Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Droga szybkiego ruchu - definicja

Droga szybkiego ruchu - definicja 14 lata 11 miesiąc temu #22

  • administrator
  • administrator Avatar
groggy
Użytkownik

FreshPosty: 1


Droga szybkiego ruchu - definicja - 2008/07/21 18:25
Witam.
Mam pytanie jak w temacie. Czy ktoś może się orientuje jaka jest definicja drogi szybkiego ruchu i ewentualnie w jakim akcie prawnym można ją znaleźć?
Odpowiedz | Cytuj
Max
Gość
O:Droga szybkiego ruchu - definicja - 2008/07/22 14:23
Nie wiem czy wogóle istnieje jeszcze takie pojęcie jak "droga szybkiego ruchu".
Z tego co się orientuję to drogi dzielimy albo ze względu na klasy techniczne (A, S, GP, G, Z, L, D) albo administracyjnie (autostrada, krajowa, wojewódzka, gminna).

Chyba nawet w kodeksie drogowym już nie ma takiego pojęcia ...
Odpowiedz | Cytuj
Gibon
Gość
O:Droga szybkiego ruchu - definicja - 2008/08/02 10:09
skoro nie ma juz "drogi szybkiego ruchu" moze ktos wie po jakich drogach moge jechac na rowerze? i czy jest mozliwosc jechania na rowerze DK 94

pozdro
Odpowiedz | Cytuj
gwidon
Gość
O:Droga szybkiego ruchu - definicja - 2008/12/17 14:00
droga szybkiego ruchu inaczej droga ekspresowa, jest to droga o dopuszczalne max. prędkości do 11o km/h na której skrzyzowania występują sporadycznie, dozwolony jest na niej ruch pojazdów samochodowych

a co do DK94 to tam poza terenem zabudowanym jest dozwolone do 90km/h a więc nie jest to szybkiego ruchu, tak jak DK nr. 4 na odcinku od Krakowa pod zutostrade
Odpowiedz | Cytuj
Krzysiek - instruktor nauki jazdy
Gość
O:Droga szybkiego ruchu - definicja - 2009/01/09 10:19
gwidon napisał:
droga szybkiego ruchu inaczej droga ekspresowa...


Skąd to wziąłeś? Proszę o konkretny akt prawny, a nie odpowiedź "bo mnie się tak wydaje", "bo tak się powszechnie mówi", itp. Ja osobiście nie znalazłem definicji "droga szybkiego ruchu", więc jestem zdania że to pojęcie obiegowe, funkcjonujące w społeczeństwie jako nazwa dla dróg ekspresowych, autostrad i innych dróg dwujezdniowych. Natomiast w aktach prawnych takie pojęcie nie istnieje, bynajmniej ja na takowe nie natrafiłem. Oczywiście jeśli ktoś wie o jego istnieniu to proszę o podanie aktu prawnego z definicja tego pojęcia.

Natomiast o tym gdzie i na jakich zasadach wolno się poruszać rowerem dowiedzieć się możemy z Ustawy Prawo o ruchu drogowym, której najbardziej powszechną formą jest popularny Kodeks Drogowy.
Odpowiedz | Cytuj
Adam
Gość
O:Droga szybkiego ruchu - definicja - 2009/01/15 19:23
Uchwały VII Zjazdu PZPR zawierają między innymi postanowienie: Należy kontynuować budowę dróg szybkiego ruchu oraz modernizację i dostosowywanie istniejących dróg do zwiększonego ruchu samochodowego... Dla zapewnienia realizacji zadań stojących przed transportem, Prezydium Rządu Decyzją nr 7/76 z dnia 23 stycznia 1976 r., między innymi, zatwierdziło do wykonania w latach 1976-80 następujące drogi szybkiego ruchu:
1. Warszawa-Katowice (zakończenie robót). itd....

obecnie to raczej pojęcie obiegowe
pozdrawiam
Odpowiedz | Cytuj
romekx
Gość
O:Droga szybkiego ruchu - definicja - 2009/02/26 08:14
"droga szybkiego ruchu" to taka przed rozpoczęciem której stoi znak (informacyjny symbol samochodu osobowego z przodu na niebieskim tle).
Znak ten znajdziesz w kodeksie ruchu drogowego. Koniec tej drogi to podobny znak tylko przekreślony. O ustawieniu znaku deyduje zarzadzajacy drogą po konsultacjach ze "wszystkimi świetymi">
Odpowiedz | Cytuj
Sebol
Gość
O:Droga szybkiego ruchu - definicja - 2009/03/17 10:29
Romekx: znak o którym piszesz to D-7 "droga ekspresowa" (źródło: Dz.U. 220 poz.2181), przeznaczona tylko dla ruchu pojazdów samochodowych (Prawo o ruchu drogowym). Ponadto autorowi wątku chodzi o konkretny akt prawny, który zawierałby def. drogi szybkiego ruchu.
Z tego co na tą chwile wiem to pojęcie drogi szybkiego ruchu to jakaś zaszłość. Obecnie stosuje się opisany przez kolegów wyżej podział na klasy techniczne lub podział administracyjny.
Co do DK-94, należałoby sprecyzować o który odcinek chodzi ze względu na różną konstrukcję drogi i organizację ruchu. Zajrzyj do Prawa o ruchu drogowym i przeszukaj hasłem "rower".
np. Oddział 11 Art.33.1. mówi:
Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
1a. W razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 5, a jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni.

Weż pod uwagę, że nawet jeśli Ci wolno to nie znaczy, że to bezpieczne: na DK-94 mimo fotoradarów dużo kierowców jeździ z v ok. 80-100km/h, bez odblasków, jaskrawych ciuchów i żelaznych nerwów bym się nie wybierał. Pozdr.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Droga szybkiego ruchu - definicja 12 lata 10 miesiąc temu #2077

  • ppp
  • ppp Avatar
W związku z dokumentem "Strategia rozwoju transportu w województwie małopolskim
na lata 2010 - 2030" gdzie pojawia się określenie "droga szybkiego ruchu", "parametry DSR" i wiele podobnych, pytanie groggy'ego nabiera aktualności.
W PRL DSR-ami nazywano opisowo drogi dla pojazdów samochodowych (obecnie S) oraz drogi dwujezdniowe wyższych klas (G, GP). No ale "Strategia" jest dokumentem oficjalnym a nie artykułem gazetowym i kolokwializmy nie mają tu zastosowania.
Więc - gdzie można znaleźć definicję DSR?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Droga szybkiego ruchu - definicja 12 lata 10 miesiąc temu #2083

  • ppp
  • ppp Avatar
Sprawa jest bardzo prosta. Drogi publiczne są zdefiniowane pod względem funkcjonalnym (klasy A, S, GP, G, Z, L, D) oraz pod względem administracyjnym, co odpowiada podziałowi administracyjnymi kraju (krajowe, wojewódzkie, powiatowe, gminne). jeden z dyskutantów już podał te dane. Co to oznacza ? Po prostu nie ma dróg publicznych szybkiego ruchu. Nawet autostrady buduje się w celu sprawnego przepuszczenia duzych potoków ruchu a nie w celu scigania się. No właśnie - nazwę "droga szybkiego ruchu" należałoby kojarzyć z droga do ścigania się. A więc mamy juz gotową definicję:
Droga szybkiego ruchu jest poprostu tor wyścigowy. Najwyższej klasy drogą dzybkiego ruchu jest tor wyścigowy formuły 1. Istnieja także szybkiego ruchu drogi dla rowerów i to są również tory wyścigowe dla wyscigów rowerowych. Charakterystyczną cechą drogi szybkiego ruchu jest to, że nie jest ona udostepniana do publicznego użytkowania, czyli nie może z drogi szybkiego ruchu korzystać każdy, tak jak z drogi publicznej. Nie mają one także żadnych połączeń z drogami publicznymi. Dobrze byłoby, żeby instruktorzy nauki jazdy wiedzieli o tym i uświadamiali przyszłych kierujących pojazdami.
A co z dokumentami, w których używa się określenia "droga szybkiego ruchu" ? No cóż, Nie są to jedyne dokumenty, których logicznie myslący człowiek nie rozumie.
SIGMA
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Janusz Bohatkiewicz
Czas generowania strony: 0.149 s.