Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Czy mozna się chronić przed hałasem przy istniejącej drodze?

Czy mozna się chronić przed hałasem przy istniejącej drodze? 14 lata 10 miesiąc temu #98

  • administrator
  • administrator Avatar
WALDE
Gość
Czy mozna się chronić przed hałasem przy istniejącej drodze? - 2007/07/04 07:10
Mieszkam w budynku (bloku)przy drodze wewnetrznej. Występuje przy niej jednak dość spore naężenie ruchu, głównie w godzinach porannych. Droga a w zasdzie jest skrutem i nie sanowi jakiejś arterii komunikacyjnej. Budynek zaś przylega bezpośednio do ej drogi i taki układ istnieje od około 40 lat.

Czy możn z tym coś zrobić? Domagać się zamknięcia - skoro nie jest niezbędna, wybudowania ekranów? Skoro buduje sie takie przy innyvh drogach, a obowiązuje konstytucyjna zasada równości wobec prawa więc dlacego nie tutaj?
Odpowiedz | Cytuj
MagdaD
Gość
O:Czy mozna się chronić przed hałasem przy istniejącej drodze? - 2007/07/04 11:47
Przyznam, że sytuacja może być skomplikowana, bo droga jest wewnętrzna, czyli, jak rozumiem, jej zarządcą jest spółdzielnia mieszkaniowa. Różne przepisy prawne, w tym najważniejszy - prawo ochrony środowiska - regulują, że urządzenia ochrony środowiska finansuje zarządca / właściciel drogi, a wiem z doświadczenia, że spółdzielnie raczej nie palą się do tego.

Z drugiej strony może prościej będzie dogadać się ze spółdzielnią, żeby najpierw pomysleć o zmianiach w organizacji ruchu, a nie o ekranach. Można by np. zastosować ograniczenie ruchu "tylko dla mieszkańców" + ustawienie szykan na włączeniach do głównych dróg (bo samo oznakowanie nic nie da), może wprowadzenie ruchu jednokierunkowego. Pytanie, jak wielki jest ruch na samym osiedlu i czy mieszkańcy zgodzą się na coś takiego. Trzeba to też będzie uzgodnić z zarządcami dróg, do których ta wewnętrzna się włącza, bo w tym momencie pójdzie większe obciążenie na inne trasy.

Jednak polecałabym takie rozwiazanie, bo na ekran może nie być miejsca, skoro piszesz, że budynek przylega do drogi. Poza tym budowa ekranów będzie o wiele droższa. Przede wszystkim trzeba by zrobić pomiary hałasu (na zewnątrz i wewnątrz budynków), żeby wiedzieć jakie ekrany zastosować. Następnie wykonać projekt ekranów, uzgodnić go, a i tak sam ekran będzie z tego wszystkiego najdroższy (średnio można liczyć 1000 zł/m2 za panele pochłaniające, a do tego jeszcze fundamenty, słupy, robocizna itp.).
Dodatkowo ekrany na osiedlu ograniczają oświetlenie, zwłaszcza w nocy, więc mogą powodować wzrost liczby napadów, włamań itp. Dotyczy to nawet tych przeźroczystych ekranów, bo po miastach widać, że szybko się brudzą, a rzadko kto je czyści.

Nie chodzi o to, że jestem przeciwko ekranom, tylko ostatnio panuje na nie moda, a nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem problemu. Czy na przykład zgodzilibyscie się (bo myślę, że dotyczy to także innych mieszkańców bloku) tylko na wymianę okien?

Co do innych metod polecam artykuły na portalu dotyczące ochrony przed hałasem, przede wszystkim trzeci: http://www.edroga.pl/content/view/2407/98/seo/ Ochrona+przed+hałasem+w+projektowaniu+i+zarządzaniu+drogami+ +realne+metody+ochrony+przed+hałasemIII

Pozdrawiam
Magda
Odpowiedz | Cytuj
Mario
Gość
O:Czy mozna się chronić przed hałasem przy istniejącej drodze? - 2008/08/08 09:28
Podzielam zdanie MagdyD. Na ekrany jest moda i dadam że często są źle wykonane (za krótkie, za niskie). Zeby ekran mógł chronić blok, musi być odpowiednio wyprofilowany np w kształcie łuku:
http://www.poznan.pl/mim/public/wiadmag/pictures.html? co=show1&id=322&instance=1016&parent=640&lang=pl
Wlaściwa oragnizacja ruchu (np progi, nieznaczna zmiana geometrii jezdni, zwiężenie jezdni itp) poprawi sytuację w Państwa okolicy, wszystko zależy od dobrych chęci spółdzielni...
Odpowiedz | Cytuj
sampo
Użytkownik

ExpertPosty: 67


O:Czy mozna się chronić przed hałasem przy istniejącej drodz - 2008/08/26 14:09
taka droga osiedlowa nie powinna być przelotowa. Jeden wylot trzeba zamknąć, albo przeciąć ją w dogodnym miejscu w osiedlu.
Ekrany akustyczne działają, dosyć skutecznie nawet, jako efekt placebo.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Janusz Bohatkiewicz
Czas generowania strony: 0.100 s.