Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Pytanka o procedurę ZRID

Re: Pytanka o procedurę ZRID 11 lata 5 miesiąc temu #3162

  • Gosciu-z
  • Gosciu-z Avatar
jest integralna częścią drogi, bo stanowi jej odwodnienie.
Ale nie jest przebudową tylko budową.
Więc spotkałem się z opiniami, że na to trzeba zbierać zgody od właścicieli działek pomimo tego, że cała inwestycja idzie na ZRiD... A przebudowę istniejących sieci można bez zgody na czasowe zajęcie... Chore, ale podobno taka jest prawidlowa interpretacja specustawy...

Coś tu nie gra. Wiadomo że jeżeli chcesz sieć zlokalizować poza liniami rozgraniczajacym to musisz uzyskać zgodę włascicieli . Ale zazwyczaj kanal.deszcz. robisz w pasie drogowym (istniejacym bąddź projektowanym) wiec wtedy nie ma zgód bo niby od kogo skoro teren przejmuje zarządca drogi, no chyba że chcesz przed zridem wybudowac Kd na jeszcze nie przejetych gruntach.
ZRID zalatwia 2 sprawy
1. podział i przejęcie cześci działek na rzecz zarz drogi
2. pozwolenie na budowe
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Pytanka o procedurę ZRID 11 lata 5 miesiąc temu #3175

  • Gosciu-z
  • Gosciu-z Avatar
oj tego chyba nie wie nikt.... może i decyzja ZRID Przejdzie na miasto "ponownie" na prawach powiatu... ale to właściciel musi się na to zgodzić i przekazać tę decyzję m.n.p.p. ... a chyba nie po to ma płacić za grunty żeby teraz oddać je za darmo...chyba że to kolejny wałek rodem z Wałbrzycha .... od zbycha i rycha
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Pytanka o procedurę ZRID 11 lata 4 miesiąc temu #3181

  • Gosciu-z
  • Gosciu-z Avatar
a ja mam pytanie z innej beczki. Czy poszerzając istniejący pas drogowy na mocy specustawy wymagane jest spełnienie warunku minimalnej szerokości w liniach rozgraniczających wg rozporządządzenia o warunkach dla dróg publicznych - czyli żeby nowy pas drogowy miał tą minimalną szerokość - czy może nowy pas moze byc na tyle szeroki , żeby zmieściły się wszystkie projektowane urządzenia (jezdnia, pobocza, rowy) a nie musi miec tej minimalnej szerokości, jeśli to nie jest konieczne dla rozbudowywanej drogi?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Pytanka o procedurę ZRID 10 lata 11 miesiąc temu #3506

  • Gosciu-z
  • Gosciu-z Avatar
gosc napisał:
Mylicie pewe pojęcia. ZRID stosuje się do budowy nowych dróg lub rozbudowie dróg istniejących gdzie następuje zmiana liń rozgraniczających. Decyzja ZRID powoduje przejscie działek na własność Skarbu Panstwa (przy drogach krajowych) lub na wlasność saorządów terutorialnych (wojewodzkie,powiatowe, gminne). Jezeli mamy doczynienia z remontem lub przebudowa drogi (zgodnie z ustawa o drogach publicznych) nie ulegaja zmianie linie rozgraniczajace- wiec obowiazuje tylko zgloszenie no chyba, ze to przesiewziecie znaczaco oddzialuje na srodowisko to zgodnie z Prawem Budowlanym nalezy uzyskac pozwolenie na budowe. ZRID zastepuje dawne pozwolenie na budowe oraz ULD. ZRID jest wydawany na calość inwestycji i niepotrzeba dodatkowo uzyskiwac pozwolen na budowe zjazdow. (wyobrazcie sobie projektowana nowa droge o dlugosci 20km, to zjazdow do posesji bedzie setki, zatem samo opracowanie projektow zjazdow byloby znacznie wieksze niz samej drogi :))
Reasumując jesli jest projektowana nowa droga to ZRID jest wydawany na całość.
JEsli mamy istniejącą drogę i chcemy zaprojektowac zjazd musimy uzyskac pozwolenie na budowe pozwolenie wydaje: starosta (dla drog gminnych i powiatowych), wojewoda (dla drog wojewodzkich i krajowych)

Nie wiem na jakiej podstawie robisz tak zdecydowane podsumowanie - bo ja piszę na podstawie własnych doświadczeń w zakresie Decyzji ZRID, a nie jest to moje teoretyczne rozważanie (oczywiście róznie jest w zalezności od Urzędu ale to dokładnie można wiedzieć na etapie wydawania samego ZRID, wcześniej zazwyczaj w takich sprawch nie można od nich uzyskać oficjalnej odpowiedzi - a niestety w międzyczasie im interpretacja też sie czasem zmienia). Poza tym nigdzie nie jest zapisane że ZRID jest wydawany na całośc inwestycji. To że jest duża ilość zjazdów nie oznacza że dla każdego trzeba zrobić oddzielny projekt - to właściwie jeden łączny na wszystkie z okresleniem zakresu pozwolenia. Jak pisałem juz wczesniej np. w przypadku np drogi powiatowej i jej skrzyzowania z drogą wojewódzką lub krajową (jeśli dla obydwu konieczne sa podziały) wymagane jest uzyskanie niestety 2 (lub więcej jeśli tych skrzyzowań jest więcej) decyzji ZRID. W tym przypadku trzeba uważnie określac zakresy tak aby dziąłka dzielona pod jeden zakres ZRID nie wchodziła w drugi, bo wtedy nie bardzo można wydawać te decyzje równolegle (chodzi o to że podział jednej działki jest zatwierdzany jedną decyzją, a po jej uprawomocnieniu można włączyć działke do drugiego zakresu ZRID)

"Lińj" nie "liń"
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Re: Pytanka o procedurę ZRID 10 lata 11 miesiąc temu #3508

  • Gosciu-z
  • Gosciu-z Avatar
Witam,
ciekawy wątek ..... jedna ustawa ...... a ileż to interpretacji :D .... to możliwe tylko w Polsce
to może dodam coś od siebie, otóż kilka decyzji ZRID udało mi się uzyskać i prawie za każdym razem pojawiały się nowe interpretacje.
Na szczęście są jeszcze w tym kraju ludzie, którym zależy aby budować drogi i traktują ustawę ZRID jako narzędzie do kompleksowego zrealizowania inwestycji drogowej, czyli projekt budowy drogi zawiera wszystkie przebudowy sieci kolidujących i budowy nowych sieci niezbędnych do realizacji zamierzonego celu o zjazdach nawet nie będę wspominał.
Niestety ostatnio pojawili się nadgorliwi urzędnicy :evil: czytający literalnie ustawy nie patrząc na pierwotny cel jakiemu miała służyć ustawa ZRID. Muszę potwierdzić, iż spotkałem się ostatnio z następującą interpretacją UW:
- pod czasowe zajęcia można przebudować kolidującą infrastrukturę a nie budować nową sieć np: doprowadzenie wody do MOP - MASAKRA I DEBILIZM
- pod czasowe zajęcia nie można przebudować drenażu ponieważ UWAGA HIT ROKU drenaż zgodnie z art.2 pkt 11 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne nie jest siecią uzbrojenia terenu :blink: :ohmy:

Znalazło by się jeszcze więcej absurdów ale z poprzednich lat i być może dziś już nie aktualnych więc nie będę ich przytaczał.

Doceniam ludzi rozwiązujących problemy a nie ich tworzących.
Dziś ten stan rzeczy tłumaczę sobie iż obecnie nie ma tyle nowych inwestycji drogowych co w ostatnich 5 latach i pracę trzeba sobie jakoś zapewnić ;)
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Pytanka o procedurę ZRID 7 lata 7 miesiąc temu #4282

  • KGuzik
  • KGuzik Avatar
Witam,
może ktoś spotkał się z sytuacją ZRID a warunki zabudowy? ZRID obejmuje 3 działki na które są wydane WZ. Pod inwestycję planowane jest "wycięcie" z działek pasków szerokości ok. 1,5 - 2 m. Zarządca drogi jest w stanie utrzymać linię zabudowy zgodnie ze starą krawędzią nawierzchni, jednak właściciele obawiają się, że WZ stracą ważność i nowych mogą nie uzyskać ze względu na to że działki znajdują się na terenie miasta, a brak dla nich planu zagospodarowania przestrzennego. Czy jest możliwość utrzymać w mocy stare WZ?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Moderatorzy: Janusz Bohatkiewicz
Czas generowania strony: 0.119 s.