Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: półki dla płazów w przepustach

półki dla płazów w przepustach 14 lata 10 miesiąc temu #100

  • administrator
  • administrator Avatar
culv
Gość
półki dla płazów w przepustach - 2009/03/04 08:37
czy macie jakiekolwiek doświadczenia z zastosowaniem tzw półek dla płazów i małych zwierząt projektowanych w przepustach o średnicy do 1,5 m? Myślę o konstrukcjach stalowych montowanych ostatnio często w przepustach stalowych.

Moim zdaniem takie ułatwienia znacznie utrudniają przepływ wody przy jej podwyższonych stanach. Jakiekolwiek gałęzie czy inne przestrzenne przedmioty płynące przez przepust mogą łatwo doprowadzić do powstania tamy i lokanych podtopień.
O wiele lepszym ( ale niestety tez pewnie kosztowniejszym) rozwiązaniem
wydaje się stosowanie drugiego przepustu o mniejszej (dopuszczonej na danej drodze) średnicy, którego wlot położony jest powyżej średniego stanu wody.
Odpowiedz | Cytuj
pkluk
Admin

AdminPosty: 1


O:półki dla płazów w przepustach - 2009/03/11 13:43
Witam,
Każdy element w świetle przepustu wpływa na jego funkcjonowanie. Aby pogodzić dwie funkcje jakie ma spełniać przepust (prowadzenie wody oraz umożliwienie migracji zwierząt) możliwe są następujące działania:

1) zamiana przepustu okrągłego na ramowy i poszerzenie światła poziomego np. do 2 metrów. Dla funkcjonowania przepustu jest to rozwiązanie najlepsze ale jednocześnie najdroższe. Dodatkowo w takim przypadku z uwagi na to że mają one pionowe ściany boczne to półki można zamontować wyżej w przepuście przez co jeszcze bardziej zmniejsza się ograniczenia w części wodnej. Można też zastosować spłaszczone przepusty rurowe (w kształcie owalu) ale w ich przypadku podniesieniu półek nie jest już możliwe z uwagi na pochyłe ścianki.

2) Rozwiązanie o którym Pan pisze jest jak najbardziej możliwe tylko w takim przypadku muszą się pojawić dwa obiekty w postaci np. rur stalowych o średnicy 0,8-1 m zastosowane jako przejścia dla płazów po obu stronach przepustu. Jest to konieczne z tego powodu, że migracja odbywa się z obu stron obiektu. Dodatkowo w każdym przypadku konieczne jest zastosowanie płotków naprowadzających zwierzęta na przepusty.
Ze swojego doświadczenia z montowanymi półkami w przepustach mogę powiedzieć, że są one niestety często niszczone zwłaszcza jak są wykonane z drewnianych desek lub też cienkiej blachy. Stąd też mogę powiedzieć, że najbardziej odporne są wylewki betonowe w przepustach, one jednak w największym stopniu ograniczają przepływ w przepuście lub też wykonywanie przepustów o większym świetle. Ale jak to się mówi nie ma rozwiązań doskonałych...

Z poważaniem
Daniel Maranda
Odpowiedz | Cytuj
romekx
Gość
O:półki dla płazów w przepustach - 2009/03/12 07:45
Półki z blachy stalowej w przepustach o średnicy do 1,5 m stosuje się w zdecydowanej większości przypadków tylko z jednej strony. Sytuacja ta spowodowana jest zapewne brakiem miejsca i faktem, że projektanci bardziej zastanawiają się nad pierwszą wymienioną funkcją przepustu. Stosuje sie takie półki na zasadzie: chcą to mają.
Koszt 1 mb rury o średnicy 0,8 m to obecnie chyba ok 400 zł a koszt półki to
chyba ok 300-350 zł.Przy zastosowaniu rury otrzymujemy jednak rozwiązanie o wiele lepiej spełniające obydwie funkcje przepustu.

Wlewka betonowa z wyprofilowanym korytem cieku (przy niskich stanach wód)
jest oczywiście rozwiązaniem prawie idealnym ale znacznie droższym i możliwym do zastosowania tylko w przepustach o rozpiętości powyżej 2 m.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: półki dla płazów w przepustach 12 lata 11 miesiąc temu #1947

  • Dariusz Lemanski
  • Dariusz Lemanski Avatar
witam,
idealnym rozwiązaniem jest podwieszenie polek z laminatu polestrowo szklanego (prod f-ma PUSZ Otwock) - polki w minimalnym stopniu zmniejszają przekrój przepustu, są lekkie, łatwe w montażu i tańsze niż betonowe lub stalowe
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Janusz Bohatkiewicz
Czas generowania strony: 0.112 s.