Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Ewidencja dróg - oprogramowanie

Ewidencja dróg - oprogramowanie 13 lata 10 miesiąc temu #47

  • administrator
  • administrator Avatar
Leszek
Gość
Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/02/19 15:59
Witam wszystkich drogowców. Otóż moje pytanie brzmi...czy zna ktoś dobry i niedrogi programik którym mozna prowadzić ewidencję dróg, słyszałem , że sa nawet jakies proste programiki darmowe...sam jakos nie mogę nic znaleźć . Proszę o informacje. Pozdrawiam wszystkich drogowców!
Odpowiedz | Cytuj
tomjac
Użytkownik

FreshPosty: 8


O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/02/20 07:47
Z darmowych i to nie do końca to chyba excel A tak poważnie to o darmowych nie słyszałem - z płatnych to popularny EWIDR, Lehman, Drokonsul etc.
Odpowiedz | Cytuj
FreeLuck'y
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/02/20 10:08
- Do jakich konkretnie celów (zakres wprowadzanych danych)?
- W jakiej kwocie ? (jeśli nie za free)
- Ma być z GISem ?
Odpowiedz | Cytuj
mlynarz_r
Użytkownik

JuniorPosty: 13


O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/02/20 16:50
Polecam program WZDR działający jako nakładka na microstation. Co do ceny to nie wiem jaka ona jest ale wiem, ze program jest dobry i posiada wiele możliwości np ewidencja nawierzchni, znaków drogowych, reklam, zdarzeń drogowych itp.
Odpowiedz | Cytuj
Damian76
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/02/23 11:30
Ostatnio siedziałem w temacie w 2000r i wtedy programem do ktorego wrzucalismy dane z inwentaryzacji był EWIDR 2000. Program płatny.
Prosze popytac w dowolnym Zarzadzie Dróg (np. powiatowych).
Odpowiedz | Cytuj
Tomek
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/02/23 22:51
Obecnie jest Ewidr2005 + aktualizacje
Jan Kowalski z Wrocławia
jest to program najlepszy na rynku, i co ważne nie robi problemów w pomocach telefonicznych - ma czas o kazdej porze - a sam programik nie jest trudny w obsludze
pozdrawiam
Odpowiedz | Cytuj
gosc
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/02/25 18:28
Geodesk`a Autodesku z nakladka eDIOM dość dobrze nadaje sie do ewidencjonowania.
Odpowiedz | Cytuj
BDD
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/03/12 09:29
Polecam program BDD z GDDKiA, który to program jest udostępniany free dla administracji publicznych, wystarczy wypełnić umowę użyczenia i dostaję się program za darmo.
http://www.gddkia.gov.pl/article/drogi_i_mosty/ umowa_uzyczenia//index.php? id_item_tree=c377ea1c99095bfc5800e8be69ab6904

Dodatkowo w GDDKiA można szukać instrukcji do ewidencji, która została tam wydana zarządzeniem i współgra z BDD.
Tomek
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/03/19 17:34
Tomek napisał:
Obecnie jest Ewidr2005 + aktualizacje
Jan Kowalski z Wrocławia


Nie Jan tylko Stanisław
Odpowiedz | Cytuj
des
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/03/23 15:52
bardzo dobrym programem jest eDIOM
pracuje na bazie danych Oracle, mapach rastrowych i wektorowych
posiada dodatkowo:
-mapę zasadniczą i obiektową mapę pasa drogowego
-wideorejestrację
-ewidencję obiektów mostowych
-raporty zgodnie z rozp.MI
-zajęcie pasa drogowego
-organizację ruchu
-ocenę stanu nawierzchni
-przeglądy ob. inżynierskich
inne
Odpowiedz | Cytuj
PK
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/04/08 15:35
Polecam program SIBView5.
Odpowiedz | Cytuj
konsultant
Użytkownik

FreshPosty: 1


O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/04/09 22:02
Program SIBView jest rzeczywiście dobry, szczególnie że odwołuje się do systemu referencyjnego, co wynika z przepisów. Dodatkowo, jeżeli dysponuje się fotorejestracją, to przy pomocy tego programu można dokonywać obmiaru elementów widocznych na zdjęciu. To jest dobre, bo nie trzeba za każdym razem "ganiać w teren."
Znam szereg przypadków wdrożeń przeprowadzonych przez firmę TRANSCOMP z Warszawy. Mają oni też w ofercie prostsze rozwiązanie (ewidencja dla "ubogich") o nazwie EWIDENCJA 2005.
Odpowiedz | Cytuj
Uzytkownik
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/04/14 08:12
SibView? - pamiętać trzeba żeby sie nie wpakować w wersję do przeglądania danych ale w pełniejszą, bo inaczej nic z danymi nie da się zrobić. Często tylko te firmy są w stanie poprawić i wprowadzić dane. W sumie nie wiele wiecej różni się od innych programów typu Ewidr......
Odpowiedz | Cytuj
konsultatnt
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/04/23 11:43
Odnośnie możliwosci "programu" SIBView, to słuszna uwaga!

A wynika ona zapewne z tego, że po pierwsze w praktyce nazwę SIBView stosuje się potocznie (!) dla tego programu, a tak właściwe to jest to nazwa całej platformy. Niezależnie od tego, często mało kto tak naprawdę intereusje się tym JAK (on?) BĘDZIE PRACOWAŁ później na danym programie, tylko patrzy na to ... co aktualnie WIDAĆ.
Z tego co wiem, to pod nazwą SIBView sprzedawana jest przeglądarka, która dopiero, po przyjęciu systemu referencyjnego może być "obudowywana" różnego rodzaju modułami tematycznymi.

Przykładowo w ramach PLATFORMY SIBView "modułem odpowiedzialnym" w całości za sprawy ewidencji dróg i tym samym dającym możliwość modyfikowania przez UŻYTKOWNIKA posiadanych danych, jest moduł DATA EDIT.

Co do podobieństwa "ewidrowego" ... to może i zgoda, jeżeli jako punkt odniesienia przyjmiemy, że mówimy tylko o wspomaganiu spraw ewiedncji dróg, a z tego co wiem, na tym możliwości SIBView się nie kończą.
Odpowiedz | Cytuj
drogowiec
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/04/24 13:19
Ciekawa dyskusja,
widać jednak że ktoś tu jednak zna lepiej "platformę" i reklamuje własny produkt.
Zatem opinia może być trochę zgubna.
Ciekawsza zapewne była by opinia użytkowników na ten temat.

"Mają oni też w ofercie prostsze rozwiązanie (ewidencja dla "ubogich") o nazwie EWIDENCJA 2005"
to Sibview jest dla "bogaczy"?

tak sie zastanawiam, na ile odwołane do systemu referencyjnego jest obligatoryjne wynkające z przepisów?
Wg mnie jest to rzecz nie obligatoryjna jeśli ktoś nie posiada takiego systemu.

Może ktoś się orientuje czy bez systemu referencyjnego wspomniane na forum programy bedą pracować?
Odpowiedz | Cytuj
kosultatnt
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/05/03 20:36
Nie trzeba koniecznie być bezpośrednim użytkownikiem któregokolwiek z wymienionych wcześniej pragramów, a wystarczy natomiast mieć kontakty z wieloma spośród nich, w tym i z tymi co mają EWIEDR-a i EDIOM-a i SIBView i jeszcze parę innych, może mniej popularnych programów. I to, że się cokolwiek więcej wie o tych programach, niż wynika z informacji podanych na stronach ich producentów/dystrybutorów, nie musi wcale oznaczać, że się jest jednym z nich.

Jeżeli poszukujemy w wypowiedziach w ramach tej dyskusji podobnych do sugerowanych w moim przypadku konotacji, to myślę, że i parę wcześniejszych opinii mogłoby nasuwać podobne skojarzenia. Nie traktuję tego w moim przypadku jako czegoś. co powinno mnie stawiać na gorszej pozycji w prowadzonej wymianie opinii, gdyż gdyby nawet tak miało być, jak po mojej wypowiedzi sugeruje "DROGOWIEC", to uważam, że skoro ktoś poszukuje opininii, to warto rozmawiać i wymieniać się opiniami na temat tego, co w omawianej materii pojawia się i funkcjonuje na rynku.

Dopóki nie ma rzeczowych zarzutów, to uważam, że każdy z wymienionych programów jest dobry, a najistotniejsze jest to aby PASOWAŁ konkretnemu użytkownikowi, bo nie ma nic gorszego jak POSIADANIE PROGRAMU, KTÓRY SIĘ WDROŻYŁO I KTÓREGO SIĘ NIE UŻYWA ! A z moich obserwacji i licznych kontaktów z administracjami drogowymi różnego szczebla wynika, że jest to zjawisko dosyć powszechne. Ważne aby program był odpowiednio dobrany do potrzeb i możliwości danego odbiorcy, anie żeby jedynym kryterium kwalifikacyjnym było to że ... jest do dobry ewidencji dróg. A to, że do dyskusji, właczyłem sie w chwili, gdy była mowa o SIBView .... no cóż!

Jeżeli DROGOWIEC zna bądź zetknął się z użytkownikami (!) programu EWIDENCJA i użytkownikami programów składających się na platformę SIBView, to wiedziałby skąd ta moja przenośnia - program EWIDENCJA jest tańszy i zaczyna się i kończy tylko na sprawie zasobu ewidencji dróg a platforma SIBView jest w pełnej wersji droższa, wymaga większego "obycia" w kontaktach z komputerem i nie jest "ślepą uliczką" jeżeli chodzi o dalsze wykorzystanie danych ewidencyjnych do innych aspektów pracy zarządcy dróg.

Co do systemu referencyjnego ... to bardziej złożona sprawa.
Uważam, że to temat na oddzielną dyskusję na forum, szczególnie jeśli brali by w niej udział uczestnicy zainteresowani konkretnie tą problematyką.

Formalnie nigdzie nie jest napisane, że ci co nie mają systemu muszą go natychmiast mieć, tylko rodzi się pytanie, jak na dłuższą metę można funkcjonować bez takiego opisania sieci dróg i takiego dowiązywania do niej danych (nie tylko drogowych), gdy na danym terenie lub w jednostkach sąsiadujących takie systemy już są przyjęte i zazwyczaj s ze sobą zintegrowane? Praktyka ostatnich paru lat potwierdza, że jest to proces postępujący i tym samym z uwagi na skalę wdrożeń, wydaje się być to nieuniknione.
Podobno przygotowywane są konkretniejsze materiały (instrukcje) w tym zakresie. Zarówno jeśli chodzi o nowelizację zasad, jakimi kieruje się GDDKiA jak i resortowe "wsparcie" dla zarządców dróg samorządowych.

Co do pogramów o których była mowa, to z tego co wiem większość z nich korzysta z systemu referencyjnego (w różnym zakresie i z różnym ... powodzeniem). Osobiście natomiast uważam, że w obecnej rzeczywistości i przy takim kierunku rozwoju form oprogramowania dla zarządców dróg, jeżeli program ignoruje fakt istnienia i możliwości odwoływania się do systemu referencyjnego (prawidłowo w wdrożonego!), to nie jest on zbyt wiele wart, szczególnie w kontekście braku możliwości bezpiecznego "grupowania" danych i informacji różnego typu o danej drodze pod kątem zoptymalizowania tym samym samego zarządzania drogami.
Takie programy najczęśćiej "wychodzą spod ręki" może i dobrych informatków, ale niestety nie znających specyfiki potrzeb branży drogowej.

Na koniec pozwolę sobie na odrobinę "prywaty" - pozdrowienia dla DROGOWCA i życzenia dla wszystkich dyskutatntów, aby z naszej dyskusji wynikło ostatecznie coś, co poprawi warunki fukcjonowania zarządców dróg i rozwieje ich ewentualne wątpliwości. W końcu przede wszystkim chodzi o to, aby w tym naszym "bałaganie" było lepiej i aby było więcej takich, którym będzie się CHCIAŁO CHCIEĆ !
Jan
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/06/15 14:46
Ja akurat miałem okazję pracować zarówno na Ewidrze i na ediomie. No i niestety, ale polecany przez Was ediom to po prostu koszmar dla tych, którzy zajmują się wieloma innymi sprawami oprócz ewidencji dróg. W chwili obecnej pracuję w innym zarządzie i tu jest ewidr. Miałem krótkie szkolenie i wiem juz co gdzie i z czym. Jednak to chyba zalezy od tego co po prostu chcemy z tym programem robic. Ale jak miałem szkolenie z Edioma to nawet ten facet co mnie szkolił nie wiedział niektórych rzeczy.

Pozdrawiam,
Jan
Odpowiedz | Cytuj
Gość
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/06/15 14:55
Wybaczcie Państwo, ale program, który jest darmowy juz sam w sobie cos sugeruje. Mi mowi to przede wszystkim, ze zbieranie danych do tego programu będzie drogie, więc radzę uważać.
Ktoś zapytał czy którys z programów pracuje bez systemu referencyjnego- z pewnoscią program Ewidr tak, a Sibview nie. Co do programu Ediom- nie wiem.
Własnie jestem w trakcie szukania firm i zapoznawania się z ofertami. Program Ewidr proponuje tez firma Sigma z W-wy i co dziwne podana mi została cena nizsza niz u wspomnianego juz Pana Kowalskiego.
Kiedys słyszałem cos o programie Ewidencja i z tego co pamiętam nie były to zadne pozytywne opinie. Zresztą chyba wystarczy spojrzec, ze są to same tabele i z pewnoscią nie ułatwiają pracy (tak samo mozna w exelu wprowadzac).
Odpowiedz | Cytuj
gosc
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/06/16 09:04
Z ofert, które do mnie dotarły na rynku następujące firmy, które oferują ewidencję dróg [załączam, krótką charakterystykę na podstawie przeprowadzonych rozmów]

- Pan Kowalski (opisywany juz tu ewidr, niezwykle miły człowiek)
- Sigma Projekt (proponują zakup Ewidra, ale dane zbierają do większosci programów)
- Designers (tani program Ediom, duze mozliwosci, zbieranie danych dosc drogie)
- Lehhmann (program SibView, popularny program, wyzsze ceny)
- MaxDrogi (bardzo uproszczone to wszystko- dla mnie za bardzo)
- Transcomp i sławny Pan Pieńkowski (ceny kilka razy wyższe od oferowanych przez pozostałe firmy, nie wiem jak jakosc, ale ceny porazają; proponują program SibView wiec pewnie współpracują z Lehmanem)

Do innych firm nie udało mi się dotrzeć. My akurat po długim zastanowieniu zdecydowaliśmy się na Ewidra ze względu na cenę i łatwosc uzytkowania. Ogólnie cena też nie porażała, ale to zalezy od ilosci dróg. Wypowiem się jak dostaniemy wykonaną ewidencję.

Dzielcie się swoimi opiniami-może ułatwią innym wybór.
Odpowiedz | Cytuj
Praktyk
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/06/21 16:38
Oj z tym Transcomp-em, to ktoś chyba przesadził z tą wielokrotnością ceny! Może to jaiieś "konkurencyjne gierki", ale jedno mogę powiedzieć - my w naszym zarządzie korzystamy z SIBView, a dane ewidencyjne zbierał nam m.in. i Transcomp i inni i to za ceny porónywalne, z przynajmniej niektórymi, którzy oferują również zbieranie danych do tego systemu.
Jak wynika z naszego sondażu na rynku, to wcale nie przepałacaliśmy, a co ważne, każdorazowo po gromadzeniu danych do SIBView nie było powodów do narzekań, bo ten system ma wewnętrznie wbudowany jakiś system weryfikacji i wyłapuje wiele nieprawidłowości już na etapie ich kodowania. A to dosyć ważna sprawa.
Odpowiedz | Cytuj
Janek
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/07/03 11:14
Ja widziałem i używam u siebie w gminie programu sibview5 firmy lehmann z Konina prosty funkcjonalny, widziałem ten program Ewidr dla mnie porażka nie jest taki intuicyjny jak Sibview5 ediom słyszałem że nie jest zły ale bardzo dorgi i złożony
Odpowiedz | Cytuj
Gość
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/07/08 13:53
Praktyk napisał:
Oj z tym Transcomp-em, to ktoś chyba przesadził z tą wielokrotnością ceny! Może to jaiieś "konkurencyjne gierki", ale jedno mogę powiedzieć - my w naszym zarządzie korzystamy z SIBView, a dane ewidencyjne zbierał nam m.in. i Transcomp i inni i to za ceny porónywalne, z przynajmniej niektórymi, którzy oferują również zbieranie danych do tego systemu.
Jak wynika z naszego sondażu na rynku, to wcale nie przepałacaliśmy, a co ważne, każdorazowo po gromadzeniu danych do SIBView nie było powodów do narzekań, bo ten system ma wewnętrznie wbudowany jakiś system weryfikacji i wyłapuje wiele nieprawidłowości już na etapie ich kodowania. A to dosyć ważna sprawa.


ja się nie zgodzę- transkomp zakładał u nas system za 14 000 a jakis czas pozniej jedna z firm zaproponowała za około 8000, wiec widac roznicę w cenie. Niestety trzeba szukać i pytać, zeby się nie naciąć tak jak my.
Odpowiedz | Cytuj
drogowiec
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/07/08 14:05
Na bardziej intuicyjnym programie od Ewidra do tej pory nie pracowałem. Korzystałem z niego wcześniej w powiecie i obecnie w gminie. Pozostałych programów, o których piszecie nie znam, ale przełożeni rezygnowali z nich ze względu na ceny.
Odpowiedz | Cytuj
Praktyk
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/07/09 09:38
Gość napisał:
Praktyk napisał:
Oj z tym Transcomp-em, to ktoś chyba przesadził z tą wielokrotnością ceny! Może to jaiieś "konkurencyjne gierki", ale jedno mogę powiedzieć - my w naszym zarządzie korzystamy z SIBView, a dane ewidencyjne zbierał nam m.in. i Transcomp i inni i to za ceny porónywalne, z przynajmniej niektórymi, którzy oferują również zbieranie danych do tego systemu.
Jak wynika z naszego sondażu na rynku, to wcale nie przepałacaliśmy, a co ważne, każdorazowo po gromadzeniu danych do SIBView nie było powodów do narzekań, bo ten system ma wewnętrznie wbudowany jakiś system weryfikacji i wyłapuje wiele nieprawidłowości już na etapie ich kodowania. A to dosyć ważna sprawa.


ja się nie zgodzę- transkomp zakładał u nas system za 14 000 a jakis czas pozniej jedna z firm zaproponowała za około 8000, wiec widac roznicę w cenie. Niestety trzeba szukać i pytać, zeby się nie naciąć tak jak my.
Praktyk
Gość
O:Ewidencja dróg - oprogramowanie - 2009/07/09 09:51
Widzę, że próbujemy porównywać różne rzeczy - koszty oprogramowania, koszty zbierania danych do ewidencji i jej zakładania oraz koszty tworzenia systemu referencyjnego, a to błą w sztuce !
Mam wrażenie, że ktoś myli pojęcia - system referencyjny, to nie ewidencja , a poza tym koszty jgo opracowania zależą w dużej mierze od długości dróg, których on dotyczy. Trudno więc w takim przypadku porównywać ceny, jeżeli nie ma pewności, że dotyczy to tej samej sieci dróg i takiego samego sposobu i zakresu (!) podejścia. Nadal uważam, że cena jest owszem ważna, ale wynik (!) jest najważniejszy i to bez względu na program o jakim mówimy. Sądzę, że znaleźliby się i tacy, co "tę samą" pracę gotowi byliby zrobić jeszcze taniej, tylko .... czy równie dobrze? Wracając natomiast do oprogramowania, bo o tym chyba jest temat, to my z naszego wyboru i dalszych kontaktów na tym gruncie z Transcompem (bo nie z Transkompem), jesteśmy zadowoleni. Może mieliśmy więcej szczęścia, a to na tym "pokręconym rynku" jest często bardzo potrzebne. Niezależnie od wszystkiego, ceny też się jak widać ogólnie zmieniają, więc porównywanie tego co było jakiś czas temu z tym co jest teraz może nie do końca był słuszne.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Janusz Bohatkiewicz
Czas generowania strony: 0.133 s.