Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Odległość kolei od mieszkań

Odległość kolei od mieszkań 14 lata 9 miesiąc temu #9

  • administrator
  • administrator Avatar
Ania
Gość
Odległość kolei od mieszkań - 2007/04/12 22:56
Witam; proszę o poradę w jakiej odległości od torów kolejowych można zaprojektować budynki mieszkalne. Sytuacja dotyczy Krakowa.

Pozdrawiam;

Ania
Odpowiedz | Cytuj
Magda
Gość
O:Odległość kolei od mieszkań - 2007/04/13 09:18
Minimalne odległości od linii kolejowych określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 10 listopada 2004 r. w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie budowli i budynków, drzew lub krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej, a także sposobu urządzania i utrzymywania zasłon odśnieżnych oraz pasów przeciwpożarowych (Dz. U. Nr 249, poz. 2500).

Ponadto trzeba spełnić warunek z § 11 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 75, poz. 690), który mówi o lokalizacji budynku poza zasięgami zagrożeń i uciążliwości. W przypadku kolei głównie chodzi to o hałas i drgania. I tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jaka odległość jest bezpieczna, bo oddziaływania te zależą od dużej liczby czynników, np. ukształtowanie i zagospodarowanie terenu, natężenie ruchu na linii kolejowej, prędkości pociagów. Każdy przypadek może byc inny i trzeba go rozpatrywać indywidualnie.

Mam nadzieję, że pomogłam
Magda
Odpowiedz | Cytuj
zbyszekl
Gość
O:Odległość kolei od mieszkań - 2007/04/13 09:20
O odległościach mówi (ponizej cytuję fragment) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY1)
z dnia 10 listopada 2004 r. w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie budowli i budynków, drzew lub krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej, a także sposobu urządzania i utrzymywania zasłon odśnieżnych oraz pasów przeciwpożarowych
(Dz. U. Nr 249, poz. 2500)
Cytuję:
Na podstawie art. 54 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. Nr 86, poz. 789, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Budowle i budynki mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 10 m od granicy obszaru kolejowego, z tym że odległość ta od osi skrajnego toru nie może być mniejsza niż 20 m, z zastrzeżeniem ust. 3.
2. Budynki mieszkalne, szpitale, domy opieki społecznej, obiekty rekreacyjno-sportowe, budynki związane z wielogodzinnym pobytem dzieci i młodzieży powinny być usytuowane w odległości zapewniającej zachowanie, w zależności od przeznaczenia budynku, dopuszczalnego poziomu hałasu, określonego w przepisach w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.
3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do budowli i budynków przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego i utrzymania linii kolejowej oraz do obsługi przewozu osób i rzeczy.
...
§ 3. Rodzaj zastosowanych elementów ochrony akustycznej i ich odległość od linii kolejowej powinny wynikać z analizy uciążliwości powodowanych w środowisku hałasem emitowanym na danym odcinku linii kolejowej, zapewniać właściwy efekt ochrony akustycznej oraz uwzględniać:
1) przeznaczenie terenu wynikające z planu zagospodarowania przestrzennego;
2) warunki i typ obszaru, przez który przebiega linia kolejowa;
3) położenie niwelety linii kolejowej (wykop, nasyp);
4) charakter zabudowy terenu, przez który przebiega linia kolejowa;
5) prędkość pociągów, ich częstotliwość i rodzaj.

§ 4. Budowle i budynki, drzewa i krzewy, elementy ochrony akustycznej oraz zasłony odśnieżne w sąsiedztwie przejazdów i przejść kolejowych powinny być usytuowane w odległości zapewniającej warunki widoczności przejazdów i przejść, określone w przepisach o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych z drogami publicznymi i ich usytuowanie.


Są to odległości minimalne. Do określenia dokładnej odległości należy brać pod uwagę uciażliwości tak jak mówi rozporządzenie (hałas, wibracje).
Odpowiedz | Cytuj
Teresa
Gość
O:Odległość kolei od mieszkań - 2008/01/23 20:13
czy można wykupić mieszkanie kolejowe w budynku kolejowym usytuowanym w odległości mniejszej niż 20 m od torów kolejowych
Odpowiedz | Cytuj
Arek
Gość
O:Odległość kolei od mieszkań - 2008/03/02 18:26
Też mam taki problem Chciałbym wykupić mieszkanie kolejowe tylko ten przepis Budynek istnieje od 1886 roku Doczytałem że odległość 20 metrów dotyczy nowo budowanych budynków ......... Może ktos zna jakąś ustawę dość jasno precyzującą ............
Odpowiedz | Cytuj
tinn
Gość
O:Odległość kolei od mieszkań - 2008/07/08 14:48
witam
czy udalo sie Panu cos znalezc w temacie kupna mieszkania przy torach kolejowych, bo tez mam problem z wykupem mieszkania lezacego mniej niz 20 m od torow
Odpowiedz | Cytuj
jujam
Gość
O:Odległość kolei od mieszkań - 2008/08/11 21:02
Znam osoby które wykupiły mieszkanie które znajdowały sie mniej niz 20m od torów. PRZEPIS TEN WYMYSLIŁA KOLEJ jesli wynajmniecie adwokata sprawe wygracie.
Odpowiedz | Cytuj
Wiesław
Gość
O:Odległość kolei od mieszkań - 2008/11/04 23:03
Przepis, który mówi o odległości budynku od linii kolejowej już nie obowiązuje.
Janusz
Gość
O:Odległość kolei od mieszkań - 2008/11/06 23:57
Macie rację.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 10.11.2004 "w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie budowli i budynków, drzew lub krzewów, .." (Dz.U. 04.249.2500) już nie obowiązuje. Zostało ono zastąpione Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 7.08.2008 "w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów, .." . Jak już wynika z tytułu nie ma tam już mowy o budynkach.
Ale nadal pozostają w mocy inne przepisy j. np. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. 02.75.690; zm. 03.33.270; zm. 04.109.1156), a także przepisy z zakresu ochrony środowiska, związane z hałasem. I dla nowych budynków trzeba przeprowadzić szczegółowe analizy. I tu istotne jest np. Rozporządzenie Ministra Środowiska z 14.12.2006 r. w sprawie dróg, linii kolejowych i lotnisk, których eksploatacja może powodować negatywne oddziaływanie akustyczne na znacznych obszarach, dla których jest wymagane sporządzanie map akustycznych, oraz sposobów określania granic terenów objętych tymi mapami. . (Dz.U. 07.1.8).
Odnośnie zakupu mieszkań w istniejących budynkach kolejowych nie ma przepisu zabraniającego ich wykupu z uwagi na odległość od toru. Natomiast powyższe przepisy nakładają na kolej obowiązki zmniejszenia uciążliwości (np. ekrany itp).
Odpowiedz | Cytuj
Arek
Gość
O:Odległość kolei od mieszkań - 2008/11/13 13:38
Wysłałem pismo do "mieszkaniówki " powołując się na w/w .Ciekawe co odpowiedzą Ostatnio dostałem odmownie (art.54 ustawy z dnia 28 marca 2003r o transporcie kolejowym ((Dz.U Nr 86, poz. 789 z póż . zm ))
Odpowiedz | Cytuj
Zbigniew
Gość
O:Odległość kolei od mieszkań - 2009/01/19 14:33
Jest obowiązujący przepis art. 53 ust. 2 ustawy o tarnsporcie kolejowym, cytat:
Art. 53. 1. Usytuowanie budowli, budynków, drzew i krzewów oraz wykonywanie robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowych, bocznic kolejowych i przejazdów kolejowych może mieć miejsce w odległości niezakłócającej ich eksploatacji, działania urządzeń związanych z prowadzeniem ruchu kolejowego, a także niepowodującej zagrożenia bezpieczeństwa ruchu kolejowego.
2. Budowle i budynki mogą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 10 m od granicy obszaru kolejowego, z tym że odległość ta od osi skrajnego toru nie może być mniejsza niż 20 m, z zastrzeżeniem ust. 4.3. Odległości, o których mowa w ust. 2, dla budynków mieszkalnych, szpitali, domów opieki społecznej, obiektów rekreacyjno-sportowych, budynków związanych z wielogodzinnym pobytem dzieci i młodzieży powinny być zwiększone, w zależności od przeznaczenia budynku, w celu zachowania norm dopuszczalnego hałasu w środowisku, określonych w odrębnych przepisach.
4. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do budynków i budowli przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego i utrzymania linii kolejowej oraz do obsługi przewozu osób i rzeczy.
Odpowiedz | Cytuj

koszarek
Gość
O:Odległość kolei od mieszkań - 2009/01/20 18:20
Tylko ile ten adwokat będzie kosztował ?? - a jak będzie życzliwie nastawiony do kolei i sprawę przegramy? . Nasze prawo jest gumowe i niejasne - wszystko zależy od osób ich interpretujących - osobiście zgadzam się z twierdzeniem , że to tylko wymysł kolei o niemożnośi sprzedaży . W takim razie skoro to nie są budynki do zmieszkania ( według cytowanych wyzej rozporządzeń ) to nalezy wydać rozporządzenie zobowiązujące kolej do zapewnienia mieszkańcom tych koszarek innych mieszkań w odległościach przewidzianych tym rozporządzeniem. A jeżeli nie - to proszę płacić lokatorom koszarek odszkodowanie proporcjonalne do czasu zamieszkania. nikt inny tylko komisje mieszkaniowe PKP zakfalifikowały te budynki jako mieszkania . W umowie najmu nie było żadnej klauzuli o uciążliwości czy zagrożeniu . A teraz po latach okazuje się że to nie mogą byc mieszkania ?? Proste prawda . Ustawa o sprzedaży mieszkań skrzywdziła wszystkich tych, którzy mieszkają w koszarkach. niedość że standard dużo gorszy to jeszce nie mozna tego wykupić . A Ci co podostawali mieszkania kolejowe w blokach i wykupili je (mało tego niektóre już sprzedali z odzyskiem )a jak to w mieście, to napewno zrobili na tym niezły interes. Oto kontrast naszych ustaw .
Odpowiedz | Cytuj
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Janusz Bohatkiewicz
Czas generowania strony: 0.107 s.