Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: pas drogowy

pas drogowy 4 lata 4 miesiąc temu #4479

  • swk20
  • swk20 Avatar
  • Offline
  • Użytkownik
  • Posty: 7
  • Oklaski: 0
Witam,
Przedmiotem projektu który prowadzę jest droga powiatowa, której jezdnia częściowo przebiega po działkach prywatnych. w skład drogi wchodzi jezdnia i przydrożny rów (element wyposażenia technicznego drogi). Mamy za zadanie wykonać chodnik, w miejscu istniejącego rowu, który to chodnika częściowo również będzie położony na działkach prywatnych. zgodnie z interpretacją zarządcy drogi, pas drogowy przedmiotowej drogi w myśl ustawy o drogach publicznych art. 34 granica pasa drogowego przebiega w odległości 0,75 cm od krawędzi jezdni z jednej i od krawędzi rowu z drugiej strony. Ponieważ nasz projekt wymaga uzyskania zgody na odstępstwo wniosek trafił do MInisterstwa i w odpowiedzi nakazano doprecyzować wniosek, ponieważ z dokumentacji wynika iż pozyskany zostanie teren przyległy (działki prywatne) więc jest to rozbudowa a nie jak zakładaliśmy przebudowa.
Cała inwestycja mieści się w granicy pasa drogowego określonego przez zarządcę drogi w myśl art. 34 ustawy o drogach publicznych a więc 75cm od skrajnych elementow drogi (krawędź jezdni i krawędź skarpy rowu), natomiast w myśl art 4. tej ustawy, przedmiotowa droga już w stanie istniejącym znajduje się częściowo poza pasem drogowym, bo pas drogowy jest wyznaczony liniami granicznymi(...) (czyli granicami ewidencyjnymi).
Czy granica Pasa drogowego obligatoryjnie musi się pokrywać z granicą ewidencyjną działki drogowej?
cała inwestycja zmieści się w pasie drogi wyznaczonym minimalna odległością 75 cm od skrajnych elementów drogi (krawędź jezdni i krawędź rowu)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

pas drogowy 4 lata 4 miesiąc temu #4480

  • jaroslaw_
  • jaroslaw_ Avatar
Interpretacja zarządcy drogi jest błędna. Przede wszystkim definicja pasa drogowego nie wynika z art. 34 ustawy, a z art. 4 pkt 1. Pas drogowy jest gruntem wydzielonym liniami granicznymi.
W takich sytuacjach, jak Twoja najczęściej ruszenie tego tematu wymaga uregulowania granic pasa.
Problemem bywa też konieczność zachowania minimalnej szerokości linii rozgraniczających na podstawie przepisów rozporządzenia (warunki techniczne).
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

pas drogowy 4 lata 4 miesiąc temu #4481

  • waryat
  • waryat Avatar
granica ewidencyjna ma być granicą pasa drogowego. zaś te 75 cm to wymóg związany z utrzymaniem terenu pasa drogowego. Więc najdalej wysunięte elementy korpusu drogi (np. przeciwskarpy) +75cm określają minimalną granicę. Niestety wiele jest stanów gdzie droga jest na działce prywatnej, nadal granica PD jest granicą wg ewidencji ale wg ustawy o gospodarcze nieruchomościami, teren z drogą (elementami drogi np. chodnikami) jest "własnością" zarządcy drogi. To jest różnie interpretowane przez zarządców -> generalnie powinny one być uregulowane (pasy drogowe) i wtedy wiadomo kto co posiada....
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Janusz Bohatkiewicz
Czas generowania strony: 0.088 s.