwukierunkowa –po dwa pasy ruchu w jedną stronę.
Gdyby jednak projektantom udało się nieco przesunąć przebieg drogi w bok tak aby mój dom ocalał to w jakiej odległości minimalnej od domu powinni wybudować tą drogę.
W innym poście znalazłem taką oto informację:

Ustawa o drogach publicznych
Art. 43. 1. Obiekty budowlane przy drogach powinny być usytuowane w odległości od zewnętrznej krawędzi jezdni co najmniej:
Lp. Rodzaj drogi W terenie zabudowy Poza terenem zabudowy
1 Autostrada 30 m 50 m
2 Droga ekspresowa 20 m 40 m
3 Droga ogólnodostępna:
a) krajowa 10 m 25 m
b) wojewódzka, powiatowa 8 m 20 m
c) gminna 6 m 15 m

Tylko nie wiem jak zakwalifikować tą obwodnicę, będzie ona miała połączenie z drogą krajową, to chyba też należy ją traktować jako drogę krajową?.
Dodam, że w tej chwili mieszkam przy bardzo ruchliwej trasie ok. 50 m od drogi. W przypadku budowy obwodnicy i pozostawieniu mojego domu będę miał z dwóch stron drogę pod kątem prostym połączoną pierońskim rondem.
Czy rondo też należy traktować jak drogę na której obowiązują powyższe odległości?
Czy teren zabudowy to teren zabudowany oznaczony znakami drogowymi?
Sytuacja nie do pozazdroszczenia i chyba wypada się modlić o wyburzenie mojego domu, który praktycznie kosztował mnie całe życie.
Pozdrawiam i z góry dziękuję z odpowiedź

P.S
Na razie mieszkam w terenie niezabudowanym (do znaku z nazwą miasta mam ok. 500 m) czyli te odległości od drogi byłyby spore, ale jak przekwalifikują obszar na zabudowany to 10 m od ronda -masakra.
Odpowiedz | Cytuj
sampo
Użytkownik

ExpertPosty: 67


O:burzenie domu a pas drogowy - 2009/04/09 12:25
jakiego rodzaju to jest plan? koncepcja? projekt? plan zagospodarowania przestrzennego?
W ostatnim przypadku jest patykiem po wodzie pisane - będzie albo nie będzie w tym miejscu drogi. Czyli droga będzie, ale o dom jeszcze bym się nie martwił.
Jeśli koncepcja lub projekt to do wykupienia i wyburzenia (niestety, za sentyment do dzieła swojego życia nie płacą ekstra).

Teren zabudowany to teren oznaczony znakami. Raczej nie spotkałem się, aby administracja wydłużała te odcinki ze względu na rozwiązania projektowe.

Co do zakwalifikowania - jeśli mają wybudować jakikolwiek kilometr autostrady lub ekspresowej to huczą o tym całe dziesięciolecia, więc pewnie będzie to normalna krajówka G lub GP.

Na rondzie też obowiązują przepisy dotyczące dróg. 10m od ronda - będą ci wciskać, że ekrany akustyczne, że wymiana stolarki okiennej, że izofony nie dochodzą do budynku itp. A to wszystko pic na wodę. Jak masz okazję to uciekaj stamtąd. Zresztą, do wszystkiego człowiek się przyzwyczaja
Odpowiedz | Cytuj
manio
Gość
O:burzenie domu a pas drogowy - 2009/04/09 14:18
To, że w tym miejscu powstanie obwodnica jest niestety niemal pewne na 100 %, budowa ma ruszyć za trzy lata.
Na koniec mam jeszcze jedno pytanie, ja rozumiem, że teren zabudowany to teren oznaczony znakami drogowymi ale w Art. 43. 1 jest mowa o terenie zabudowy i mnie chodziło czy te dwa pojęcia są równoznaczne, czy teren zabudowy to, to samo co teren zabudowany?
Odpowiedz | Cytuj
janusz
Gość
O:burzenie domu a pas drogowy - 2009/04/09 23:45
Pojęcie teren zabudowy jest wspomniane w art. 4 pkt ustawy o drogach:
3) ulica - drogę na terenie zabudowy lub przeznaczonym do zabudowy zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
a szczegółowo wyjaśnione w rozporządzeniu MTiGM w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie:
§ 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o: 2) terenie zabudowy - rozumie się przez to teren leżący w otoczeniu drogi, na którym dominują obszary o miejskich zasadach zagospodarowania, wymagające urządzeń infrastruktury technicznej, lub obszary przeznaczone pod takie zagospodarowanie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Pojęcia teren zabudowy nie wolno mylić z pojęciem obszar zabudowany, określony w ustawie Prawo o ruchu drogowym: art 2 Użyte w ustawie określenia oznaczają: 15) obszar zabudowany - obszar oznaczony odpowiednimi znakami drogowymi; (znak D-42).
Natomiast w aktualnych przepisach nie ma określenia "teren zabudowany". Popularnie rozumie sie pod tym pojęciem obszar zabudowany oznaczony znakiem D-42.
Odpowiedz | Cytuj
qwe
Gość
O:burzenie domu a pas drogowy - 2009/04/10 00:55
teren zabudowany to teren między znakami drogowymi
teren zabudowy to teren, gdzie występuje miejskie zagospodarowanie terenu wokół drogi

teren zabudowy może być w terenie zabudowanym, ale nie musi i odwrotnie.


Niestety o konieczności wysiedlenia nie przesądza fakt czy dom lezy w pasie drogowym czy nie. Może okazać się, że ze wzglęgu na odziaływanie np hałasu, budynek nie będzie mógł nadawać się do zamieszkania.

Jeśli Inwestorem jet generalna dyrekcja to jest to droga G, Gp, S, A
Jeśli Zarząd Dróg Wojewódzkich to max G.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Janusz Bohatkiewicz
Czas generowania strony: 0.132 s.